Spięte biodra a oddech

Ból lędźwi, miednica pochylona do przodu, pogłębiona lordoza lędźwiowa i ograniczenie wyprostu biodra. Brzmi znajomo? 

Może nawet coś wiesz na temat mięśni biodrowo-lędźwiowych (zginacze bioder), które mogą być za to odpowiedzialne. Dużo siedzisz – to dlatego.  A może wcale nie? 

A może w Twoim przypadku nie jest to (jedyna) przyczyna?

Jeżeli praca nad mm. biodrowo-lędźwiowymi w postaci rozciągania, pracy manualnej, poprawy mobilności itp. nie przyniosła do tej pory efektów – spróbuj popracować nad przeponą. 

Zginacze bioder a przepona

Na obrazku widzisz przeponę i mięśnie biodrowo-lędźwiowe. Tak – one bezpośrednio się ze sobą łączą. Ich funkcja biomechaniczna również. Stanowią jeden łańcuch kinematyczny – ruchowy. A mięsień lędźwiowy przyczepia się na kości udowej, w miejscu gdzie czujesz stawy biodrowe. 

Jak zaburzony oddech może wpływać na biodra? 

  1. Gdy przepona ma zmniejszoną strefę apozycji, gdy “zastyga” we wdechu (np. Gdy oddech jest szybki i płytki; możesz wtedy też zobaczyć rib flare – odstawanie dolnych żeber), gdy ma obniżoną pozycję spoczynkową – jest nadaktywna oraz przenosi napięcie na przyczepy na kręgosłupie i mięśnie lędźwiowe, które stają się również NADAKTYWNE. Pogłębia się lordoza lędźwiowa. 
  2. Rotacja zewnętrzna dolnych żeber związana ze stanem WDECHU powoduje ruch wyprostu w dolnym odcinku piersiowym kręgosłupa przyczyniając się do NADAKTYWNOŚCI mięśni prostowników kręgosłupa – powodując wyprost kręgosłupa i pogłębienie lordozy lędźwiowej oraz przodopochylenie miednicy.  
  3. Te zaburzenia biomechaniczne stwarzają zginaczom bioder idealne warunki do tego, by były nadaktywne i gromadziło się w nich napięcie.

Dlatego dobrym pomysłem, zanim zaczniesz pracę nad zginaczami bioder, jest przywrócenie ich “luźnej” pozycji – zmniejszając przodopochylenie miednicy, głębokość lordozy lędźwiowej i uwalniając żebra. Jak? Pracując nad strefą apozycji przepony. Przykładowe ćwiczenie poniżej, a więcej ćwiczeń do pracy z oddechem znajdziesz w moich eBookach. 

Źródła:

Vats, Sakshi & Goyal, Manu & Kothiyal, Saumya. (2021). Efficacy of iliopsoas muscle release on respiratory parameters in patients with chronic low back pain: A single blinded, two-groups, pre-test/post-test randomized controlled trial protocol. Revista Pesquisa em Fisioterapia. 11. 411. 10.17267/2238-2704rpf.v11i2.3591.

Bordoni B, Zanier E. Anatomic connections of the diaphragm: influence of respiration on the body system. J Multidiscip Healthc. 2013;6:281-291. Published 2013 Jul 25. doi:10.2147/JMDH.S45443

Janssens L, Brumagne S, McConnell AK, Hermans G, Troosters T, Gayan-Ramirez G. Greater diaphragm fatigability in individuals with recurrent low back pain. Respir Physiol Neurobiol. 2013 Aug 15;188(2):119-23. doi: 10.1016/j.resp.2013.05.028. Epub 2013 May 31. PMID: 23727158.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Poznaj Tajemnice Dziecięcego Nosa

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmienia się nos naszych najmłodszych w miarę ich dorastania? Dziś zabieram Was w fascynującą podróż do świata dziecięcego noska, odkrywając

Oddechowy prezentownik 2023

Prezenty, które zwiększą oddechową świadomość: dla dzieci i dla dorosłych 🎅🏻🎄🎁 Prezenty dla dzieci: Prezenty dla dorosłych: Mam nadzieję, że prezentownik pomoże wybrać prezent dla

3 wskazówki jak układać trening oddechowy

Zaburzenia oddychania to trudne do jednoznacznego zdefiniowania i wieloaspektowe dysfunkcje oddechowe, które powodują pogorszenie zdrowia i/lub jakości życia. Jakiś czas temu pisałam Ci o diagnostyce,

Oddech jako zasób

Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci się wyregulować! Naucz się z tego korzystać! Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci

Oddech w piłce nożnej

Oddech w sportach zespołowych jest elementym wartym wdrożenia. Jako szybki i prosty element może wesprzeć wielowymiarowy performance sportowca.  Gdy zaproszono mnie do poprowadzenia szkolenia z