Tlenek azotu, czyli co łączy nos, penisa i wirusy.

Prawidłową drogą oddychania jest oddychanie przez nos. Nos filtruje, ogrzewa i oczyszcza wdychane powietrze oraz zatrzymuje szkodliwe cząsteczki. Dodatkowo produkuje bardzo ważną dla naszego ciała substancję: tlenek azotu, który m.in. odpowiada za wzwód prącia i zwalczanie patogenów. 

Tlenek azotu (NO) produkowany jest w komórkach śródbłonka m.in. zatok przynosowych, z których trafia do płuc z każdym naszym oddechem.

Jak na cząsteczkę, którą mamy „w nosie” pełni bardzo dużo biologicznych funkcji m.in: pełni funkcję neuroprzekaźnika, reguluje ciśnienie krwi, ciśnienie płucne, pracę serca, mięśni oraz rozszerza drogi oddechowe.  Wpływa na metabolizm i homeostazę.  

Jedną z funkcji jest regulacja układu naczynioruchowego (czyli rozszerzania i kurczenia naczyń krwionośnych). Dzięki jego aktywności do wszystkich tkanek trafia wraz z krwią odpowiednia ilość tlenu, a ten jest potrzebny narządom do wytwarzania energii i pracy.

Żeby doszło do erekcji musi dojść do napływu krwi do ciał jamistych prącia. W momencie pobudzenia seksualnego dochodzi do wydzielania tlenku azotu przez komórki nerwowe prącia. NO doprowadza do przemian, które rozluźniają mięśnie gładkie w penisie, tak by krew napłynęła do ciał jamistych i doszło do erekcji. U kobiet NO również potęguje doznania seksualne w podobnym mechanizmie.

W badaniu przeprowadzonym przez Kivanc G. oraz Zeren F. potwierdzono, że u mężczyzn, którzy mają problem z polipami w nosie, pojawiają się również dysfunkcje erekcji. Może mieć to właśnie związek z deficytem NO.

Kolejną ważną funkcją NO są jego zdolności bakterio- i wirusobójcze. Nabłonek naszego nosa jest pokryty gęstym śluzem, który wyłapuje różne patogeny, a NO, który jest skoncentrowany w jamie nosowej, niszczy je poprzez inaktywacje ich łańcuchów oddechowych czyli odcina im możliwość wytwarzania energii do przeżycia. Oznacza to, że nos jest naszą pierwszą linią obrony przed patogenami! NO m.in. pomaga w walce z wirusami wywołującymi katar oraz grypę.

Jak można się domyśleć oddychając przez usta nie korzystamy w takiej mierze z tlenku azotu, który jest zgromadzony w naszej jamie nosowej. Gdy oddychamy przez usta patogeny takie jak bakterie i wirusy mają otwartą drogę do wnętrza naszego organizmu, gdzie będą mogły się rozmnażać i wywoływać infekcje.

Jeżeli nie chcesz ich zapraszać zamknij po prostu usta i skorzystaj z nosa pełnego tlenku azotu. A dodatkowo może twoje życie seksualne stanie się przyjemniejsze 😉  

W jaki sposób najefektywniej korzystać z nosowego tlenku azotu?

  1. Trenuj wolny oddech – im wolniej oddychamy, tym przepływ powietrza w nosie jest wolniejszy i gromadzi się w nim większa ilość NO.

     

    Ćwiczenie 1.
    Wykonaj oddech kontrolowany – oddychaj wolno robiąc wdech/wydech przez nos. Rozlicz oddychanie w poniższy sposób:
    WDECH- 1-2-3-4
    WYDECH- 1-2-3-4-5-6
    Oddychaj w ten sposób 2-4min.

  2. Stosuj „mruczando” – mruczenie powoduje oscylację powietrza w jamie nosowej co zwiększa stężenie NO w powietrzu nawet o 15x!

     

    Ćwiczenie 2.
    Zamknij usta. Oddychaj tylko nosem. Podczas wydechu mrucz jak kot. Rób wydech nosem z mruczeniem przez 10 sekund. Ćwicz 3-5min. 

Jak widzisz warto oddychać nosem. Nie tylko ze względu na nawilżenie i ogrzanie powietrza 🙂  

(Jeżeli masz problemy z oddychaniem przez nos polecam do przeczytania wpis o tym jak trenować oddech z krzywą przegrodą nosową. )

Źródła:

Jamshaid, Sana. (2013). Evidence for the cure of flu through nose breathing. International Journal of Advance Research. 1. 1-9.

Sanders SP, Proud D, Permutt S, Siekierski ES, Yachechko R, Liu MC. Role of nasal nitric oxide in the resolution of experimental rhinovirus infection. J Allergy Clin Immunol. 2004;113(4):697–702. doi:10.1016/j.jaci.2004.01.755

Nasal Nitric Oxide Silkoff, Philip E. CHEST, Volume 126, Issue 4, 1013 – 1014

The role of nitric oxide in chronic rhinosinusitis Diana Vlad, Veronica Trombitas, Mircea Capusan, Silviu Albu Romanian Journal of Rhinology, Vol. 5, No. 19, July – September 2015

Luiking YC, Engelen MP, Deutz NE. Regulation of nitric oxide production in health and disease. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2010;13(1):97–104. doi:10.1097/MCO.0b013e328332f99d

Weitzberg, Eddie & Lundberg, Jon. (2002). Humming Greatly Increases Nasal Nitric Oxide. American journal of respiratory and critical care medicine. 166. 144-5. 10.1164/rccm.200202-138BC.

Jon Cartledge, Suks Minhas & Ian Eardley (2001) The role of nitric oxide in penile erection, Expert Opinion on Pharmacotherapy, 2:1, 95-107, DOI: 10.1517/14656566.2.1.95

Impact of Nasal Polyposis on Erectile Dysfunction
Kivanc Gunhan, M.D., Fatih Zeren, M.D., Uzdan Uz, M.D., Bilal Gumus, M.D., Halis Unlu, M.D.
Halis Unlu Volume: 25 issue: 2, page(s): 112-115

Lundberg JON, Weitzberg E Nasal nitric oxide in man

 
Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Jak sprawdzić czy dobrze oddycham?

Regularna ocena własnego oddechu jest ważnym elementem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowałam krótki przewodnik, który pomoże Ci samodzielnie ocenić swój oddech 👇🏻 Krok

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co