Czy od oddechu może boleć kręgosłup?

Czy oddychanie może powodować przewlekły ból kręgosłupa? Jak oddychać, by nie bolały nas plecy? Odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.

Stabilizacja

Ruch ciała wymaga stabilizacji. Zapewnia to działanie mięśni utrzymujących ciśnienie wewnątrzbrzuszne (IAP) czyli tzw. core: mięśni prostowników grzbietu, mięśni brzucha, dna miednicy i przepony.

🫁Przepona działa wśród tych mięśni jak tłok, który moduluje ciśnienie IAP. To ciśnienie zapewnia wsparcie dla kręgosłupa – dzięki prawidłowej pracy całego kompleksu mięśniowego siły i obciążenia działające na kręgosłup nie stanowią dużego zagrożenia.

Oddychanie

🫁Przepona oprócz wsparcia stabilizacyjnego dla kręgosłupa wykonuje oczywiście też swoją podstawową funkcję, czyli utrzymuje wentylację – zapewnia pompowanie powietrza wraz z tlenem do płuc. Żeby do tego efektywnie dochodziło przepona musi się obniżyć w kierunku brzucha i zwiększyć wymiar klatki piersiowej przez uniesienie i rotację dolnych żeber. Widzimy to jako oddech dolnożebrowy – 360 st. Świadczy on o optymalnym zakresie ruchomości oddechowej przepony.

❗️Wzorzec dolnożebrowy powinien być utrzymywany zarówno w spoczynku jak i przy aktywnościach motorycznych. I u zdrowych osób tak jest.

❗️W sytuacji dysfunkcji, np. bólu kręgosłupa, koordynacja utrzymywania stabilności motorycznej i wentylacji może być zaburzona. Układ nerwowy nie jest w stanie zapewnić prawidłowego działania obydwu funkcji. Ruchomość oddechowa przepony w jej części żebrowej jest zmniejszona, przy zachowanej ruchomości jej części tylnej. Powoduje to wytworzenie sił obciążających kręgosłup przez co mogą się rozwijać chroniczne bóle kręgosłupa.

❓I tutaj pojawia się pytanie co jest przyczyną czego? 🙂 Zaburzenia oddychania bólu kręgosłupa czy odwrotnie?

🧠Gdy przepona nie działa w swej pełnej wydolności układ nerwowy rekrutuje do pracy mięśnie oddechowe dodatkowe, by skompensować jej obniżoną ruchomość – zmienia się więc wzorzec oddechowy i nakład pracy.

🗣I na to wszystko może nakładać się hiperwentylacja, która nasila percepcję bólu i stres (a to też wzmaga ból).

👉🏼I koło się zamyka.

W każdym razie – warto pracować nad odbudową oddechu przeponowego💁🏻‍♀️

👉🏼Tym razem dla swojego kręgosłupa.

Żródła:

Anderson, B. E., & Bliven, K. C. H. (2017). The Use of Breathing Exercises in the Treatment of Chronic, Nonspecific Low Back Pain, Journal of Sport Rehabilitation, 26(5), 452-458. Retrieved Aug 25, 2021

Finta R, Nagy E, Bender T. The effect of diaphragm training on lumbar stabilizer muscles: a new concept for improving segmental stability in the case of low back pain. J Pain Res. 2018 Nov 28;11:3031-3045. doi: 10.2147/JPR.S181610. PMID: 30568484; PMCID: PMC6276912.

Postural Function of the Diaphragm in Persons With and Without Chronic Low Back Pain
Pavel Kolář, Jan Šulc, Martin Kynčl, Jan Šanda, Ondřej Čakrt, Ross Andel, Kathryn Kumagai, and Alena Kobesová Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy 2012 42:4, 352-362

Hodges PW, Eriksson AE, Shirley D, Gandevia SC. Intra-abdominal pressure increases stiffness of the lumbar spine. J Biomech. 2005 Sep;38(9):1873-80. doi: 10.1016/j.jbiomech.2004.08.016. PMID: 16023475.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Ciepełko – ćwiczenie na długi wydech

Chcesz chwili wytchnienia? Złap wydech! Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. ⁣Sprawdź jak robić długi wydech.

Test głębokiego oddechu

Test głębokiego oddechu to szybko sposób na to, by sprawdzić swój oddech. Zobacz jak go wykonać oraz interpretować 👇🏼⁣ Gdy automatycznie bierzesz głęboki wdech, to

Oddychanie nosem – niezbędnik

Chcesz zacząć swoją przygodę z oddychaniem nosem? A może w ogóle chcesz się nauczyć czegoś więcej na temat oddechu? Ten wpis jest dla Ciebie! Po

Dlaczego Iga Świątek zakleja usta plastrem?

“Igą Świątek zakleja usta plastrem!” – świat oddechu oszalał. Moją rolkę na Instagramie na ten temat obejrzano już prawie 300 tysięcy razy. Można powiedzieć, że

Jak “lepiej” wzdychać?

Jednym z moich ulubionych ćwiczeń na stres jest tzw. fizjologiczne westchnienie. Z doświadczenia jednak wiem, że przysparza treningowych trudności. Sprawdź jak dobrze z niego korzystać!