Zaburzenia oddychania – problem współczesnego trybu życia?

Czy zaburzenia oddychania to tylko problem nas, ludzi współczesnych, żyjących szybko i w stresie? Myślę, że odpowiedź będzie dla Ciebie zaskakująca.

Zaburzenia oddychania (ang. Breathing Pattern Disorders – BPD) nie są wytworem obecnego, współczesnego życia. Czasy, w których żyjemy na pewno zaostrzyły i rozpowszechniły te zaburzenia, ale nie jest to cecha pokolenia X, Y, Z (tutaj wstaw dowolną literę).

Zespół znany od XV wieku

W literaturze medycznej pierwsze wzmianki o BPD pojawiły się w 1891 roku. DaCosta opisał zespół objawów  obecnych u żołnierzy amerykańskiej wojny domowej:

  • Zmęczenie 
  • Kołatanie serca 
  • Pocenie się
  • Ból w klatce piersiowej 
  • Spłycenie oddechu i duszność
  • Wzdychanie 

Syndrom ten został nazwany Soldier’s Heart (Serce Żołnierza). W 1876 roku chirurg Arthur Davy przypisał te objawy musztrze wojskowej i nawykowi rozszerzania oraz wypinania w przód klatki piersiowej, co wpływało na pracę serca i jego drażliwość. Myślę jednak, że stres mógł mieć coś z tym wspólnego 😉

Jednak w swoich pracach, co ciekawe nazywanych “Proroctwami”, już 360 lat przed DaCostą o podobnym zespole objawów, związanych z nadmiernym oddychaniem, pisał nie kto inny, tylko sam… Leonardo da Vinci (Stroev, Churilov 2018).

Zaskakujące jest jednak to, że mimo iż zaburzenia oddychania są zauważane i opisywane od setek lat, tak niewiele się o nich mówi w kontekście utrzymywania zdrowia, a codzienny trening oddechowy nie jest elementem “zdrowego stylu życia”. Przynajmniej nie w kulturze zachodu. Nawet jak Ci się wydaje, że jest inaczej, bo Ty o tym wiesz, to muszę Cię zaskoczyć – nie jesteś standardowym użytkownikiem Internetu.

Oczywiście w ostatnich latach trend ten się wzmacnia i trafia do nas pod postacią zarządzania stresem, uważności oraz… liczącą tysiące lat filozofią indyjską (joga). (No i trzeba przyznać, że pandemia też przekierowała światło na dziedzinę zdrowia płuc).

Edukacja w tym zakresie nie jest jednak standardem i mimo bardzo niskich kosztów stosowania technik oddechowych, brakiem stosowania specjalnych leków i sprzętów (nie mówię tutaj o lekach koniecznych w leczeniu chorób podstawowych) i bezpieczeństwem, nie jest powszechnym elementem utrzymywania zdrowia.  A wiemy przecież, że m.in. techniki oddechowe redukują stres – czynnik ryzyka tak wielu chorób i niekorzystnych zdarzeń

To co mi się marzy, to żeby dostęp do reedukacji oddechowej miał każdy, od dziecka, bez względu na wykształcenie i zasoby finansowe, a to nastąpi, gdy pracownicy medyczni, trenerzy, terapeuci oraz nauczyciele będą mieli w tym temacie odpowiednią wiedzę. 

Moim sposobem na to jest mój blog i Instagram. Ty możesz po prostu się tego uczyć i przekazywać dalej swoim bliskim i podopiecznym. Może kiedyś będzie to standardem.

Naucz się dziś proszę jednego prostego ćwiczenia oddechowego, które przeciwdziała nadmiernemu oddychaniu. Będzie super, jeśli pokażesz je jeszcze komuś. Instrukcje znajdziesz na poniższej grafice:

Źródła:

DaCosta J. On irritable heart: a clinical study of a form of functional cardiac disorder and its symptoms. Am J Med Sci 1871;61:17–52.

Yuri I. Stroev & Leonid P. Churilov: HYPERVENTILATION HYPOCAPNIA AS THE LEONARDO DA VINCI’S SYNDROME Medicina Academica Mostariensia, 2018; Vol. 6, No. 1-2, pp 75-78

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo 7-dniowy Mini Kurs Oddechowy, czyli łagodne i ciekawe wprowadzenie do świata oddechu

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Ćwiczenie oddechowe na lepszy sen

Jeżeli masz problemy ze snem, cierpisz na bezsenność lub zdarza się, że z emocji nie możesz spać – dobrym pomysłem jest wykonanie spokojnego ćwiczenia oddechowego,

Co wpływa na wzorzec oddechowy?

Oddychanie przeponowe? Oddychanie klatką piersiową? Dlaczego są osoby, które zawsze oddychają przeponą, a inne nie? W prosty sposób staram się to dziś wyjaśnić i pomogę

10 zasad higieny oddechu

Jak na co dzień dbać o swój oddech? Jak sprawić, by trening oddechowy stał się elementem Twojej codziennej rutyny prozdrowotnej? Sprawdź 10 zasad zdrowego oddechu,

Zaburzenia oddychania podczas snu w ciąży

Jeżeli miałabym wymienić tylko jedną rzecz, która najbardziej mi dokuczała w ciąży to byłoby ciągłe niewyspanie. Szczególnie było to uciążliwe w III trymestrze gdy brzuch