Ćwiczenia oddechowe – mój codzienny trening

Czy ćwiczenia oddechowe muszą być wymagające? Czy wykonując trening oddechowy musisz poświęcać na niego dużo czasu? Niekoniecznie! Najważniejsza jest regularność i znalezienie odpowiednich ćwiczeń oddechowych dla siebie.

Codziennie rano, gdy otwieram oczy, w sypialni jest przytłumione światło, bo na noc zawsze zaciągamy rolety. Jeszcze gdy rodzina śpi wstaję, delikatnie się rozciągam idąc do salonu, gdzie kąpię swą twarz w porannym słońcu. Włączam ulubioną muzykę klasyczną, rozkładam matę, siadam na niej i zaczynam swoje ćwiczenia oddechowe.

Najpierw się rozciągam, potem wzmacniam mięśnie, a na koniec robię 20. minutową medytację. Gdy wybija 7, jestem już po treningu, gotowa do działania. I idę robić moje wegańskie, bezglutenowe śniadanie, które popiję matchą. 

Spokojnie. Też się nieźle uśmiałam czytając tę fikcję literacką 😀

To oczywiście zupełnie nieprawda, choć wiele osób mnie o to podejrzewa. Ani nie wstaję ciut świt, ani nie wstaję nigdy sama (moja córeczka od razu wyczuwa, że mnie nie ma w sypialni i mam ok. 15 minut na poranną toaletę w samotności), ani nie rozkładam maty na godzinny trening oddechowy.

Prawda jest taka, że gdy zaczynam pracować, to nim siądę do komputera, robię szybki trening, który opracowałam indywidualnie pod siebie. Ma być szybki i efektywny, ale dający też poczucie spokoju i skupienia. 

➡️ Kluczem do opracowania takiego treningu jest znajomość siebie i swoich potrzeb. Również potrzeb ciała. 

Warto jest też znać możliwości jakie dają ćwiczenia oddechowe. 

Dobrze skonstruowany trening oddechowy obejmuje: 

  • ćwiczenia poprawiające mobilność oddechową, 
  • ćwiczenia odbudowy strefy apozycji przepony, 
  • trening oddechu przeponowego,
  • ćwiczenia relaksacyjne i/lub mentalne. 


Wydaje się dużo? Trening, który widzisz na filmiku trwał nieco ponad 7 minut (jest przyspieszony 7x), a wykorzystałam wszystkie powyższe elementy. 

Mój trening jest po prostu dobrze dobrany pode mnie. Żeby go opracować sprawdzałam i trenowałam. Diagnozowałam siebie i oceniałam efekty ćwiczeń. Gdy mam czas, to robię też spokojne długie treningi, ale nie będę Cię oszukiwać, że to moja codzienna rutyna. Na co dzień ćwiczę optymalny oddech, optymalnie opracowanym treningiem.

W moich eBookach znajdziesz kilkadziesiąt ćwiczeń i całe sekwencje treningowe – masz z czego wybierać by stworzyć SWÓJ trening oddechowy. I nie martw się – podpowiadam też jak zoptymalizować trening. A jak potrzebujesz więcej to wpadaj na szkolenia i warsztaty. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Po co rozciągać boki klatki piersiowej?

Ćwiczeń oddechowych nie robimy tylko po to, żeby się zrelaksować. Rozciąganie boków klatki piersiowej wiąże się z rozluźnianiem i rozciąganiem mięśni międzyżebrowych. Po co to

Oddech i brzuch

Twój brzuch potrzebuje Twojego oddechu. A Twoja przepona potrzebuje Twojego brzucha. Przepona jest głównym mięśniem oddechowym, który wykonuje około 80% pracy oddechowej. Oddziela klatkę piersiową od

Zdrowy Oddech

Czy naprawdę trzeba pracować nad tym całym oddechem? Nie, nie trzeba. Tylko odpowiedz sobie na pytanie: Czy czujesz się w pełni zdrowia psychicznego i fizycznego?  To

Nie mogę głęboko oddychać

Czy zdarza Ci się, że nie możesz głęboko oddychać? Czujesz, że nie możesz odetchnąć pełną piersią? Jeżeli tak, to mam dla Ciebie kilka wskazówek, co