Czy zdarza Ci się kłaść wieczorem do łóżka i mówić sobie, że następnego dnia rano zjesz zdrowe, pożywne śniadanie, cały dzień będziesz unikać cukru i niezdrowej żywności, będziesz się więcej ruszać i generalnie będziesz „fit”. A rano, cóż… niewyspanie i ciężkie powieki pozwalają Ci jedynie na zalanie płatków kukurydzianych mlekiem? A potem znów i znów powtarzasz znane nawyki i schematy? A może to nie jest słaba silna wola, tylko to Twój oddech?
A może nawet czasem w przypływie motywacji, mimo wszystko, idziesz do siłowni i ciśniesz zaplanowany trening mimo ogromnego zmęczenia. Żeby nie być…… <jakąś/jakimś – wstaw określenie, które potrafisz wobec siebie używać>
A może Ty już jesteś JAKAŚ lub JAKIŚ? I przede wszystkim może jesteś ZMĘCZONA/ZMĘCZONY?
A gdybym Ci powiedziała, że zmęczone ciało i mózg zwyczajnie mogą nie mieć już siły na zmiany?
A wiesz, że oddech może Cię męczyć?
Gdy jesteś w chronicznym stresie lub gdy np. Twoje drogi oddechowe są za wąskie (bo np. Od dziecka oddychasz przez usta) mogą u Ciebie pojawiać się zaburzenia oddychania lub zaburzenia oddychania podczas snu.
Może to się wiązać z nadmiernym oddychaniem, hiperwentylacją oraz niewysypianiem się.
Twój organizm w każdej minucie życia walczy o utrzymywanie balansu i próbuje dostarczać każdej komórce odpowiednich ilości tlenu. Jest zmęczony, pobudzony i może boleć.
Zaburzenia oddychania mogą występować m.in. wraz z:
- Wadami zgryzu
- Bezdechem sennym
- Przewlekłym stresie
- Chorobami układu oddechowego
- A nawet w związku z miesiączką i menopauzą.
(Wsparcie ze wszystkimi powyższymi problemami oddechowymi znajdziesz w eBooku „Oddychaj na zdrowie!”)
Gdy źle oddychasz to nic dziwnego, że może brakować Ci siły na realizację postanowień.
Nie obwiniaj się wtedy o brak silnej woli do działania.
Potrzebujesz najpierw wsparcia z czymś co wydarza się kilkanaście razy na minutę. Pozwól sobie odpocząć, pozwól sobie na wsparcie psychiczne, daj sobie oddech.
A potem – jak zechcesz- to zmieniaj swoje życie 😉
Co robić, by oddech wspierał Twoje prozdrowotne postanowienia?
- Zastanów się i przeanalizuj czy się wysypiasz i czy nie występują u Ciebie zaburzenia oddychania podczas snu. Rozważ wykonanie polisomnografii – specjalistycznego badania snu. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości specjalista od snu pomoże Ci obrać właściwą ścieżkę terapeutyczną.
- Zapytaj się swojego dentystę i/lub ortodontę czy Twój zgryz oraz ustawienie żuchwy nie przeszkadzają w przepływie powietrza w drogach oddechowych. Może wymagasz leczenia ortodontycznego, które zredukuje zaburzenia oddychania?
- Zadbaj o higienę snu.
- Wykonaj samoocenę swojego oddechu i/lub udaj się do trenera oddechu, który pomoże wykryć zaburzenia oddychania i opracuje wraz z Tobą odpowiedni program treningowy.
- Oceń poziom stresu w Twoim życiu oraz w ciele. Stres przewlekły może wpływać na Twój wzorzec oddechowy wzmagając poczucie niepokoju. Stosuj techniki relaksacyjne i/lub zasięgnij porady psychologicznej. Dobrym rozwiązaniem może być podjęcie działań w obszarze zdrowego odżywiania u PSYCHOdietetyka.