Obszary zaburzeń oddychania

Oddychanie wpływa na wiele różnych funkcji naszego ciała. Oprócz tego, że dostarcza Ci tlenu, może też wpływać na to jak radzisz sobie ze stresem, wysiłkiem fizycznym, jak pracuje Twoje serce oraz czy bez problemu osiągasz erekcję lub orgazm. 

Zaburzenia oddychania

Wielofunkcyjność oddychania opisywałam w jednym z ostatnich postów, a dziś chciałbym zwrócić Twoją uwagę na zaburzenia, które mogą być związane z nieoptymalnym oddychaniem. 

Gdy Twój wzorzec oddechowy jest zaburzony mogą pojawić się problemy w następujących obszarach funkcjonalnych oddychania. Czyli w obszarze:

  • biochemicznym – czyli na drodze wymiany gazowej. Tutaj mogą pojawiać się zaburzenia gospodarki gazowej, dostarczania tlenu do tkanek i usuwania nadmiaru CO2, a tym samym zaburzenia pH organizmu. Możesz doświadczać takich objawów jak przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, bóle i zawroty głowy, drżenie mięśnie, uogólnione zespoły bólowe oraz odczuwanie niepokoju. 
  • biomechanicznym – zaburzenia te będą dotyczyły pracy mechanicznej Twojego ciała. Zmienia się podstawowy wzorzec oddechowy, może pojawiać się tzw. Hiperinflacja i wdechowe ustawienie klatki piersiowej. Odczuwalnym problemem będzie ograniczenie ruchomości w obrębie tułowia oraz wzmożone napięcie mięśniowe oraz bóle w obrębie mięśni. 
  • psychofizjologicznym – niekorzystne efekty nieoptymalnego oddychania w tym obszarze będą skutkowały zaburzeniom w odczuwaniu emocji, nasilenie odczuwania stresu i niepokoju, zaburzenia odczuwania własnego ciała, trudności w kontroli swoich stanów emocjonalnych, a także wpływanie na funkcje nerwu błędnego – odpowiedzialnego za funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych, a także reakcje układu przywspółczulnego oraz relacje międzyludzkie. To wszystko może obciążać pracę serca, mózgu oraz powodować problemu na tle seksualnym. 

Jak wygląda dysfunkcyjne oddychanie? 

  • Jest nieregularne, pojawiają się bezdechy i nieuzasadnione zmiany tempa. 
  • Nieadekwatne do wymagań metabolicznych – hiperwentylacja bez zwiększenia pobudzenia lub aktywności. 
  • Nieergonomiczne – nadużywanie pracy mięśni oddechowych dodatkowych, asymetryczna praca oddechowa klatki piersiowej i płuc, niewydajna praca przepony – zmniejszona strefa apozycji. Ogranicza aktywność fizyczną i niekorzystnie wpływa na postawę ciała. 
  • Niespokojne – nie pozwala na wyciszenie i regenerację, powoduje zagłuszenie pracy nerwu błędnego, zwiększa odczucie niepokoju. 
  • Patogenne – powoduje zaostrzenia chorób oraz innych zaburzeń. Ogranicza możliwości regeneracyjne, przywracanie i utrzymywanie zdrowia. 

Jak pracować nad dysfunkcjami oddychania? 

Cały mój profil na IG i blog jest na ten temat, więc jeżeli czujesz, że Twoje objawy chorobowe mogą mieć związek z zaburzeniami oddychania zachęcam do lektury bloga oraz do sięgnięcia po eBooki, gdzie cała wiedza jest usystematyzowana oraz gdzie znajdziesz wiele ćwiczeń z zakresu reedukacji oddechowej.

Źródła:

Courtney, R.. “A Multi-Dimensional Model of Dysfunctional Breathing and Integrative Breathing Therapy – Commentary on The functions of Breathing and Its Dysfunctions and Their Relationship to Breathing Therapy.” Journal of Yoga & Physical Therapy 6 (2016): 1-3.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo 7-dniowy Mini Kurs Oddechowy, czyli łagodne i ciekawe wprowadzenie do świata oddechu

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Atak paniki – jak sobie z nim radzić?

“Jesteśmy potomkami ludzi żyjących w strachu”*.  Lęk naszych przodków sprawił, że żyli oni ostrożniej, uważali na zagrożenia i chronili swoich bliskich. Przeżyli, a więc mieli

Zdrowie psychiczne i zaburzenia oddychania

Wyobraź sobie, że siedzisz na prawie pustej plaży. Kawałek dalej grupka młodzieży gra w piłkę plażową, wesoło się śmiejąc. Przed Tobą bezkres oceanu. W oddali

Jak myślenie zmienia oddech?

Jak oddychać, żeby lepiej myśleć i mieć większą efektywność w pracy? Przypomnij sobie jak oddychasz gdy musisz wykonywać precyzyjne zadania. Co dzieje się z Twoim

Ćwiczenie oddechowe na lepszy sen

Jeżeli masz problemy ze snem, cierpisz na bezsenność lub zdarza się, że z emocji nie możesz spać – dobrym pomysłem jest wykonanie spokojnego ćwiczenia oddechowego,

Co wpływa na wzorzec oddechowy?

Oddychanie przeponowe? Oddychanie klatką piersiową? Dlaczego są osoby, które zawsze oddychają przeponą, a inne nie? W prosty sposób staram się to dziś wyjaśnić i pomogę