Odstające żebra i jak je schować.

Czy odstające żebra to tylko defekt kosmetyczny, czy jednak jest to coś bardziej skomplikowanego? Czy w ogóle powinniśmy się tym martwić? 

Czy można coś z tym zrobić? Czy MUSISZ coś z tym zrobić?

Wszystko zależy od funkcji Twojej mechaniki oddychania. Jeżeli jest wydajna to możesz się tym nie przejmować. Będzie to tylko defekt kosmetyczny. W sumie może nawet nie defekt, a jedna z wersji budowy klatki piersiowej (nic w przyrodzie nie jest idealne przecież, a poza tym “genetyka”). Są też osoby, dla których i wygląd ma znaczenie. Miałam pacjentki, które startowały w zawodach sylwetkowych i schowanie tych dolnych odstających żeber było dla nich bardzo ważne. Jednak jeżeli towarzyszą Ci dysfunkcje oddechowe świadczy to o zaburzeniu pracy core i mechaniki oddychania. U osób dorosłych ciężko zmienić ustawienie kości, ale zawsze można pracować nad FUNKCJĄ , a wtedy poprawi się też wygląd.

Potraktuj to jak informację, którą dajcie Ci klatka piersiowa na temat Twojego oddechu. ⁣ ⁣


🤯 Asymetria, która się pojawia między lewą a prawą częścią klatki piersiowej (częściej odstawanie lewych dolnych żeber) związana jest z wewnętrzna asymetrią i działaniem tzw. wzorca stresu.

Dlaczego odstają dolne żebra? 

Przyczyną może być tzw. hiperinflacja dynamiczna – pod tym pojęciem kryje się w sumie proste zjawisko – Twoich płuc nie opuszcza wystarczająca ilość powietrza. Po prostu nim zrobisz wydech o pełnej objętości to już zaczyna się kolejny wdech. Zwiększa się pojemność zalegająca w płucach przez co klatka piersiowa przyjmuje WDECHOWE ustawienie. A takie ustawienie związane jest z uniesieniem i rotacją zewnętrzną żeber – tzw. rib flare. Wdechowe ustawienie ogranicza objętość wdychanego powietrza więc oddech staje się płytki i szybki (not good).  

Ok, ale skąd się to bierze? 

 • Stres – hiperwentylacja. Oddech przyspiesza i się spłyca więc skraca to fazę wydechu.
 • Nadaktywność m. prostego brzucha podczas oddychania wynikająca z osłabienia działania m. skośnych brzucha oraz m. poprzecznego. Wiąże się to z zaburzeniem pracy cylindra oddechowego (core).  
 • A może po prostu genetyka, ale tutaj będziemy zakładać, że towarzyszą temu również inne objawy związane z zaburzonym wzorcem oddechowym.

Jak to wpływa na mechanikę oddychania?

 • Zmniejsza się Strefa Apozycji przepony (spłaszczona przepona)- zmniejsza się jej siła skurczu, a tym samym wydajność oddechowa. Rekrutuje to do pracy mięśnie oddechowe dodatkowe. Czyli mięśnie karku i grzbietu (wzmożone napięcie i ból). 
 • Mogą się też tworzyć inne strategie oddychania np. wypinanie klatki piersiowej  poprzez przeprost kręgosłupa. 
 • Skraca się wydech, a więc zwiększa się pobudzenie układu współczulnego odpowiedzialnego za stres. 
 • To wszystko to krótka droga do różnych dysfunkcji w obrębie ciała. 
 • Dodatkowym problemem jest asymetria, która może być związana z tzw. Wzorcem stresu. 

Jak to wpływa na trening?

 • Pobudzenie reakcji “walcz/uciekaj” – ciągłe napięcie ciała, problem z rozluźnieniem i regeneracją.
 • Zmiana krzywizn kręgosłupa:

Spłaszczenie kifozy piersiowej – Osłabienie m. czworobocznego i/lub zębatego przedniego.

Zwiększenie lordozy lędźwiowej – przodopochylenie miednicy -osłabienie m. kulszowo-goleniowych i pośladków.

 • Ograniczenie ruchów w stawach – poprzez zmianę płaszczyzny ustawienia w stawach. 

Co robić?

 • Wzmacniać głębokie mięśnie brzucha poprzez PRAWIDŁOWY ODDECH oddech dolnożebrowy oraz odbudowę postawy ciała. Przykładowa korekcja oddechowa na filmiku. 

Czy musisz się tym martwić? ⁣
Wszystko zależy od tego jak się czujesz i jak funkcjonujesz. Nasz organizm jest sprytny i zawsze będzie szukał drogi do utrzymania funkcji. Wytworzy różne kompensacje – jedne utrzymają optymalne funkcjonowanie, inne przyczynia się do powstania dysfunkcji. ⁣

Czy warto uwzględnić pozycję żeber w planowaniu swojego treningu? ⁣
Oddech powinien być zawsze podstawą w planowaniu treningowym. Odstające żebra dają Ci informacje o stanie mechaniki oddychania, a więc pozwolą na zbudowanie optymalnego programu reedukacji oddechowej. Jeżeli masz wątpliwości warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą. ⁣Pamiętaj, że sporo materiałów znajdziesz na moim IG i blogu 🙂

Obszerne instrukcje odnośnie oddychania przeponowego we wzorcu dolnożebrowym znajdziesz w eBooku “Oddech w stresie”.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Po co rozciągać boki klatki piersiowej?

Ćwiczeń oddechowych nie robimy tylko po to, żeby się zrelaksować. Rozciąganie boków klatki piersiowej wiąże się z rozluźnianiem i rozciąganiem mięśni międzyżebrowych. Po co to

Oddech i brzuch

Twój brzuch potrzebuje Twojego oddechu. A Twoja przepona potrzebuje Twojego brzucha. Przepona jest głównym mięśniem oddechowym, który wykonuje około 80% pracy oddechowej. Oddziela klatkę piersiową od

Zdrowy Oddech

Czy naprawdę trzeba pracować nad tym całym oddechem? Nie, nie trzeba. Tylko odpowiedz sobie na pytanie: Czy czujesz się w pełni zdrowia psychicznego i fizycznego?  To

Nie mogę głęboko oddychać

Czy zdarza Ci się, że nie możesz głęboko oddychać? Czujesz, że nie możesz odetchnąć pełną piersią? Jeżeli tak, to mam dla Ciebie kilka wskazówek, co