Kształt klatki piersiowej. O czym mówi kąt podmostkowy – ISA.

Kształt klatki piersiowej, odstawanie dolnych żeber oraz asymetria żeber – elementy te często wywołują wiele pytań i wątpliwości. Zastanawiamy się o czym świadczą zaburzenia w ich obrębie oraz co możemy z nimi zrobić. Bardzo pomocnym parametrem do zrozumienia, co się dzieje z twoją klatką piersiową jest tzw. kąt podmostkowy – ISA.

Klatka piersiowa ma lekko zaokrąglony kształt, rozszerza się ku dołowi (u mężczyzn nieco bardziej niż u kobiet i przypomina piramidę) oraz zwykle jest mniej lub bardziej asymetryczna. Na to jaki jest kształt klatki piersiowej wpływa przede wszystkim ustawienie żeber i kręgosłupa, ale też praca mięśni klatki piersiowej i brzucha oraz rozmieszczenie tkanki tłuszczowej (otyłość). Wszelkie jej zaburzenia kształtu, duże asymetrie i odstawanie żeber, będą wynikiem zaburzeń mechanicznych na tych wszystkich poziomach. 

Kształt klatki piersiowej jest dla nas istotny z tego powodu, że na niej leżą łopatki (a więc panewki stawu ramiennego), żebra mechanicznie powiązane są z kręgosłupem oraz pozycja jej warunkuje optymalność strefy apozycji przepony. Czyli efektywność pracy przepony, co bezpośrednio wpływa na całą postawę ciała.    

Kąt podmostkowy – ISA

Pomiędzy dolnymi żebrami (od 7 do 10 pary żeber) widoczny jest tak zwany – kąt podmostkowy (ISA- infrasternal angle), który mówi nam o tym jak działają mięśnie brzucha oraz kręgosłup w odcinku piersiowym. 

Kilka najważniejszych faktów na temat ISA:

  • Optymalnie działające mięśnie brzucha wspierają funkcjonalną postawę ciała. Mięśnie brzucha utrzymują klatkę piersiową, miednicę oraz kręgosłup w odpowiednim dla sytuacji ustawieniu. Ich idealny balans napięciowy będzie się przejawiał prawidłowym ISA.
  • Prawidłowy ISA ma ok. 90 st. i… jest symetryczny (czyli dolne żebra lewe i prawe, w podobnym stopniu odchodzą od lini pośrodkowej prowadzonej od pępka). Odzwierciedla on równowagę między mięśniami skośnymi zewnętrznymi a wewnętrznymi brzucha. 
  • ISA zmienia się pod działaniem ćwiczeń oddechowych i oddechu. Możemy to wykorzystać do oceny mechaniki oddychania.
  • Kąt ISA większy niż 90 stopni świadczy o skróceniu mięśni skośnych wewnętrznych brzucha, do czego może dojść w wyniku zbyt częstego wykonywania brzuszków. Przyczyną może też być nadmierne wydłużenie m. skośnych zewnętrznych – wynik osłabionego tonusu mięśni brzucha. Taka klatka piersiowa będzie szeroka, a ograniczony będzie ruch górnych żeber.
  • Kąt ISA mniejszy niż 90 stopni może wskazywać na zbyt napięte i skrócone mięśnie skośne zewnętrzne i m. poprzeczny brzucha.  Klatka piersiowa będzie wąska, z ograniczonymi ruchami dolnych żeber typu “rączki od wiadra”.
  • Asymetryczny kąt ISA jest m.in. wynikiem powtarzanych jednostronnych rotacji tułowia, które powodują dysbalans napięciowy mięśni brzucha. Przyczyną bywa też częste przyjmowanie asymetrycznych pozycji. Zawsze też warto w tym miejscu ocenić odstawanie dolnych żeber i ich symetrię.
  • Równowaga napięciowa mięśni brzucha jest ważna nie tylko z powodu naszej postawy ciała. Skrócone mięśnie brzucha mogą zwiększać działanie sił kompresyjnych na kręgosłup i klatkę piersiową, a także ograniczać zdolności wdechowe klatki piersiowej. Będzie to prowadziło do pogłębiania zespołów bólowych oraz zaburzeń mechaniki oddychania.


Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe elementy, kąt ISA jest więc bardzo przydatnym parametrem oceny klatki piersiowej. Jest łatwy do kontroli oraz badania. Daje nam powtarzalność pomiarów. Warto pamiętać jednak, by testować go również w funkcji (oddychanie) oraz poprzez ocenę indywidualną (cechy osobnicze). To da nam najpełniejszy obraz tego, jakiego treningu oddechowego potrzebujemy. 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak pracować z ISA i jak wykorzystywać jego ocenę w treningu oddechowym, zapraszam na warsztaty Oddech SOS, gdzie tłumaczę i pokazuję jak wykorzystać ten pomiar w swojej pracy oddechowej.

Źródła:

Lee, Won-hwee. (2018). Reliability and Validity of Measurement of Infrasternal Angle by Radiographic Methods. Journal of Musculoskeletal Science and Technology. 2. 33-37. 10.29273/jmst.2018.2.2.33.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Po co rozciągać boki klatki piersiowej?

Ćwiczeń oddechowych nie robimy tylko po to, żeby się zrelaksować. Rozciąganie boków klatki piersiowej wiąże się z rozluźnianiem i rozciąganiem mięśni międzyżebrowych. Po co to

Oddech i brzuch

Twój brzuch potrzebuje Twojego oddechu. A Twoja przepona potrzebuje Twojego brzucha. Przepona jest głównym mięśniem oddechowym, który wykonuje około 80% pracy oddechowej. Oddziela klatkę piersiową od

Zdrowy Oddech

Czy naprawdę trzeba pracować nad tym całym oddechem? Nie, nie trzeba. Tylko odpowiedz sobie na pytanie: Czy czujesz się w pełni zdrowia psychicznego i fizycznego?  To