Dlaczego musisz wiedzieć czym jest strefa apozycji przepony? Bo wiedza na ten temat pomaga zrozumieć jak wiele rzeczy jest związanych
z oddechem oraz jak nad oddechem właściwe pracować.
Gdy to zrozumiesz dowiesz się, że nie każdemu można zalecić po prostu oddychanie przeponą. Bo czasami to oddychanie wcale nie będzie efektywne.
Żeby zrozumieć działanie mechaniki oddychania trzeba zobaczyć zależności pomiędzy ustawieniem klatki piersiowej, kręgosłupa i miednicy – a tym samym postawy ciała.
Ustawienie tych punktów kluczowych wpływa na funkcje mięśni (przede wszystkim m. brzucha) oraz na pozycję przepony. A to właśnie ta zależność (wraz z całym cylindrem oddechowym) wpływa na EFEKTYWNOŚĆ oddychania.
Tak więc jeżeli Twoje ciało jest w rekacji wyprostnej (m.in. duże napięcie mięśni pleców), odstają Ci dolne żebra, masz zamkniętą klatkę piersiową, dużo siedzisz – to Twoja ZOA będzie zaburzona.
A tzn. że przepona nie będzie pracowała na max swoich możliwości. W dodatku może zacząć negatywnie wpływać na postawę ciała i kształt brzucha.
A co się dzieje gdy Twój oddech jest nieefektywny?
Twój układ nerwowy będzie starał się to skompensować więc pojawi się stan ogólnego pobudzenia. Przyspieszy oddech i pojawi się niepokój.
Dlatego zawsze pracując nad oddechem trzeba pamiętać o ZOA.
Dobrym początkiem jest oddech torem dolnożebrowym.
Ale to już chyba umiesz? 🙂