Czego nie wiesz o przeponie

Strefa Apozycji Przepony (Zone of Apposition- ZOA) 
Dziś czas na bardzo ważny, ale i trudny post.

❗️Żeby zrozumieć istotę pracy z przeponą i oddechem trzeba zrozumieć czym jest Strefa Apozycji Przepony. Postaram się łatwo i przejrzyście:)

✅Przepona zbudowana jest z dwóch części: centrum ścięgnistego, które stanowi kopułę oraz cylindrycznej części, która przylega do wewnętrznej części dolnego śródpiersia. Czyli kopuła jest bardziej u szczytu przepony a strefa apozycji wykłada od środka Twoje dolne żebra. Przepona rozpościera się od dolnych żeber aż do kręgosłupa (wyglada jak meduza zawieszona pod Twoimi płucami).

✅Funkcja oddechowa przepony uzależniona jest od ustawienia i rotacji dolnych żeber, do których się przyczepia. Pomyśl teraz o podciąganie na drążku – w zależności od tego w jaki sposób ustawisz dłoń (nawrócenie/odwrócenie) takie będą pracowały mięśnie. 
Podobnie jest z przeponą – w zależności od orientacji żeber i całej klatki piersiowej będzie zależała jej praca i praca innych mięśni oddechowych. 🔸

1. Funkcja klatki piersiowej i struktur brzusznych jest powiązana mechanicznie ze strefą apozycji (ZOA)
2. ZOA steruje napięciem przepony. Podczas skurczu przepony największą zmianę ustawienia nie stanowi obniżenie kopuł przepony a skrócenie włókien w ZOA.
4. Mięśnie brzucha równoważą napięcie ZOA. Dzięki spoczynkowemu napięciu mm. brzucha podczas wdechu przepona nie przepycha Twoich wnętrzności na zewnątrz 🤪
5. Jeżeli spoczynkowa pozycja przepony wiąże się ze zmniejszeniem ZOA to przepona przestaje generować optymalną siłę skurczu i może zacząć pracę na sowich przyczepach na kręgosłupie. 
6. Zaburzona praca mechaniczna przepony obciąża inne mięśnie oddechowe i prowadzi do szeregu niekorzystnych kompensacji. 
7. Priorytetem podczas pracy z ciałem powinno być przywrócenie optymalnych warunków oddechowych i, przede wszystkim, odbudowanie strefy apozycji przepony.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Może cię zainteresować:

Na jak długo potrafisz wstrzymać powietrze?

Na jak długo potrafisz wstrzymać oddech? Czy znasz to niekomfortowe uczucie podczas wstrzymywania powietrza, które ponagla Cię do wzięcia jak najszybciej oddechu? Czy wiesz czym

Oddech w stresie.

Zarządzanie stresem jest umiejętnością, której można się nauczyć. Trzeba tylko znać odpowiednie do tego narzędzia. Ja też musiałam to opanować i wiem jak się możemy