Trening oddechowy w terapii dzieci

Trening oddechowy w terapii dzieci jest często bardzo ważnym elementem wspierania prawidłowego rozwoju. W tym wpisie podsumowuję najważniejsze elementy treningu oddechowego, które powinniśmy wziąć pod uwagę w poszczególnych grupach wiekowych. 

Moja przygoda z treningiem oddechowym rozpoczęła się od rehabilitacji oddechowej dzieci. Pracując z dzieciakami zauważyłam, że te, które chorują na choroby przewlekłe układu oddechowego często mają zaburzenia postawy ciała. 

Zaczęłam szperać, czytać i w końcu sama badać te zależności godzinami stojąc pod gabinetami w poradni alergologicznej. W ten oto sposób dowiedziałam się jak bardzo układ oddechowy wpływa na ciało człowieka, a w przypadku dziec również na ich prawidłowy rozwój.

Przez kilka lat pracując w szpitalu dziecięcym, a potem w prywatnych gabinetach zaczęłam opracowywać swój spójny program treningu oddechowego w terapii dzieci, który w skrócie przedstawiam w poniższym artykule. 

Program treningu oddechowego w terapii dzieci – najważniejsze aspekty:

🙇🏻‍♀️ 0- 3 r.ż.

👉🏼 W tym okresie praca nad oddechem to przede wszystkim dbanie o rozwój stabilizacji centralnej, która pozwala na sprawne działanie cylindra oddechowego. Czyli wspieranie rozwoju ruchowego.

👉🏼 Dzieci naturalnie oddychają przez nos jednak obniżone napięcie mięśniowe, za krótkie wędzidełko oraz problemy laryngologiczne mogą zaburzać ten wzorzec. Dlatego ważna jest ocena tych czynników u specjalistów oraz higiena dróg oddechowych.

👉🏼 Karmienie piersią wspiera oddychanie przez nosek i prawidłowy rozwój twarzoczaszki poprzez wzorzec ssania. Warto o tym pamiętać również pod kątem prewencji wad zgryzu.

👉🏼 W tym okresie prawidłowy wzorzec oddechowy jest o tyle też ważny, że wpływa również na jakość snu co jest istotnym punktem prawidłowego rozwoju dziecka.

👉🏼 MEGA ważna jest też jakoś powietrza – koniecznie powinnismy używać oczyszczaczy powietrza! Narażenie małych dzieci na zanieczyszczenia powietrza w dużym stopniu wpływa na pogorszenie ich ogólnego stanu zdrowia i rozwoju 😱

👧🏻4-8r.ż.

👉🏼 Twarz najintensywniej rozwija się do 4 r.ż. Dlatego do tego czasu szczególnie powinno się zwracać się uwagę na nawyki oddechowe dziecka.

👉🏼 Może już się pojawić nawykowe oddychanie przez usta – tutaj proponuje już ćwiczenia z plasterkiem na ustach, kinesiotaping na mięśnie twarzy, terapię miofunkcjonalną i logopedyczną oraz proste ćwiczenia oddechowe.

👉🏼 Starsze dzieci możemy uczyć prostych technik relaksacyjnych – im szybciej je tego nauczymy, tym szybciej obniżymy szanse na negatywne działanie stresu na ich organizm.

👩🏻‍🎓8-13r.ż.

👉🏼 To czas intensywnego wzrostu więc mogą pojawiać się wady postawy zaburzające oddychanie.

👉🏼 Zaburzenia oddychania w tym okresie mogą przejawiać się problemami ze snem, trudnościami szkolnymi, a nawet nadpobudliwością❗️

👉🏼 Wprowadzamy w tym czasie ćwiczenia korekcyjne oraz bardziej zaawansowane techniki oddechowe.

👉🏼 Zachęcajmy też dzieci do wysiłku fizycznego.

👉🏼 Możemy wprowadzać ćwiczenia ze wstrzymywaniem i ograniczaniem powietrza.

👉🏼 Do 12 r.ż. korekcja wad zgryzu jeszcze może w dużym stopniu modyfikować rozwój twarzoczaszki co wpływa na przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych. Więc im szybciej odwiedzimy ortodontę i zaczniemy uczyć prawidłowego oddychania tym lepiej dla oddechu.

🙋🏻‍♀️13-18r.ż.

👉🏼 To wrażliwy czas pod względem postawy ciała. Ważny jest więc regularny ruch i ćwiczenia fizyczne.

👉🏼 To również czas obarczony dużym stresem – dlatego koniecznie uczmy nastolatków radzenia sobie ze stresem oraz ćwiczeń relaksacyjnych.

👉🏼 Też jak najwcześniej uczmy dzieci medytacji.

Osobiście uważam, że zajęcia z treningu oddechowego powinny być wprowadzane już na etapie przedszkola i powinny towarzyszyć dzieciom przez całą edukację.

O ile to więcej szczęśliwych i zdrowych dorosłych byłoby na tym świecie 😍

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Poznaj Tajemnice Dziecięcego Nosa

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmienia się nos naszych najmłodszych w miarę ich dorastania? Dziś zabieram Was w fascynującą podróż do świata dziecięcego noska, odkrywając

Oddechowy prezentownik 2023

Prezenty, które zwiększą oddechową świadomość: dla dzieci i dla dorosłych 🎅🏻🎄🎁 Prezenty dla dzieci: Prezenty dla dorosłych: Mam nadzieję, że prezentownik pomoże wybrać prezent dla

3 wskazówki jak układać trening oddechowy

Zaburzenia oddychania to trudne do jednoznacznego zdefiniowania i wieloaspektowe dysfunkcje oddechowe, które powodują pogorszenie zdrowia i/lub jakości życia. Jakiś czas temu pisałam Ci o diagnostyce,