Bezdech senny u kobiet

Kobiety są często tak zmęczone oraz mają tak obniżone samopoczucie, że przyzwyczajają się do tego stanu biorąc go za nieodłączny element codzienności. 

To sprawia, że kobiety mogą niezauważyć, że mają zaburzenia oddychania podczas snu. Szczególnie jeżeli nie ma komu powiedzieć, że się chrapie lub wydaje dziwne dźwięki w trakcie nocy. Typowymi objawami bezdechu sennego są chrapanie, parskanie itp, kobiety jednak częściej zgłaszają zmęczenie, bóle głowy oraz depresje. Łatwo jest to powiązać z zupełnie innymi przyczynami. 

🤬Dodatkowo kulturowo wydaje się być bardziej naturalne, że mężczyźni MOGĄ chrapać, a kobietom NIE WYPADA. Z tego powodu kobiety mogą wstydzić się zgłaszać te problemy swojej lekarce/lekarzowi.

❗️Do pewnego wieku bezdech senny częściej dotyka mężczyzn (w średnim wieku), ALE badania sugerują, że aż 93% (sic!) kobiet z objawami zaburzeń oddychania podczas snu jest niezdiagnozowanych! Po okresie menopauzy występowanie bezdechu u kobiet i mężczyzn się wyrównuje. 

👉🏼Jeżeli jesteś kobietą, szczególnie po okresie menopauzy, i doświadczasz takich problemów jak:

  • Migreny
  • Obniżenie nastroju i depresję
  • Problemy z koncentracją 
  • Otyłość
  • Przewlekłe zmęczenie i uczucie niewyspania
  • Bezsenność. 

Rozważ wraz ze swoim lekarzem czy u podłoża tych problemów nie leży bezdech senny lub inne zaburzenia oddychania podczas snu (np. Zespół oporu górnych dróg oddechowych, który jest częściej spotykany u kobiet). 

❤️Jeżeli jesteś kobietą wcale nie oznacza, że masz być zmęczona i przygnębiona. To nie jest normalne, bez względu na wiek i płeć.

Źródła:

Lindberg E, Benediktsdottir B, et al. Women with symptoms of sleep-disordered breathing are less likely to be diagnosed and treated for sleep apnea than men. Sleep Med. 2017 Jul;35:17-22.

Prasad B. At al. Sleep-Disordered Breathing. Breathing in America. American Thoracic Society, 2010

Guilleminault C. Susmita C. Upper Airway Resistance Syndrome Is a Distinct Syndrome. American Journal of respiratory an Critical Care Medicine. Vol 161, No. 5, 1412-1213

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo 7-dniowy Mini Kurs Oddechowy, czyli łagodne i ciekawe wprowadzenie do świata oddechu

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Dlaczego wzdychamy?

Po co nam wzdychanie? Czy można wzdychać za dużo? Czy wzdychanie pomaga, a może szkodzi? Dowiedz się więcej na temat wzdychania! Zdrowa osoba dorosła wzdycha

Jak sobie radzić z hiperwentylacją?

Jeżeli ktoś się z Tobą założy, że dłużej niż Ty wstrzyma powietrze to co wtedy zrobisz? Prawdopodobnie dobrym rozwiązaniem wyda Ci się wzięcie kilku szybkich

Bezdech senny – co warto wiedzieć?

Wiecie co jest głównymi przyczynami przedwczesnej śmierci osób z zaburzeniami oddychania podczas snu? Powikłania sercowo naczyniowe i… wypadki! A nie są to jedyne konsekwencje bezdechu

Jak pomóc dzieciom w powrocie do szkoły?

Jeżeli mam coś polecić lub poradzić w temacie dzieci to tylko z mojej działki oddechu i fizjoterapii. Jak prawidłowy oddech wspiera uczniów? Jak pomóc dziecku, które