Oddech i postawa ciała – jak za pomocą oddechu poprawić swoją postawę ciała?

Oddech wpływa na mechanikę całego ciała. Wpływa więc też na naszą postawę. Logicznym jest więc, że prawidłowy oddech pomoże z odbudową posturalną. Jak więc poprawić postawę ciała za pomocą oddechu? Dowiesz się więcej z tego wpisu.

Zacznijmy od definicji postawy ciała. Nie będzie standardowo. Pozwolę sobie zacytować moim zdaniem najtrafniejszy opis postawy ciała, który jest podstawą mojej pracy.

Ron Hruska, założyciel PRI, twórca metody PRI, którą na co dzień pracuję, definiuje postawę ciała następująco: 

Postawa jest odzwierciedleniem powiązań pozycji pomiędzy wieloma systemami organizmu.  Są one tworzone i regulowane poprzez ograniczające wzorce funkcjonalne. Wzorce te, symetrycznie w prawej i lewej części ciała, związane z oddychaniem, trójpłaszczyznowym ruchem i pozycją końcową kreują możliwości i restrykcje.

Najważniejszym elementem tej definicji jest POZYCJA. To jak Twój mózg “widzi” Twoje ciało wpływa na to jak się porusza. I odpoczywa. 

Nieprawidłowa pozycja wyjściowa mięśni i stawów będzie ograniczać funkcjonowanie ruchów Twojego ciała. Jednak jakoś ruszać się musisz, więc Twój organizm będzie dążył do wytworzenia adaptacji i kompensacji by zachować funkcję. Nie zawsze będzie to coś optymalnego więc może to powodować liczne zaburzenia i przeciążenia. Tutaj najwięcej niekorzystnych kompensacji będzie wynikało z zaburzeń symetrii działania wzorców funkcjonalnych. 

Co wpływa na asymetrię postawy ciała?

  • Asymetria narządów wewnętrznych 
  • To w jaki sposób oddychamy
  • Asymetria przepony – Prawa kopuła silniejsza i bardziej wydolna oddechowo.
  • Nawyki ruchowe i zachowania.
  • Uwarunkowania społeczne i kulturowe. 

Wytworzenie nowych ograniczających wzorców funkcjonalnych (dla uproszczenia określmy je jako “niekorzystne”) wymusza zmiany w neuromotorycznym kodowaniu (kontroli ruchów na poziomie nerwowym), hiperaktywność niektórych mięśni i ich nadmierne rozciągnięcie lub nieprawidłową rekrutację do pracy. Tak zmieniona praca mięśni zazwyczaj zaburza pracę dodatkowych mięśni oddechowych, zginaczy kończyn oraz osiowych prostowników, co ogranicza rotację tułowia oraz ruchy funkcjonalne w kompleksie miednicznym oraz czaszkowo-szyjnym.

Przepona jest mięśniem, który wpływa na mechanikę całego ciała dzięki swojej przewadze anatomicznej, a jej asymetria może powodować zmiany adaptacyjne i kompensacyjne przejawiające się zaburzeniami postawy ciała, a tym samym funkcji ruchowych.

Jak więc poprawić postawę ciała poprzez reedukację oddechową? 

  • Oddychaj przeponowo z uwzględnieniem utrzymania Strefy Apozycji Przepony
  • Wspieraj pracę lewej części przepony.
  • Wykonuj długie, kontrolowane wydechy z pauzą po wydechu
  • Wykonuj wdechy w mechanizmie 360 stopni.

Takie podejście pomoże w ustaleniu prawidłowych pozycji stawów, zredukuje niekorzystne ciśnienie wewnątrzbrzuszne, wesprze optymalną aktywność mięśniową oraz poprawi ogólną wydajność. 

Jaką wybieram wskazówkę na zakończenie?

  • Przed każdym treningiem wykonuj kilka ćwiczeń reedukujących wzorzec oddechowy. Pomożesz w ten sposób ciału w pracy poprzez przywrócenie optymalnych pozycji stawów, mięśni i przepony.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Trening siłowy i cardio w reeduakcji oddechowej

Reedukacja oddechowa to temat, który stale budzi zainteresowanie – szczególnie w kontekście pracy nad poprawą wzorca oddechowego. Każdy, kto zgłębia techniki oddychania, wie, jak ważne

Jak sprawdzić czy dobrze oddycham?

Regularna ocena własnego oddechu jest ważnym elementem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowałam krótki przewodnik, który pomoże Ci samodzielnie ocenić swój oddech 👇🏻 Krok

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i