Ile znasz ćwiczeń oddechowych? I dlaczego tak mało*?

Jakie są ćwiczenia oddechowe? Gdy o nich myślisz to jakie przykłady przychodzą ci do głowy? Wcale nie musisz znać ich dużo. Ponieważ już jedno, wykonywane regularnie może wiele zmienić w twoim życiu. Warto jednak znać różne ćwiczenia oddechowe, by znaleźć takie, które jest twojemu ciału najbardziej potrzebne.

Trening oddechowy

Czym właściwie jest trening oddechowy? Czy każde ćwiczenie gdzie wykorzystujemy oddech uczy “prawidłowego” oddechu?

Trening oddechowy polega na świadomym wykorzystywaniu oddechu w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego oraz sprawności fizycznej i umysłowej. Trening ten wykorzystuje ćwiczenia oddechu przeponowego, techniki kontroli oddechu, ćwiczenia koordynacji ruchowo-oddechowej oraz liczne techniki specjalne, które usprawniają mechanikę oddychania, regulują rytm oddechowy i usprawniają wymianę gazową w płucach. Celem treningu oddechowego jest wspieranie zdrowia i samopoczucia poprzez pełną reedukację oddechową. 

Rodzaje ćwiczeń oddechowych

Warto jest wiedzieć jakie mamy rodzaje ćwiczeń oddechowych, żeby znaleźć najlepsze ćwiczenie dla siebie lub ułożyć “szyty na miarę” trening oddechowy. 

Na pewno znasz jakieś ćwiczenia oddechowe. Może pokazywała ci je trenerka, może instruktor jogi albo fizjoterapeutka. Może jakieś zostały ci pokazane w szpitalu lub przez lekarza. Przypomnij sobie jakie znasz ćwiczenia oddechowe? 

Już je masz? To teraz spójrz na moje schematy. Ćwiczenia lub treningi oddechowe możemy podzielić na grupy, które różnią się między sobą celami osiąganymi po ich wykonaniu. Cele te osiągane są przez konkretne grupy technik lub metod. Jak myślisz gdzie znajdują się Twoje ćwiczenia?

Najważniejsze grupy treningów oddechowych podzielone ze względu na cel 👇🏻

Ćwiczenia oddechowe poprawiające:

  • mechanikę oddychania
  • sprawność fizyczną
  • funkcjonowanie umysłu
  • coodzienne funkcjonowanie 

Oraz

  • Wspierające zdrowie fizyczne oraz umysłowe
  • Zawierające techniki specjalistyczne.

Ten podział tak naprawdę jest dosyć powierzchowny, bo wszystkie te techniki niosą ze sobą więcej niż jeden cel i pojedyncze korzyści. Wszystkie też wzajemnie się uzupełniają. Sztuką jest przede wszystkim dobranie odpowiednich metod tak, by zmaksymalizować działanie treningu oddechowego. I nie pogorszyć swojego stanu. Nie każda technika jest dla każdego. 

To wymaga przede wszystkim doświadczenia i wiedzy. Ale i wglądu w siebie i w swoje potrzeby. Dlatego zastanów się czego potrzebuje teraz twoje ciało?

Mam nadzieję, że ten schemat pomoże Ci znaleźć ćwiczenia oddechowe, których potrzebujesz.

https://sofizjo.pl/produkt/oddech-w-stresie-21-dni-z-oddechem-pakiet/

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo 7-dniowy Mini Kurs Oddechowy, czyli łagodne i ciekawe wprowadzenie do świata oddechu

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Atak paniki – jak sobie z nim radzić?

“Jesteśmy potomkami ludzi żyjących w strachu”*.  Lęk naszych przodków sprawił, że żyli oni ostrożniej, uważali na zagrożenia i chronili swoich bliskich. Przeżyli, a więc mieli

Zdrowie psychiczne i zaburzenia oddychania

Wyobraź sobie, że siedzisz na prawie pustej plaży. Kawałek dalej grupka młodzieży gra w piłkę plażową, wesoło się śmiejąc. Przed Tobą bezkres oceanu. W oddali

Obszary zaburzeń oddychania

Oddychanie wpływa na wiele różnych funkcji naszego ciała. Oprócz tego, że dostarcza Ci tlenu, może też wpływać na to jak radzisz sobie ze stresem, wysiłkiem

Jak myślenie zmienia oddech?

Jak oddychać, żeby lepiej myśleć i mieć większą efektywność w pracy? Przypomnij sobie jak oddychasz gdy musisz wykonywać precyzyjne zadania. Co dzieje się z Twoim

Ćwiczenie oddechowe na lepszy sen

Jeżeli masz problemy ze snem, cierpisz na bezsenność lub zdarza się, że z emocji nie możesz spać – dobrym pomysłem jest wykonanie spokojnego ćwiczenia oddechowego,