Bezdech senny – co warto wiedzieć?

Wiecie co jest głównymi przyczynami przedwczesnej śmierci osób z zaburzeniami oddychania podczas snu? Powikłania sercowo naczyniowe i… wypadki! A nie są to jedyne konsekwencje bezdechu sennego.

Tak, jeżeli Twój organizm i mózg nie mogą się zregenerować z powodu bezdechów i niedotlenienia podczas snu, jedynym problemem nie są zaburzenia koncentracji podczas wykonywania codziennych zadań, ale i podczas prowadzenia samochodu!

Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech podczas snu (OBS) charakteryzuje się nawracającymi epizodami niedrożności górnych dróg oddechowych podczas snu i zwykle wiąże się z głośnym chrapaniem. OBS powoduje fragmentację snu i skrócenie fazy snu REM.

W największej grupie ryzyka są mężczyźni po 40 roku życia, ale z wiekiem i zmianami jakie zachodzą w naszym ciele każdy może być narażony. Po 50 r.ż. “szanse się wyrównują”. Dla kobiet wrażliwym czasem jest okres menopauzy. Warto wiedzieć jak zapobiegać i rozpoznawać u siebie lub u bliskich pierwsze symptomy bezdechu podczas snu. 

Wśród czynników ryzyka są:

 • Otyłość
 • Niedoczynność tarczycy! oraz inne zaburzenia endokrynologiczne.
 • Nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki (tutaj warto pamiętać też o wpływie nawykowego oddychania przez usta na jej rozwój oraz jakość snu)

Jakie są najczęstsze objawy?

 • Częste oddawanie moczu w nocy lub nawet samo, wybudzające odczucie potrzeby opróżnienia pęcherza 
 • NIeregularne i ciężkie chrapanie
 • Obniżenie libido! 
 • Niespokojny sen 
 • Suchość w ustach 
 • Pocenie nocne 
 • Wybudzenia z odczucie duszenia
 • Zmęczenie i apatia w ciągu dnia
 • Deficyty uwagi

Co robić? 

 • Zadbaj o prawidłową masę ciała i aktywność w ciągu dnia – czyli jak zawsze zdrowy styl życia, który możemy prowadzić już od teraz pomoże zapobiegać. Szczególnie jeżeli w rodzinie masz osoby z OBS!
 • Unikaj alkoholu i leków nasennych/uspokajających – jeżeli masz na tym tle problemy zacznij pracę ze specjalistą!
 • Udaj się na badanie polisomnograficzne – szukaj pracowni snu, poradni zaburzeń snu, ośrodków medycyny snu.
 • Skonsultuj się ze specjalistą – leczeniem OBS najcześciej zajmują się otolaryngolodzy i pulmonolodzy. NIewykluczone, że będzie również potrzeba dodatkowej diagnozy ortodonty i neurologa. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim najnowszym eBooku “Oddychaj na zdrowie”.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Oddychanie nosem – niezbędnik

Chcesz zacząć swoją przygodę z oddychaniem nosem? A może w ogóle chcesz się nauczyć czegoś więcej na temat oddechu? Ten wpis jest dla Ciebie! Po

Dlaczego Iga Świątek zakleja usta plastrem?

“Igą Świątek zakleja usta plastrem!” – świat oddechu oszalał. Moją rolkę na Instagramie na ten temat obejrzano już prawie 300 tysięcy razy. Można powiedzieć, że

Jak “lepiej” wzdychać?

Jednym z moich ulubionych ćwiczeń na stres jest tzw. fizjologiczne westchnienie. Z doświadczenia jednak wiem, że przysparza treningowych trudności. Sprawdź jak dobrze z niego korzystać!

Oddech w psychoterapii

Czy oddech może być skutecznym narzędziem w gabinecie psychoterapeuty? Oczywiście 🙂 W końcu oddech może pomóc nam się uspokoić, wyciszyć, osiągnąć stan relaksu i odpoczynku, a

Jak pompować balon?

Pompowanie balonów to jedno z moich ulubionych ćwiczeń oddechowych. Sprawdź na video jak robić to dobrze! Nie wystarczy po prostu wyciskać z siebie powietrze 🙂