Wiecie co jest głównymi przyczynami przedwczesnej śmierci osób z zaburzeniami oddychania podczas snu? Powikłania sercowo naczyniowe i… wypadki! A nie są to jedyne konsekwencje bezdechu sennego.
Tak, jeżeli Twój organizm i mózg nie mogą się zregenerować z powodu bezdechów i niedotlenienia podczas snu, jedynym problemem nie są zaburzenia koncentracji podczas wykonywania codziennych zadań, ale i podczas prowadzenia samochodu!
Obturacyjny bezdech senny
Obturacyjny bezdech podczas snu (OBS) charakteryzuje się nawracającymi epizodami niedrożności górnych dróg oddechowych podczas snu i zwykle wiąże się z głośnym chrapaniem. OBS powoduje fragmentację snu i skrócenie fazy snu REM.
W największej grupie ryzyka są mężczyźni po 40 roku życia, ale z wiekiem i zmianami jakie zachodzą w naszym ciele każdy może być narażony. Po 50 r.ż. „szanse się wyrównują”. Dla kobiet wrażliwym czasem jest okres menopauzy. Warto wiedzieć jak zapobiegać i rozpoznawać u siebie lub u bliskich pierwsze symptomy bezdechu podczas snu.
Wśród czynników ryzyka są:
- Otyłość
- Niedoczynność tarczycy! oraz inne zaburzenia endokrynologiczne.
- Nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki (tutaj warto pamiętać też o wpływie nawykowego oddychania przez usta na jej rozwój oraz jakość snu)
Jakie są najczęstsze objawy?
- Częste oddawanie moczu w nocy lub nawet samo, wybudzające odczucie potrzeby opróżnienia pęcherza
- NIeregularne i ciężkie chrapanie
- Obniżenie libido!
- Niespokojny sen
- Suchość w ustach
- Pocenie nocne
- Wybudzenia z odczucie duszenia
- Zmęczenie i apatia w ciągu dnia
- Deficyty uwagi
Co robić?
- Zadbaj o prawidłową masę ciała i aktywność w ciągu dnia – czyli jak zawsze zdrowy styl życia, który możemy prowadzić już od teraz pomoże zapobiegać. Szczególnie jeżeli w rodzinie masz osoby z OBS!
- Unikaj alkoholu i leków nasennych/uspokajających – jeżeli masz na tym tle problemy zacznij pracę ze specjalistą!
- Udaj się na badanie polisomnograficzne – szukaj pracowni snu, poradni zaburzeń snu, ośrodków medycyny snu.
- Skonsultuj się ze specjalistą – leczeniem OBS najcześciej zajmują się otolaryngolodzy i pulmonolodzy. NIewykluczone, że będzie również potrzeba dodatkowej diagnozy ortodonty i neurologa.
- Redukuj nawykowe oddychanie przez usta – trenuj oddech przez nos i/lub spanie z plasterkiem (jak to robić opisywałam we wcześniejszych postach).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim najnowszym eBooku „Oddychaj na zdrowie”.