Bezdech senny – co warto wiedzieć?

Wiecie co jest głównymi przyczynami przedwczesnej śmierci osób z zaburzeniami oddychania podczas snu? Powikłania sercowo naczyniowe i… wypadki! A nie są to jedyne konsekwencje bezdechu sennego.

Tak, jeżeli Twój organizm i mózg nie mogą się zregenerować z powodu bezdechów i niedotlenienia podczas snu, jedynym problemem nie są zaburzenia koncentracji podczas wykonywania codziennych zadań, ale i podczas prowadzenia samochodu!

Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech podczas snu (OBS) charakteryzuje się nawracającymi epizodami niedrożności górnych dróg oddechowych podczas snu i zwykle wiąże się z głośnym chrapaniem. OBS powoduje fragmentację snu i skrócenie fazy snu REM.

W największej grupie ryzyka są mężczyźni po 40 roku życia, ale z wiekiem i zmianami jakie zachodzą w naszym ciele każdy może być narażony. Po 50 r.ż. „szanse się wyrównują”. Dla kobiet wrażliwym czasem jest okres menopauzy. Warto wiedzieć jak zapobiegać i rozpoznawać u siebie lub u bliskich pierwsze symptomy bezdechu podczas snu. 

Wśród czynników ryzyka są:

 • Otyłość
 • Niedoczynność tarczycy! oraz inne zaburzenia endokrynologiczne.
 • Nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki (tutaj warto pamiętać też o wpływie nawykowego oddychania przez usta na jej rozwój oraz jakość snu)

Jakie są najczęstsze objawy?

 • Częste oddawanie moczu w nocy lub nawet samo, wybudzające odczucie potrzeby opróżnienia pęcherza 
 • NIeregularne i ciężkie chrapanie
 • Obniżenie libido! 
 • Niespokojny sen 
 • Suchość w ustach 
 • Pocenie nocne 
 • Wybudzenia z odczucie duszenia
 • Zmęczenie i apatia w ciągu dnia
 • Deficyty uwagi

Co robić? 

 • Zadbaj o prawidłową masę ciała i aktywność w ciągu dnia – czyli jak zawsze zdrowy styl życia, który możemy prowadzić już od teraz pomoże zapobiegać. Szczególnie jeżeli w rodzinie masz osoby z OBS!
 • Unikaj alkoholu i leków nasennych/uspokajających – jeżeli masz na tym tle problemy zacznij pracę ze specjalistą!
 • Udaj się na badanie polisomnograficzne – szukaj pracowni snu, poradni zaburzeń snu, ośrodków medycyny snu.
 • Skonsultuj się ze specjalistą – leczeniem OBS najcześciej zajmują się otolaryngolodzy i pulmonolodzy. NIewykluczone, że będzie również potrzeba dodatkowej diagnozy ortodonty i neurologa. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim najnowszym eBooku „Oddychaj na zdrowie”.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo 7-dniowy Mini Kurs Oddechowy, czyli łagodne i ciekawe wprowadzenie do świata oddechu

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Dlaczego wzdychamy?

Po co nam wzdychanie? Czy można wzdychać za dużo? Czy wzdychanie pomaga, a może szkodzi? Dowiedz się więcej na temat wzdychania! Zdrowa osoba dorosła wzdycha

Bezdech senny u kobiet

Kobiety są często tak zmęczone oraz mają tak obniżone samopoczucie, że przyzwyczajają się do tego stanu biorąc go za nieodłączny element codzienności.  To sprawia, że

Jak pomóc dzieciom w powrocie do szkoły?

Jeżeli mam coś polecić lub poradzić w temacie dzieci to tylko z mojej działki oddechu i fizjoterapii. Jak prawidłowy oddech wspiera uczniów? Jak pomóc dziecku, które

Czy od oddechu może boleć kręgosłup?

Czy oddychanie może powodować przewlekły ból kręgosłupa? Jak oddychać, by nie bolały nas plecy? Odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie. Stabilizacja Ruch ciała wymaga stabilizacji. Zapewnia