Książki o oddychaniu, które polecam – edycja 2022

Aktualizacja moich oddechowych poleceń na rok 2022. Książki o oddychaniu, które polecam dostępne w 2022 roku.

Listę tworzę z myślą o Was, o moich czytelnikach. Wybieram książki o oddychaniu, które poleciłabym jako uzupełnienie lub wprowadzenie do moich szkoleń. Dzięki temu książki, które znajdują się w rankingu sprawdzą się w profesjonalnej praktyce oraz w codziennym życiu.

Co warto wiedzieć o poleceniach z tego roku:

 • Znowu zmieniam formę, ponieważ biblioteka nam się rozrasta, a wiele książek jest wciąż aktualnych. Dlatego na głównej liście będą tylko książki nowe (bądź nowe wydania/tłumaczenia). Reszta wskakuje na listę zbiorczą.
 • Jest sporo nowości. W tym mamy nowy Nr 1 😀
 • Wśród książek są książki wydawane w różnych latach, ale są to książki, z którymi najcześciej pracowałam w tym roku.
 • Książki w bibliotece zbiorczej podzieliłam na kategorie: dla początkujących, dla profesjonalistów, o konkretnych metodach, o oddechu w treningu, w jodze.
 • Tak, moje eBooki też polecam:) Są dobre i przede wszystkim praktyczne. Nie służą po prostu do czytania, ale i do pracy i ćwiczeń (choć opinie są też takie, że dobrze się je czyta 🙂
 • Większość książek jest w języku angielskim.

10 najlepszych książek o oddychaniu dostępnych w 2022

10. Respiratory Muscle Training: Theory and Practice – Allison McConnell – profesjonalnie i szczegółowo o treningu oporowym mięśni oddechowych. Uważam, że temat ten jest przyszłością i warto się nim zainteresować. Trening ten może być wsparciem w przewlekłych chorobach płuc, po przebytych infekcjach układu oddechowego oraz w treningu.

Cena: ok. 300 zł

9. Oddech dla spokoju – Sandra Osipiuk-Sienkiewicz – kompleksowy program terapeutyczny obejmujący pracę z ciałem, nie tylko poprzez oddech, ale i świadomy ruch. Dużo praktycznej wiedzy na temat stresu i oddechu. Cały program ma pomóc odbudować kontakt z ciałem oraz zdrowy oddech, które będą wspierać balans i wzmocnią odporność umysłu.

Cena: 69 zł

8. Shut Your Mouth and Save Your Life – Catlin George Catlin – książka dla oddechowych świrów. Jedna z pierwszych (jak nie pierwsza) z pozycji, która porusza temat negatywnego wpływu oddychania przez usta. Pierwsze wydanie pochodzi z 1869 roku!!! Jeżeli ciekawi Cię historia oraz pierwsze omówienia teraputyczne znaczenia oddychania przez nos – warto.

Cena: ok. 64 zł

7. The Life of Breath in Literature, Culture and Medicine – David Fuller, Corinne Saunders, Jane Macnaughton – bardzo ciekawa książka o kulturowym znaczeniu oddychania. Przegląd obecności oddechu w literaturze dający tło historyczne dla znaczenia oddychania w medycynie oraz utrzymywania zdrowia. Jednak domyślam się, że może być interesująca głównie dla profesjonalistów zajmujących się oddechem.

Cena: wersja PDF darmowa!

6. The Belly Breath – Belisa Vranich – to początek obecności nowych książek o oddechu na mojej liście – ksiażek dla dzieci. Mówiąca więcej niż tylko „oddychaj głęboko” książeczka o oddychaniu przeponowym dla dzieci (ale pamiętajcie nie wypinamy brzucha na siłę!). I te piękne ilustracje!

Cena: ok 5 zł 🙂

5. Breathing Matters : A New Zealand Guide – Jim Bartley, Tania Clifton-Smith – o zastosowaniu treningu oddechowego od strony medycznej. Dużo objaśnień na temat fizjologii oraz biomechaniki oddychania. Konkretne rozwiązania treningowe.

Cena: od ok. 50 zł

4. Dynamic Breathing: How to Manage Your Asthma Dinah Bradley, Tania Clifton-Smith – kolejna książka moich ulubionych oddechowych autorek. Tym razem o oddechu w astmie, ale dużo podstaw oddychania, które sprawdzą się w każdym przypadku zaburzeń oddychania. Atutem też jest cena 🙂

Cena: wersja na Kindla od 4$

3. Terapeutyczny oddech – Patrick McKeown – Tłumaczenie książki z 1 miejsca edycji 2021, które miałam okazję oficjalnie recenzować w opinii okładkowej. Patrick McKeown zmiótł tą książką wszystko. Poruszył w niej każdy możliwy aspekt wpływu oddechu na organizm. Przeanalizował w niej wiele badań naukowych na temat oddechu i opisał wszystko w bardzo przystępny sposób. Sporo ćwiczeń kontroli oddechu (nie tylko z jego metod!) i jasnych instrukcji. „Tlenowa przewaga” była hitem, a ta książka będzie oddechową biblią. Może być ciężka do czytania dla laików. Nie wskakuje na pierwsze miejsce, by dać się popisać nowym książkom w zestawieniu 🙂

Cena: 40 (eBook) -77zł

2. Principles and Practice of Stress Management – Paul M. Lehrer, Robert L. Woolfolk – ta książka w całości jest poświęcona zarządzaniu stresem poprzez różne metody terapeutyczne. O oddechu jest tylko jeden rozdział, ale uważam, że bardzo wartościowy. Omawia od strony naukowej wpływ oddechu na ciało oraz umysł. Zbiera informacje na temat oddechu z najnowszych badań i opracowań. Zdecydowanie pozycja dla specjalistów.

Cena: ok 300 zł
 1. Breath Taking: The Power, Fragility, and Future of Our Extraordinary Lungs – Michael J. Stephen – to nie jest książka o oddechu. To książka o płucach. O ewolucji, o medycynie, o fizjologii, o przyszłości, o zdrowiu oraz o chorobach płuc. Niesamowita i wciągająca książka o naszym niesamowitym organie, jakim są płuca. Jeżeli świrujesz na temat oddechu, to pokochasz tę książkę tak samo jak ja 🙂
Cena: są wersje już od ok 10$

Oddechowa Biblioteka:

Dla początkujących

 • Oddech – James Nestor – Bestseller – teraz również i w Polsce. Ta książka to “powieść” o oddychaniu. Nie tylko świetnie się ją czyta, ale i wynosi się z niej dużo informacji. Autor pokazuje różne punkty widzenia oraz myśli “szerzej” o oddechu. Nestor zebrał w jedną książkę metody oddechowe obecnie stosowane na całym świecie i opisał ich założenia teoretyczne. I co najważniejsze, wspaniale ubrał to w słowa. Nie jest to program treningowy, ale na pewno zachęci do trenowania oddechu.
 • Oddychaj na zdrowie – Sandra Osipiuk-Sienkiewicz – eBook, z którym się ćwiczy i pracuje. Dowiesz się wiele na temat wpływu oddechu i treningu oddechowego na organizm oraz nauczysz się jak oddychać, żeby poprawić swoje zdrowie. Konkretne wskazówki oraz liczne karty samokontroli, które pomogą Ci znaleźć oddechową drogę, w zależności od Twoich potrzeb. Oprócz pojedynczych ćwiczeń znajdziesz w nim pełne treningi oddechowe, o różnym stopniu zaawansowania.
 • Exhale – Richie Bostock – ta mała książka jest jedną z moich ulubionych. Autor (podobnie jak ja) proponuje pracę z ciałem, redukcję oddechu, oddech dolnożebrowy i techniki redukujące stres. Spokojnie mogę ją polecać moim pacjentom jako uzupełnienie i usystematyzowanie wiedzy. Bardzo przejrzyście i jasno wyjaśnione znaczenie wpływu oddechu na organizm oraz sporo ćwiczeń praktycznych.
 • Naucz się prawidłowo oddychać – Belisa Vranich – Duży nacisk na naukę oddychania torem przeponowym 360 stopni (choć niestety do brzucha). Dużo ćwiczeń praktycznych. Przejrzyście wyjaśnione znaczenie oddychania dla pracy organizmu.
 • 21 dni z oddechem – Sandra Osipiuk-Sienkiewicz – jeżeli o treningu oddechowym się dopiero uczysz, a jedyne ćwiczenie oddechowe jakie znasz, to dmuchanie gorącej herbaty, to ta książka jest dla Ciebie. Przez 21 dni dostajesz krótkie i niezbędne informacje o oddychaniu oraz praktyczne wskazówki jak codziennie ćwiczyć oddech. 21 dni z oddechem to książka dająca gotowy program treningu oddechowego. Znajdziesz w nim dużo ćwiczeń oddechowych, ale i metody oceny swojego oddechu i samopoczucia. Wszystko w formie motywującego programu treningowego.
 • Just Breath – Dan Brule – Opis wielu metod i technik. Dobra książka dla początkujących w temacie oddychania. Wskazówki o oddechu w codziennym życiu.
 • Brethe, Stretch & Move – Dinah Bradley & Tania Clifton-Smith – Książka bardzo kompleksowo opisuje trening oddechowy. Rozwija wiele aspektów związanych z mechaniką oddychania. Bardzo proste ćwiczenia.
 • Oddech w stresie – Sandra Osipiuk-Sienkiewicz – to książka wprowadzająca do świata treningu oddechowego, która omawia potrzebne podstawy teoretyczne, ale i daje gotowe rozwiązania praktyczne. Dzięki tej książce nauczysz się oddychać przeponowo – dolnożebrowo, dowiesz się dlaczego wolny oddech jest tak ważny i jak ćwiczyć długi wydech. Dodatkowo uczy Cię czym jest stres i jak za pomocą oddechu go kontrolować. A to wszystko z ponad 40 ćwiczeniami oddechowymi i planami treningowymi.

Dla profesjonalistów

 • Zaburzenia oddychania podczas snu w praktyce – Maciej Tażbirek, Władysław Pierzchała – Jeżeli chcesz naprawdę zagłębić się w bezdech senny, jego przyczyny i możliwe terapie, naprawdę warto. Jest to trochę ponad 200 stron konkretnych informacji, niezbędnych do poznania ogólnego zarysu problemów oddychania podczas snu.
 • Anatomy of Breathing – Blandine Calais-Germain – Ta książka jest piękna. Piękne ilustracje autorki sprawiają, że nauka na temat oddechu staje się przyjemnością. Bardzo dużo wiedzy teoretycznej o tym jak oddychamy na poziomie anatomicznym i fizjologicznym. Jest w niej też sporo ćwiczeń oddechowych. Jeżeli już gdzieś uczyliście się anatomii i fizjologii będzie to dla Was bardzo okrojona powtórka. Jednak jeżeli chcecie zobaczyć pięknie przedstawiony oddech będzie to uczta dla Waszych oczu 🙂
 • The Thorax. An Integrated Approach – Diane Lee – D. Lee jest autorytetem z zakresu biomechaniki klatki piersiowej i ta pozycja jest obowiązkowa jeżeli chce się zrozumieć jak działa ta część naszego ciała. Poza bardzo szczegółowy opisem kinematyki znajdziesz w niej dużo praktycznych informacji i ćwiczeń. Nie jest to książka łatwa i przyjemna, ale na pewno wiele wnosząca do pracy z pacjentami.
 • GASP! Airway Health – Michael Gelb, Howard HindinWpływ oddychania przez nos na zdrowie jest coraz częściej podkreślany i pracując z tą książką przez ostatni rok, stwierdzam, że jest zdecydowanie ważniejsza niż myślałam. Nie natrafiłam na drugą tak dogłębnie opisującą znaczenie oddychania przez nos i problemy wynikłe z oddychania przez usta oraz zaburzenia oddychania podczas snu. W książce tłumaczone są procesy patofizjologiczne nieprawidłowego oddychania oraz wpływ zaburzeń oddechowych na rozwój dzieci i zdrowie dorosłych.

 • Recognizing and Treating Breathing Disorders: A Multidisciplinary Approach – Leon Chaitow – Książka kultowa w świecie fizjoterapeutów. Jeżeli chcesz profesjonalnie zajmować się oddechem, to MUSISZ znać tę książkę. To najszerzej i najgłębiej opisująca zaburzenia oddychania książka medyczna. Bardzo dużo wiedzy praktycznej. Przeczytasz o biomechanice, fizjologii oraz różnych metodach terapeutycznych. Na pewno pomoże Ci obrać oddechową drogę.

Metoda Butejki

 • Breathe to Heal – Sasha Yakovleva, K.P. Buteyko – Książka w całości poświęcona metodzie Buteyko. Polecam dla specjalistów pracujących z dziećmi, dla lekarzy i fizjoterapeutów.
 • The Power of Your Breath – Anders Olsson – Książka przedstawia m.in. metodę Buteyko w bardzo przystępny sposób. Duży nacisk na świadome, relaksacyjne oddychanie. Ciekawy rozdział poświęcony aktywności fizycznej.
 • Zamknij usta oraz Spokojny oddech, spokojny umysł – Patrick McKeown – Książki o praktycznym zastosowaniu metody Buteyko. Bardzo proste, napisane przystępnym językiem. Dla osób chorujących na astmę oraz potrzebujących wyciszenia.
 • Conscious Breathing – Anders Olsson – Opisuje oddychanie bardzo szeroko i przystępnie. Oparta jest o metodykę metody Butejki, a więc znajdziesz w niej dużo informacji o korzyściach redukcji oddechu i oddychania nosem. Dużą siłą tej książki jest rozdział o oddychaniu podczas ćwiczeń. Ogólne, ale bardzo przydatne wskazówki.

Inne metody

 • Tlenowa Przewaga – Patrick McKeown – tę książkę będę polecać zawsze. Od Patricka uczę się bardzo dużo cały czas, mimo iż kursy skończyłam już dawno. Ta książka jest wspaniałym wprowadzeniem teoretycznym do reedukacji oddechowej. Jedynym jej minusem jest skupienie się tylko na jednym temacie (bo jest o konkretnej metodzie) i brakuje w niej pracy z ciałem pod kątem oddechu. Jednak jest przystępnie napisana i daje gotowe rozwiązania praktyczne. I jest w języku polskim.
 • Droga Icemana. Metoda Wima Hofa – Wim Hof, Koen De Jong – Książka o bardzo popularnej metodzie Wima Hofa. Polecam ją dlatego, że często widzę brak zrozumienia tej metody oraz szereg mitów funkcjonujących na jej temat. Najlepiej jest czerpać wiedzę u źródeł. A ta książka jest o oddychaniu w ogóle oraz tłumaczy kiedy i jak stosować tę metodę. Wtedy proponowana hiperwentylacja przestaje brzmieć tak drastycznie. Uważam, że popularność tej metody wymaga edukacji, byśmy wszyscy wiedzieli jak jej bezpiecznie używać.

Oddech w treningu

 • Breathing for Warriors Belisa Vranich and Brian Sabin – Jest to obecnie jedyna książka, która wypełnia segment książek oddychania w treningu. I choć nie jest to książka idealna i widzę w niej pewne braki – to nie ma lepszej alternatywny 🙂 Z jednej strony temat oddychania jest w niej omówiony bardzo obszernie, ale z drugiej strony praktyka sprowadza się do kilku ćwiczeń. Praktyka i wskazówki oddechowe sprowadzają się do podstaw, ale bardzo szeroko porusza teoretyczne wpływy oddechu na sportowy performance. Na pewno warto po nią sięgnąć.
 • All Gain, No Pain – Bill Hartman – Ta niepozorna książka z planem treningowym kryje w sobie jeden z najlepszych opisów znaczenia oddychania w treningu. Ujęcie oddechu w kontekście układu nerwowego oraz jako głównego regulatora funkcji ruchowych.

Joga

 • The Illuminated Breath – Dylan Werner – To książka o reedukacji oddechowej poprzez jogę, więc nie jest to wybór dla każdego. Jest to bardzo dobrze i ŁADNIE wydana książka. Bardzo obszernie opisuje oddech od podstaw, daje bardzo dużo propozycji ćwiczeń. Myślę, że to dobry wybór dla kogoś kto dopiero zaczyna oddechową przygodę oraz lubi jogę. Ta książka wniesie wiele wiedzy oraz zwyczajnie sprawi wizualną przyjemność. Fajny pomysł na prezent.
 • Restoring Prana – Robin L. Rothenberg – Autorka jest joginką, która skończyła metodę Butejki i wprowadziła ją do swojej praktyki. Można powiedzieć, że właśnie o tym jest ta książka: o zmodyfikowanych oddechowo pranajamach. Zawęża to na pewno grupę odbiorców tej książki. Jest napisana jak podręcznik, ale dobrze się ją czyta, nawet jak nie zawsze się rozumie jogowe terminy. Szeroko opisuje teorię oddychania: od anatomii i fizjologii, przez mechanikę i zastosowanie praktyczne metody Butejki w jodze. Autorka włożyła ogrom pracy by stworzyć tę książkę i zdecydowanie to najlepsza książka z tego segmentu.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Jak prawidłowo oddychać?

Jeżeli zastanawiasz się jak prawidłowo oddychać by czuć się lepiej i radzić sobie ze stresem, mam dla Ciebie ciekawą propozycję – naucz się oddychać z