Czy przewlekłe oddychanie przez usta może obniżyć Twoją wydolność?

Ssaki są ssakami ponieważ ssą mleko z piersi matki, a żeby mogły to robić i się przy okazji nie udusić oddychają nosem. M.in. dlatego oddychanie nosem jest najbardziej naturalną drogą oddychania dla naszego organizmu. Oddychanie nosem wiąże się nie tylko z licznymi korzyściami poprawiającymi jakość wdychanego powietrza (nawilżenie, ogrzanie, oczyszczenie), ale i optymalizuje mechanikę oddychania.

Gdy oddychamy przez usta: 

  1. Wyhamowywane są nerwy czuciowe nosa oraz układ autonomiczny, które są odpowiedzialne za regulację i głębokość oddychania oraz drożność dróg oddechowych. Wzrasta opór płuc i spada ich podatność, co upośledza rozszerzanie klatki piersiowej i wentylację pęcherzykową. 
  2. Postawa ciała ulega adaptacji w ten sposób by ułatwić przepływ powietrza w drogach oddechowych. Najczęściej dochodzi do wysunięcia głowy w przód dzięki czemu więcej powietrza przechodzi przez gardło. 
  3. Wysunięcie głowy w przód powoduje dysbalans mięśni szyi i karku, zmieniając kształt klatki piersiowej co upośledza pracę przepony. 
  4. Zaburzenie pracy przepony oraz zmiana aktywności mięśni powoduje spadek wydajności oddychania. Powoduje to aktywowanie dodatkowych mięśni oddechowych już do spokojnego oddychania. 
  5. Nadaktywność mięśni oddechowych oraz upośledzenie przepływu powietrza w klatce piersiowej ustawia wdechowo klatkę piersiową, a także sprzyja powstawaniu hiperinflacji dynamicznej.
  6. Cała ta kaskada zmian powoduje zwiększenie pracy oddechowej, osłabienie mięśni oddechowych oraz ogranicza ruchomość oddechową klatki piersiowej. 
  7. Przyczynia się to do spadku wydajności płuc, a tym samym ograniczają wydolność wysiłkową. 

PS. Zauważ proszę, że opisuję tutaj przewlekłe oddychanie przez usta, a nie oddychanie przez usta w momencie zwiększonej aktywności fizycznej – choć jest to też obszerny i ciekawy temat…na inny post. 

Źródła:

Okuro RT, Morcillo AM, Ribeiro MÂ, Sakano E, Conti PB, Ribeiro JD. Mouth breathing and forward head posture: effects on respiratory biomechanics and exercise capacity in children. J Bras Pneumol. 2011;37(4):471-479. 
Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Oddech w piłce nożnej

Oddech w sportach zespołowych jest elementym wartym wdrożenia. Jako szybki i prosty element może wesprzeć wielowymiarowy performance sportowca.  Gdy zaproszono mnie do poprowadzenia szkolenia z

Jak skutecznie układać treningi oddechowe?

Jeżeli chcesz, żeby Twój trening oddechowy był skuteczny, to musisz przeprowadzić dobrą diagnostykę. Dowiedz się jak przeprowadzać diagnostykę dla potrzeb reedukacji oddechowej. Jeżeli chcesz, żeby

Test głębokiego oddechu

Test głębokiego oddechu to szybko sposób na to, by sprawdzić swój oddech. Zobacz jak go wykonać oraz interpretować 👇🏼⁣ Gdy automatycznie bierzesz głęboki wdech, to

Oddychanie nosem – niezbędnik

Chcesz zacząć swoją przygodę z oddychaniem nosem? A może w ogóle chcesz się nauczyć czegoś więcej na temat oddechu? Ten wpis jest dla Ciebie! Po