Oddychać nosem czy ustami podczas ćwiczeń oddechowych?

Jednym z częstszych pytań jakie dostaję, mimo iż wciąż edukuję o tym jak oddech przez nos jest zdrowy, jest: Jak oddychać podczas ćwiczeń oddechowych? Mam nadzieję, że ten wpis rozjaśni w końcu ten temat.

Gdy prowadzę szkolenia i warsztaty najpierw przez długi czas tłumaczę teorię: jak rozpoznawać cechy zaburzonego oddechu, jak powinien wyglądać optymalny oddech, jakie są pozytywy oddychania torem przeponowym oraz nosem. 

Potem uczymy się jak to dobrze robić. Chodzę pomiędzy uczestnikami, sprawdzam jak wygląda ich oddech, gdzie przydałyby się zmiany. Czasami nawet zaklejamy usta plastrem by wymusić oddech przez nos.

A potem przechodzimy do ćwiczeń oddechowych i instruuję: wdech nosem, wydech ustami. 

I nagle pojawia się na sali konsternacja: to w końcu jak oddychać?! Nosem czy ustami? 

Śpieszę więc z wyjaśnieniem tej jakże prostej i zawiłej kwestii zarazem 🙂

 1. Na co dzień – czyli w spoczynku, tak jak normalnie funkcjonujesz – TYLKO NOSEM. Oddychanie nosem jest po prostu zdrowsze, pomaga w pracy przeponie oraz dostarcza więcej tlenu do naszych komórek. 

 2. Podczas ćwiczeń oddechowych – zasadniczo tylko nosem, a oddech przez usta powinno się stosować tylko wtedy, gdy jest konkretny cel stosowania takiej metody. 

  Jest wiele technik oddechowych i każda ma swój cel, np. wiele technik z jogi (pranayam) wymaga wydechu przez usta z dźwiękiem lub ułożeniem w konkretny sposób języka. Jest też sporo metod oddechowych opartych na celowej hiperwentylacji (tak, są takie metody).

  Oddech przez usta daje nowy bodziec ciału, wymaga większego zaangażowania. Dlatego też czasami łatwiej jest na początkowych etapach treningu oddechowego robić wydech przez usta. 

  Ale pamiętaj to jest tylko tymczasowe! Oddychasz tak podczas danych ćwiczeń. Zawsze jednak pamiętaj by po treningu kończyć serie oddechem przez nos, aby uspokoić oddech. 

  Jeżeli ćwiczenie nie wymaga, bez wyraźnego powodu, wydechu przez usta – zawsze rób wydech nosem. Jak wchodzisz na wyższy poziom treningu też zmieniaj oddech na oddech nosem 🙂

  Warto pamiętać: celem wszystkich ćwiczeń oddechowych jest to by oddychać na co dzień spokojnie przez nos!

 3. Podczas wysiłku fizycznego – to rodzi najwięcej pytań. Przy określonej intensywności przełączenie oddychania na oddychanie przez usta jest jak najbardziej naturalne i potrzebne. Oddychanie przez usta przez krótki czas, podczas wzmożonej pracy organizmu, nie jest szkodliwe. Problem pojawia się w momencie gdy oddychanie przez usta towarzyszy Ci podczas większości treningu. Włącza się po prostu zbyt szybko. Nieadekwatnie do wymagań metabolicznych organizmu.  

  Innym tematem są treningi wymuszane specjalnie “na nosie” wg niektórych metod treningowych. Takie wymuszenie ma na celu podkręcenie wydolności. Ma być dodatkowym bodźcem treningowym. Także możesz w ten sposób konstruować swoje specjalne treningi. 

  Natomiast nie stoi nic na przeszkodzie by zawsze trenować “na nosie” – badania pokazują, że może nieść to potencjalne korzyści bez strat dla ogólnej wydolności. W nosie produkowany jest też tlenek azotu, który korzystnie wpływa na wydolność fizyczną, a więc wydaje się, że warto jak najdłużej oddychać przez nos. 

Ja, Sandra Osipiuk – nigdy nie oddycham ustami. No chyba, że mówię, ale wtedy to też jest jak najbardziej normalne 🙂  

Jeżeli chcesz wejść w świat treningu oddechowego wraz ze wskazówkami jak i kiedy oddychać to zachęcam Cię do pracy z moimi eBookami!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo 7-dniowy Mini Kurs Oddechowy, czyli łagodne i ciekawe wprowadzenie do świata oddechu

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Atak paniki – jak sobie z nim radzić?

“Jesteśmy potomkami ludzi żyjących w strachu”*.  Lęk naszych przodków sprawił, że żyli oni ostrożniej, uważali na zagrożenia i chronili swoich bliskich. Przeżyli, a więc mieli

Zdrowie psychiczne i zaburzenia oddychania

Wyobraź sobie, że siedzisz na prawie pustej plaży. Kawałek dalej grupka młodzieży gra w piłkę plażową, wesoło się śmiejąc. Przed Tobą bezkres oceanu. W oddali

Obszary zaburzeń oddychania

Oddychanie wpływa na wiele różnych funkcji naszego ciała. Oprócz tego, że dostarcza Ci tlenu, może też wpływać na to jak radzisz sobie ze stresem, wysiłkiem

Jak myślenie zmienia oddech?

Jak oddychać, żeby lepiej myśleć i mieć większą efektywność w pracy? Przypomnij sobie jak oddychasz gdy musisz wykonywać precyzyjne zadania. Co dzieje się z Twoim

Co wpływa na wzorzec oddechowy?

Oddychanie przeponowe? Oddychanie klatką piersiową? Dlaczego są osoby, które zawsze oddychają przeponą, a inne nie? W prosty sposób staram się to dziś wyjaśnić i pomogę