To jak w końcu oddychać? Przeponowo, do dolnych żeber do brzucha? Czy to wszystko nie opisuje tego samego? Jaki jest ten “idealny” wzorzec oddechowy?
Im więcej się mówi o oddechu, tym więcej wątpliwości się pojawia. A odpowiedz na to wszystko może jest jedna:
Zdrowy wzorzec oddechowy jest… zmienny :)
Oczywiście uważam, że rozróżnianie dysfunkcyjnych wzorców oddechowych (głównie górnożebrowy/ płytki i szybki) jest konieczne w procesie diagnostycznym i terapeutycznym, ale na czym powinna się skupić świadoma oddechu osoba, która chce wspierać swój zdrowy oddech?
Na obserwacji tej zmienności, bo wzorzec oddechowy zmienia się wielokrotnie w ciągu dnia i porządną cechą zdrowego oddechu jest to, by w procesie tych zmian, oddech powracał, w spoczynku, do spokojnego oddechu przeponowego (który opisać możemy jako dolnożebrowy).
Oddech będzie górnożebrowy podczas odczuwania niektórych emocji, w stresie i pobudzeniu (bo to normalne reakcje).
Oddech będzie bardziej widoczny jako ruchy klatki piersiowej podczas siedzenia, w pozycji zgiętego tułowia. Z kolei gdy się położszysz na plecach prawdopodobnie dużo bardziej widoczny będzie ruch brzucha.
Gdy podejmujesz się dużego wysiłku i czujesz silne zmęczenie oddech będzie szybki, górnożebrowy lub ciężki.
I takie zmiany są naturalne- to co nas interesuje to to, czy Twoje ciało potrafi powrócić do tych funkcjonalnych ruchów całej klatki piersiowej, w kierunku 360 stopni. Czy pod tymi wszystkimi zmianami jest ciało, które oddycha funkcjonalnie. Czy gdy odpoczywasz nie pracują mięśnie oddechowe dodatkowe i czy to Twoja przepona wykonuje większość potrzebnej pracy oddechowej.
W ciągu dnia może pokazywać się wiele zakłóceń oddechu: bezdechy, nadmiarowe westchnienia, zadyszka, duszność, uczucie przyblokowania. Pytanie czy umiesz je złagodzić, czy nie wiążą się z pogorszeniem samopoczucia? Czy to Ty masz nad nimi kontrolę?
Zawsze też zwracaj uwagę na to jak czujesz się całościowo:
- Czy czujesz niepokój, stres, ból?
I całość tej obserwacji powinno Cię naprowadzić na to, czy potrzebujesz treningu oddechowego.
