Książki o oddychaniu, które polecam – edycja 2021

Tradycyjnie już dzielę się z Wami moimi oddechowymi poleceniami. A, że mam do tego nosa potwierdza fakt, że w ostatnich dwóch latach poleciłam książki, które stały się z czasem oddechowymi Bestsellerami. I co lepsze robię to całkowicie niezależnie, za darmo bez owijania w bawełnę. Poznaj najlepsze książki o oddychaniu.

Listę tworzę z myślą o Was, o moich czytelnikach. Wybieram książki, które poleciłabym jako uzupełnienie lub wprowadzenie do moich szkoleń. Dzięki temu książki, które znajdują się w rankingu sprawdzą się w profesjonalnej praktyce oraz w codziennym życiu.

Co warto wiedzieć o poleceniach z tego roku:

 • Jest parę nowości. W tym mamy nowy Nr 1 😀 I nie jest to mój eBook “Oddychaj na zdrowie” 😀
 • Po raz pierwszy wciągnęłam na listę nie tylko książki popularnonaukowe, ale i medyczne. Głód oddechowej wiedzy jest coraz większy, a więc nie może zabraknąć w poleceniach książek “must have” dla profesjonalistów, które do tej pory pomijałam. 
 • Rezygnuję z oceny punktowej, ale za to dorzucam średnie ceny w zł (uważam, że to istotne przy podejmowaniu decyzji o zakupie) 
 • W pierwszej 10 obecne są książki, które się powtarzają z zeszłych lat, ponieważ nie trafiłam na ich nowych/lepszych zamienników. 
 • Tak, moje eBooki też polecam, choć nie wchodzą w ranking. Są dobre i przede wszystkim praktyczne. Nie służą po prostu do czytania, ale i do pracy i ćwiczeń, a więc traktuję je jako osobną kategorię 🙂 (choć opinie są też takie, że dobrze się je czyta 🙂
 • Dodatkowo załączam listę książek, które pojawiły się w rankingu w poprzednich latach. To, że nie ma ich w pierwszej 10 nie znaczy, że ich nie polecam. Wciąż warto po nie sięgnąć.

10 najlepszych książek o oddychaniu dostępnych w 2021

10. Droga Icemana. Metoda Wima Hofa – Wim Hof, Koen De Jong

Książka o bardzo popularnej metodzie Wima Hofa. Polecam ją dlatego, że często widzę brak zrozumienia tej metody oraz szereg mitów funkcjonujących na jej temat. Najlepiej jest czerpać wiedzę u źródeł. A ta książka jest o oddychaniu w ogóle oraz tłumaczy kiedy i jak stosować tę metodę. Wtedy proponowana hiperwentylacja przestaje brzmieć tak drastycznie. Uważam, że popularność tej metody wymaga edukacji, byśmy wszyscy wiedzieli jak jej bezpiecznie używać.

Cena: Ok. 25 zł

9. Breathing for Warriors – Belisa Vranich and Brian Sabin

Jest to obecnie jedyna książka, która wypełnia segment książek oddychania w treningu. I choć nie jest to książka idealna i widzę w niej pewne braki – to nie ma lepszej alternatywny 🙂 Z jednej strony temat oddychania jest w niej omówiony bardzo obszernie, ale z drugiej strony mam poczucie, że praktyka pozostawia wiele do życzenia. Praktyka i wskazówki oddechowe sprowadzają się do podstaw, ale bardzo szeroko porusza teoretyczne wpływy oddechu na sportowy performance. Na pewno warto po nią sięgnąć.

Cena: 76 zł -100 zł

8. The Illuminated Breath – Dylan Werner

Zawsze musi trafić się książka, z którą mam problem 😀 Dobra książka, choć czuję, że nie wnosi nic nowego. To książka o reedukacji oddechowej poprzez jogę, więc nie jest to wybór dla każdego. Nie ze wszystkim w niej też się zgadzam, ale wciąż jest to bardzo dobrze i ŁADNIE wydana książka. Bardzo obszernie opisuje oddech od podstaw, daje bardzo dużo propozycji ćwiczeń. Myślę, że to dobry wybór dla kogoś kto dopiero zaczyna oddechową przygodę oraz lubi jogę. Ta książka wniesie wiele wiedzy oraz zwyczajnie sprawi wizualną przyjemność. Fajny pomysł na prezent.

Cena: 130 zł – 165 zł

7. The Thorax. An Integrated Approach – Diane Lee

D. Lee jest autorytetem z zakresu biomechaniki klatki piersiowej i ta pozycja jest obowiązkowa jeżeli chce się zrozumieć jak działa ta część naszego ciała. Poza bardzo szczegółowy opisem kinematyki znajdziesz w niej dużo praktycznych informacji i ćwiczeń. Nie jest to książka łatwa i przyjemna, ale na pewno wiele wnosząca do pracy z pacjentami.

Cena: 350 zł – 400 zł

6. Exhale – Richie Bostock

Ta mała książka jest jedną z moich ulubionych. Autor (podobnie jak ja) proponuje pracę z ciałem, redukcję oddechu, oddech dolnożebrowy i techniki redukujące stres. Spokojnie mogę ją polecać moim pacjentom jako uzupełnienie i usystematyzowanie wiedzy. Bardzo przejrzyście i jasno wyjaśnione znaczenie wpływu oddechu na organizm oraz sporo ćwiczeń praktycznych.

Cena: 60 zł – 70 zł

5. Restoring Prana – Robin L. Rothenberg

Autorka jest joginką, która skończyła metodę Butejki i wprowadziła ją do swojej praktyki. Można powiedzieć, że właśnie o tym jest ta książka: o zmodyfikowanych oddechowo pranajamach. Zawęża to na pewno grupę odbiorców tej książki. Jest napisana jak podręcznik, ale dobrze się ją czyta, nawet jak nie zawsze się rozumie jogowe terminy. Szeroko opisuje teorię oddychania: od anatomii i fizjologii, przez mechanikę i zastosowanie praktyczne metody Butejki w jodze. Autorka włożyła ogrom pracy by stworzyć tę książkę i zdecydowanie to najlepsza książka z tego segmentu.

Cena: 175 zł – 200 zł

4. GASP! Airway Health – Michael Gelb, Howard Hindin

Książka przeskoczyła na listę ze starego zestawienia. I w dodatku dostała awans. Wpływ oddychania przez nos na zdrowie jest coraz częściej podkreślany i pracując z tą książką przez ostatni rok, stwierdzam, że jest zdecydowanie ważniejsza niż myślałam. Nie natrafiłam na drugą tak dogłębnie opisującą znaczenie oddychania przez nos i problemy wynikłe z oddychania przez usta oraz zaburzenia oddychania podczas snu. W książce tłumaczone są procesy patofizjologiczne nieprawidłowego oddychania oraz wpływ zaburzeń oddechowych na rozwój dzieci i zdrowie dorosłych.

Cena: ok. 75 zł

3. Recognizing and Treating Breathing Disorders: A Multidisciplinary Approach – Leon Chaitow

Książka nowa w zestawieniu, ale kultowa. Jeżeli chcesz profesjonalnie zajmować się oddechem, to MUSISZ znać tę książkę. To najszerzej i najgłębiej opisująca zaburzenia oddychania książka medyczna. Bardzo dużo wiedzy praktycznej. Przeczytasz o biomechanice, fizjologii oraz różnych metodach terapeutycznych. Na pewno pomoże Ci obrać oddechową drogę.

Cena: ok 250 zł

2. Oddech – James Nestor

Bestseller – teraz również i w Polsce. Ta książka to “powieść” o oddychaniu. Nie tylko świetnie się ją czyta, ale i wynosi się z niej dużo informacji. Autor pokazuje różne punkty widzenia oraz myśli “szerzej” o oddechu. Nestor zebrał w jedną książkę metody oddechowe obecnie stosowane na całym świecie i opisał ich założenia teoretyczne. I co najważniejsze, wspaniale ubrał to w słowa. Nie jest to program treningowy, ale na pewno zachęci do trenowania oddechu.

Cena: ok. 35 zł

1. The Breathing Cure – Patrick McKeown

Patrick McKeown zmiótł tą książką wszystko. Poruszył w niej każdy możliwy aspekt wpływu oddechu na organizm. Przeanalizował w niej wiele badań naukowych na temat oddechu i opisał wszystko w bardzo przystępny sposób. Duży też plus za zmianę ( w stosunku do „Tlenowej Przewagi”) w nauce oddechu przeponowego (w końcu do dolnych żeber!) Sporo ćwiczeń kontroli oddechu (nie tylko z jego metod!) i jasnych instrukcji. „Tlenowa przewaga” była hitem, a ta książka będzie oddechową biblią.

Cena: ok. 105 zł

BONUS! Oddychaj na zdrowie – Sandra Osipiuk-Sienkiewicz

eBook, z którym się ćwiczy i pracuje. Dowiesz się wiele na temat wpływu oddechu i treningu oddechowego na organizm oraz nauczysz się jak oddychać, żeby poprawić swoje zdrowie. Konkretne wskazówki oraz liczne karty samokontroli, które pomogą Ci znaleźć oddechową drogę, w zależności od Twoich potrzeb. Oprócz pojedynczych ćwiczeń znajdziesz w nim pełne treningi oddechowe, o różnym stopniu zaawansowania.

Oddychaj na zdrowie - okładka
Cena: 79 zł

Pozostałe książki, które polecam:

 • Zaburzenia oddychania podczas snu w praktyce – Maciej Tażbirek, Władysław Pierzchała – Jeżeli chcesz naprawdę zagłębić się w bezdech senny, jego przyczyny i możliwe terapie, naprawdę warto. Jest to trochę ponad 200 stron konkretnych informacji, niezbędnych do poznania ogólnego zarysu problemów oddychania podczas snu.

 • Conscious Breathing – Anders Olsson – Opisuje oddychanie bardzo szeroko i przystępnie. Oparta jest o metodykę metody Butejki, a więc znajdziesz w niej dużo informacji o korzyściach redukcji oddechu i oddychania nosem. Dużą siłą tej książki jest rozdział o oddychaniu podczas ćwiczeń. Ogólne, ale bardzo przydatne wskazówki.

 • 21 dni z oddechem – Sandra Osipiuk-Sienkiewicz – jeżeli o treningu oddechowym się dopiero uczysz, a jedyne ćwiczenie oddechowe jakie znasz, to dmuchanie gorącej herbaty, to ta książka jest dla Ciebie. Przez 21 dni dostajesz krótkie i niezbędne informacje o oddychaniu oraz praktyczne wskazówki jak codziennie ćwiczyć oddech. 21 dni z oddechem to książka dająca gotowy program treningu oddechowego. Znajdziesz w nim dużo ćwiczeń oddechowych, ale i metody oceny swojego oddechu i samopoczucia. Wszystko w formie motywującego programu treningowego.

 • Anatomy of Breathing – Blandine Calais-Germain – Ta książka jest piękna. Piękne ilustracje autorki sprawiają, że nauka na temat oddechu staje się przyjemnością. Bardzo dużo wiedzy teoretycznej o tym jak oddychamy na poziomie anatomicznym i fizjologicznym. Jest w niej też sporo ćwiczeń oddechowych. Jeżeli już gdzieś uczyliście się anatomii i fizjologii będzie to dla Was bardzo okrojona powtórka. Jednak jeżeli chcecie zobaczyć pięknie przedstawiony oddech będzie to uczta dla Waszych oczu 🙂

 • Tlenowa Przewaga – Patrick McKeown – tę książkę będę polecać zawsze, mimo iż nie jest na 1. miejscu tego zestawienia. Od Patricka uczę się bardzo dużo cały czas, mimo iż kursy skończyłam już dawno. Ta książka jest wspaniałym wprowadzeniem teoretycznym do reedukacji oddechowej. Jedynym jej minusem jest skupienie się tylko na jednym temacie (bo jest o konkretnej metodzie) i brakuje w niej pracy z ciałem pod kątem oddechu. Jednak jest przystępnie napisana i daje gotowe rozwiązania praktyczne. I jest w języku polskim.

 • Oddech w stresie – Sandra Osipiuk-Sienkiewicz – to książka wprowadzająca do świata treningu oddechowego, która omawia potrzebne podstawy teoretyczne, ale i daje gotowe rozwiązania praktyczne. Dzięki tej książce nauczysz się oddychać przeponowo – dolnożebrowo, dowiesz się dlaczego wolny oddech jest tak ważny i jak ćwiczyć długi wydech. Dodatkowo uczy Cię czym jest stres i jak za pomocą oddechu go kontrolować. A to wszystko z ponad 40 ćwiczeniami oddechowymi i planami treningowymi.

 • Just Breath – Dan Brule – Opis wielu metod i technik. Dobra książka dla początkujących w temacie oddychania. Wskazówki o oddechu w codziennym życiu.

 • Breathe to Heal – Sasha Yakovleva, K.P. Buteyko – Książka w całości poświęcona metodzie Buteyko. Polecam dla specjalistów pracujących z dziećmi, dla lekarzy i fizjoterapeutów.

 • Brethe, Stretch & Move – Dinah Bradley & Tania Clifton-Smith – Książka bardzo kompleksowo opisuje trening oddechowy. Rozwija wiele aspektów związanych z mechaniką oddychania. Bardzo proste ćwiczenia. Trochę za mało dla profesjonalistów, ale polecam dla pacjentów/klientów.

 • The Power of Your Breath – Anders Olsson – Książka przedstawia metodę Buteyko w bardzo przystępny sposób. Duży nacisk na świadome, relaksacyjne oddychanie. Ciekawy rozdział poświęcony aktywnści fizycznej.

 • Naucz się prawidłowo oddychać – Belisa Vranich – Duży nacisk na naukę oddychania torem przeponowym 360 stopni (choć niestety do brzucha). Dużo ćwiczeń praktycznych. Niestety za mało przeciwdziałania hiperwentylacji.

 • Zamknij usta oraz Spokojny oddech, spokojny umysł – Patrick McKeown – Książki o praktycznym zastosowaniu metody Buteyko. Bardzo proste, napisane przystępnym językiem. Dla osób chorujących na astmę oraz potrzebujących wyciszenia.

 • All Gain, No Pain – Bill Hartman – Ta niepozorna książka z planem treningowym kryje w sobie jeden z najlepszych opisów znaczenia oddychania w treningu. Ujęcie oddechu w kontekście układu nerwowego oraz jako głównego regulatora funkcji ruchowych.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Poznaj Tajemnice Dziecięcego Nosa

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmienia się nos naszych najmłodszych w miarę ich dorastania? Dziś zabieram Was w fascynującą podróż do świata dziecięcego noska, odkrywając

Oddechowy prezentownik 2023

Prezenty, które zwiększą oddechową świadomość: dla dzieci i dla dorosłych 🎅🏻🎄🎁 Prezenty dla dzieci: Prezenty dla dorosłych: Mam nadzieję, że prezentownik pomoże wybrać prezent dla

3 wskazówki jak układać trening oddechowy

Zaburzenia oddychania to trudne do jednoznacznego zdefiniowania i wieloaspektowe dysfunkcje oddechowe, które powodują pogorszenie zdrowia i/lub jakości życia. Jakiś czas temu pisałam Ci o diagnostyce,

Oddech jako zasób

Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci się wyregulować! Naucz się z tego korzystać! Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci