Jak zaklejać usta plastrem?

Jedną z najważniejszych rzeczy jakie można zrobić dla swojego oddechu do zamknięcie ust. Pomocny w tym jest zwykły plasterek naklejony na usta. Jak zakleić usta plastrem?

👄Oddychanie przez usta powoduje wiele niekorzystnych konsekwencji. W zależności od etapu życia zaburzenia te będą dotyczyły z większym wymiarze innych aspektów zdrowia. U dzieci będziemy widzieć przede wszystkim rozwój wad zgryzu, zmiany w budowie twarzoczaszki i trudności szkolne, a u dorosłych zmęczenie, osłabienie, trudności ze snem oraz wiele innych mniej oczywistych dysfunkcji. 

👃🏼Bardzo przydatną techniką zmiany nawyku oddychania przez usta na oddychanie nosem jest… zaklejanie ust plastrem. Nos stanowi węższą drogę oddechową dzięki czemu ogranicza nadmierne oddychanie, które towarzyszy przewlekłemu oddychaniu przez usta. 

🗣Gdy oddychasz przez usta tracisz zbyt duże ilości dwutlenku węgla oraz tlenku azotu (który obecny jest w zatokach przynosowych). Zachwianie równowagi biochemicznej między gazami we krwi objawia się m.in. stanem zapalnym i obrzękiem śluzówki. Tak, gdy oddychasz przez usta bardziej zatyka Ci się nos, więc trudniej przez niego oddychać. 

🩹Najprostszą drogą, by to zmienić jest zaklejenie ust plastrem. 

🩹Jak to robić?

  1. Zacznij od obserwacji swojego oddechu. Jak oddychasz? Jaki jest Twój oddech. Czy oddychasz przez usta?
  2. Przygotuj się do oddychania przez nos – sprawdź czy możesz oddychać nosem przez 1 minutę. Jeżeli tak to super – zaczynamy zmieniać nawyk. Nie? Odwiedź lekarza!
  3. Zacznij od 20 minut z plastrem* na ustach, np. Zaklej usta na czas wieczornego czytania lub oglądania Netflixa. 
  4. Wydłużaj ten czas stopniowo, aż będziesz czuć się komfortowo oddychając tylko nosem. To może zająć kilka dni.
  5. Zaklej usta na noc – to znacznie poprawi jakość Twojego snu. Śpij z plastrem na ustach do momentu, aż znikną u Ciebie cechy hiperwentylacji. 

*Rodzajów plastrów jest wiele – ja polecam Ci zwykły dostępny w aptece. Jak naklejać pokazuję na filmiku. 

Ważne: Jeżeli coś budzi Twoje wątpliwości, nie masz pewności czy Twoje zdrowie pozwala na oddychanie nosem – skonsultuj się ze specjalistą. Oddychanie nosem jest naturalną i bezpieczną formą „ćwiczenia oddechowego”, ale najważniejszy jest Twój indywidualny komfort. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Trening siłowy i cardio w reeduakcji oddechowej

Reedukacja oddechowa to temat, który stale budzi zainteresowanie – szczególnie w kontekście pracy nad poprawą wzorca oddechowego. Każdy, kto zgłębia techniki oddychania, wie, jak ważne

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i