Rola przepony w utrzymywaniu równowagi

Stanie to tak naprawdę nie-upadanie. Człowiek przez całe swoje życie dąży do tego, by pokonywać grawitację. Niemowlę od pierwszych dni życia rozwija się w kierunku pozycji pionowej i zazwyczaj, ta początkowa walka z grawitacją trwa (aż!) mniej więcej 12 miesięcy. A potem już do końca życia.

Równowaga

Osiągnięcie pozycji stojącej to wciąż nie wszystko. Nie jest łatwo stać i utrzymywać równowagę. Nasz układ nerwowy potrzebuje dosyć skoordynowanej pracy wielu układów, by utrzymać zrównoważoną pozycję wyprostowaną. Zachowanie równowagi jest możliwe dzięki współpracy: układu przedsionkowego, narządu wzroku, dotyku, czucia głębokiego oraz narządu słuchu. 

Utrzymywanie równowagi jest ważnym elementem wykonywania zwykłych codziennych czynności oraz aktywności sportowych. Równowagę łapiemy w statyce i w ruchu. Tak naprawdę proces utrzymywania równowagi to ciągła jej utrata i odzyskiwanie, w taki sposób, by minimalizować wychylenia środka ciężkości ciała. 

Oscylacje ciała podczas, z pozoru statycznych aktywności jaką jest np. stanie, występują m.in. z powodu pracującej przepony, czyli oddychania. 

Przepona

Przepona ma ważne strategicznie położenie: leży w samym centrum ciała, oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej, przyczepia się do dolnych żeber, mostka oraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. 

Takie jej położenie sprawia, że pełni ważną rolę w utrzymywaniu stabilności kręgosłupa, poprzez zarządzanie ciśnieniem wewnątrzbrzusznym wraz z innymi mięśniami, które tworzą cylinder oddechowy. Ponadto przepona aktywuje się tuż przed wykonaniem ruchów dynamicznych kończyn, a także przy utracie stabilności ciała. Czyni to z niej potencjalny czynnik wspierający utrzymywanie równowagi

I w istocie – gdy oddychamy wolno i spokojnie, zachwiania równowagi – wychylenia środka ciężkości ciała – są mniejsze, co oznacza, że stabilność ciała jest większa. 

Z kolei szybki i płytki oddech wiąże się z zaburzeniami równowagi. 

W jaki sposób przepona bierze udział w procesie utrzymywania równowagi?

Dokładnie tego nie wiemy, ale naukowcy pod kierownictwem dr. J. Kocjana [1] omówili jakie są potencjalne związki przepony z równowagą:

  1. Ograniczenie oddechu przeponowego wiąże się z oddechem górno-żebrowym, który jest szybki i płytki. Prowadzi do utraty CO2 z krwi – hipokapni związanej z hiperwentylacją. Hiperwentylacja jest stanem stresu organizmu – wpływa na przetwarzanie sensoryczne oraz funkcjonowanie układu przedsionkowego, czyli procesy związane z utrzymywaniem równowagi.
  2. Działanie układu autonomicznego jest ściśle związane z układem przedsionkowym (przypomnij sobie z dzieciństwa wymioty lub nudności po kręceniu się na karuzeli ;)). Wolne oddychanie przeponowe zwiększa tonus wagalny – napięcie nerwu błędnego, który jest głównym nerwem układu autonomicznego. Nerw błędny jest wykonawcą układu przywspółczulnego, który odpowiedzialny jest za reakcje związane z trawieniem i regeneracją. Zaburzony wzorzec oddychania zwiększa aktywność układu współczulnego – związanego z reakcjami stresowymi. Dysfunkcyjny oddech wywołuje dysbalans w układzie autonomicznym, co może przyczynić się do zaburzeń równowagi.
  3. W odnogach przepony obecne są receptory czucia głębokiego – wrzecionka nerwowo-mięśniowe. Czucie głębokie mówi nam m.in. o pozycjach naszych części ciała oraz o tym co dzieje się z naszymi mięśniami (przepona to też mięsień!). W przypadku spadku efektywności oddechu i zmniejszeniu strefy apozycji przepony, receptory czucia głębokiego mogą działać nieprawidłowo, co upośledza przeponową kontrolę postawy ciała.
  4. Zaburzony wzorzec oddechowy obciąża mechanikę oddychania. Przyspieszenie oddechu oraz zmiana wzorca oddechowego przyczynia się do zmęczenia przepony jako mięśnia – upośledza to jej kontrolę motoryczną. Jednoczesne wykonywanie funkcji oddechowych i posturalnych zostaje ograniczone. A że oddychanie zawsze wygrywa, to ucierpi na tym kontrola postawy. 

Choć nie ma pewności jakie dokładnie mechanizmy są związane z wpływem przepony na równowagę, to wiemy, że ten związek jest oraz wiemy, że oddychanie przeponowe może wpływać na stabilność. Obok standardowych działań, warto jest to wykorzystać w treningu i rehabilitacji:

  • Pracę z ciałem i oddechem zaczynaj od treningu czucia balansu ciała  (np. Tak jak w ostatnim Wtorku z oddechem – cotygodniowej akcji na moim Instagramie (Będzie też w ebooku “Oddech dla spokoju” ).
  • Wolny oddech, dolnożebrowy powinien być podstawą w pracy z osobami z problemami z równowagą (lub gdy równowagę i stabilizację chcemy podkręcić).  
  • U osób, które mają zaburzenia wzorca oddechowego lub po operacjach w obrębie klatki piersiowej warto zwracać uwagę na poczucie równowagi.
  • Stabilność ciała warto sprawdzać i trenować u osób z cechami hiperwentylacji. 
  • W stresie znajdź balans – spróbuj skontrolować co się dzieje z Twoim środkiem ciężkości. 

Opracowano na podstawie:

Kocjan J, Gzik-Zroska B, Nowakowska K, Burkacki M, Suchoń S, Michnik R, Czyżewski D, Adamek M. Impact of diaphragm function parameters on balance maintenance. PLoS One. 2018 Dec 28;13(12):e0208697. doi: 10.1371/journal.pone.0208697. PMID: 30592726; PMCID: PMC6310257.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Interocpecja, czyli dodatkowy zmysł

Interocpecja, czyli nasza wewnętrzna zdolność do odczuwania sygnałów z ciała, jest kluczem do lepszego rozumienia naszych potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Od uczucia głodu po rozpoznawanie

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Sposoby na Oddech w Ciągu Dnia

Dzisiaj chcę podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi sposobami na to, jak wpleść świadome oddychanie w codzienne czynności, aby dni było trochę jaśniejsze i spokojniejsze

Oddech w trudnych chwilach

To, że sprawnie posługuję się oddechem nie czyni mnie niezniszczalną. To co daje mi oddech to przewaga nad tym jaka byłam kiedyś i umiejętność kontroli

Jak skutecznie układać treningi oddechowe?

Jeżeli chcesz, żeby Twój trening oddechowy był skuteczny, to musisz przeprowadzić dobrą diagnostykę. Dowiedz się jak przeprowadzać diagnostykę dla potrzeb reedukacji oddechowej. Jeżeli chcesz, żeby

Ciepełko – ćwiczenie na długi wydech

Chcesz chwili wytchnienia? Złap wydech! Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. ⁣Sprawdź jak robić długi wydech.