Jak oddycha klatka piersiowa? Czyli ruchy oddechowe żeber.

Jeżeli zastanawiasz się jak dokłądnie wygląda oddech 360 stopni i co się dzieje na każdym poziomie klatki piersiowej to jesteś w dobrym miejscu. W łatwy i przejrzysty sposób tłumaczę mechanikę pracy żeber.

Efektywne rozszerzanie się klatki piersiowej podczas wdechu jest kluczowym elementem świadczącym nie tylko o sprawności mechaniki oddychania, ale także o mobilności całego ciała. 

Zwróć uwagę na to, że żebra są połączone z kręgosłupem i to połączenie będzie wpływało na ich wzajemną mechanikę pracy. A ogólnie rzecz ujmując, ruchomość kręgosłupa rzutuje na całe ciało. 

Podczas wdechu klatka piersiowa zwiększa swoje wymiary w każdym kierunku: do przodu, do boków, do góry i do tyłu. Dodatkowo obniżająca się przepona zwiększa jej wymiar od dołu. Wszystko po to by w klatce piersiowej znalazło się miejsce dla nowych dostaw powietrza, a tym samym życiodajnego tlenu. 

Górne żebra ruszają się góra/dół wraz z mostkiem. Dzięki temu zwiększa się wymiar klatki piersiowej w wymiarze przednio-tylnym. 

Dolne żebra poruszają się rotacyjnie do góry i boku. Powiększa to poprzeczny wymiar klatki piersiowej.

Tylna część klatki piersiowej powiększa swoje wymiary dzięki ruchowi żeber oraz kręgosłupa, który dostosowuje swoje krzywizny tak by współgrać z fazami oddechowymi. 

Na wszystkie te ruchy możemy wpływać odpowiednio prowadzonym treningiem oddechowym. Tak by mechanizm oddechowy 360st. Zachodził jak najefektywniej. 

Po co nam to wszystko?

Ruchomość oddechowa klatki piersiowej powiązana jest z przepływem ciśnień w naszych płucach. Powietrze wpływa na kształt klatki piersiowej, co wpływa z kolei na orientację miednicy i łopatek, które są mechanicznie powiązane z klatką piersiową. Brak prawidłowej pracy żeber upośledzi ruchomość ramion i nóg właśnie poprzez wyjściowe ustawienie miednicy i łopatki. 

Jeżeli pozwolisz powietrzu sprawnie przepływać w klatce piersiowej to pozwolisz ciału na lepszy ruch. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Interocpecja, czyli dodatkowy zmysł

Interocpecja, czyli nasza wewnętrzna zdolność do odczuwania sygnałów z ciała, jest kluczem do lepszego rozumienia naszych potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Od uczucia głodu po rozpoznawanie

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Sposoby na Oddech w Ciągu Dnia

Dzisiaj chcę podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi sposobami na to, jak wpleść świadome oddychanie w codzienne czynności, aby dni było trochę jaśniejsze i spokojniejsze

Oddech w trudnych chwilach

To, że sprawnie posługuję się oddechem nie czyni mnie niezniszczalną. To co daje mi oddech to przewaga nad tym jaka byłam kiedyś i umiejętność kontroli

Jak skutecznie układać treningi oddechowe?

Jeżeli chcesz, żeby Twój trening oddechowy był skuteczny, to musisz przeprowadzić dobrą diagnostykę. Dowiedz się jak przeprowadzać diagnostykę dla potrzeb reedukacji oddechowej. Jeżeli chcesz, żeby

Ciepełko – ćwiczenie na długi wydech

Chcesz chwili wytchnienia? Złap wydech! Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. ⁣Sprawdź jak robić długi wydech.