Oddychanie przeponą – oddychanie dolnożebrowe

Prosto o tym czym jest oddychanie dolnożebrowe. I jak to robić.

Dlaczego, gdy chcemy oddychać poprawnie przeponą powinnismy dbać o wzorzec dolnożebrowy?

Bo oddech dolnożebrowy najlepiej opisuje mechanikę podczas oddechu przeponowego. Już w nazwie jest zawarta informacja gdzie ten oddech ma się znajdować oraz co powinno się podczas oddechu przeponowego aktywować. 

Oddychanie torem brzusznym, to bardziej popularne sformułowanie a oddech przeponowy,  nie musi być czymś złym, ale może. Wszystko zależy od techniki i tak naprawdę tego jak ten wzorzec wygląda. A może też co mamy na myśli. Dlatego uznałam, że dla potrzeb edukacyjnych łatwiej będzie te dwa wzorce (dollnożebrowy i brzuszny) rozdzielać i podkreślać różnice. Więcej o tym zagadnieniu przeczytasz w tym wpisie.

Jak oddychać przeponą?

Oddychanie dolnożebrowe wykonujemy koncentrując się na tym, by przepływ powietrza był do i z poziomu dolnych żeber. Ważne jest, by oddychać wolno i spokojnie, z dłuższym niż wdech wydechem.

Powtarzanie tego wzorca podczas ćwiczeń oraz dbanie o to, by ten oddech był w granicach optimum, sprawi że będzie to funkcjonalny nawyk. Czyli oddychanie przeponowe stanie się to Twoim naturalnym i wyjściowym torem oddychania. A to oznacza, że Twój oddech będzie działał prawidłowo.

A skąd masz wiedzieć, że Twój oddech jest zdrowy? Obszernie opisuję we wpisie “Skąd mam wiedzieć, że mój oddech jest prawidłowy?”.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Ciepełko – ćwiczenie na długi wydech

Chcesz chwili wytchnienia? Złap wydech! Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. ⁣Sprawdź jak robić długi wydech.

Oddychanie nosem – niezbędnik

Chcesz zacząć swoją przygodę z oddychaniem nosem? A może w ogóle chcesz się nauczyć czegoś więcej na temat oddechu? Ten wpis jest dla Ciebie! Po

Dlaczego Iga Świątek zakleja usta plastrem?

“Igą Świątek zakleja usta plastrem!” – świat oddechu oszalał. Moją rolkę na Instagramie na ten temat obejrzano już prawie 300 tysięcy razy. Można powiedzieć, że

Jak “lepiej” wzdychać?

Jednym z moich ulubionych ćwiczeń na stres jest tzw. fizjologiczne westchnienie. Z doświadczenia jednak wiem, że przysparza treningowych trudności. Sprawdź jak dobrze z niego korzystać!

Oddech w psychoterapii

Czy oddech może być skutecznym narzędziem w gabinecie psychoterapeuty? Oczywiście 🙂 W końcu oddech może pomóc nam się uspokoić, wyciszyć, osiągnąć stan relaksu i odpoczynku, a