Czy odstające żebra to tylko defekt kosmetyczny, czy jednak jest to coś bardziej skomplikowanego? Czy w ogóle powinniśmy się tym martwić?
Czy można coś z tym zrobić? Czy MUSISZ coś z tym zrobić?
Wszystko zależy od funkcji Twojej mechaniki oddychania. Jeżeli jest wydajna to możesz się tym nie przejmować. Będzie to tylko defekt kosmetyczny. W sumie może nawet nie defekt, a jedna z wersji budowy klatki piersiowej (nic w przyrodzie nie jest idealne przecież, a poza tym “genetyka”). Są też osoby, dla których i wygląd ma znaczenie. Miałam pacjentki, które startowały w zawodach sylwetkowych i schowanie tych dolnych odstających żeber było dla nich bardzo ważne. Jednak jeżeli towarzyszą Ci dysfunkcje oddechowe świadczy to o zaburzeniu pracy core i mechaniki oddychania. U osób dorosłych ciężko zmienić ustawienie kości, ale zawsze można pracować nad FUNKCJĄ , a wtedy poprawi się też wygląd.
Potraktuj to jak informację, którą dajcie Ci klatka piersiowa na temat Twojego oddechu.
🤯 Asymetria, która się pojawia między lewą a prawą częścią klatki piersiowej (częściej odstawanie lewych dolnych żeber) związana jest z wewnętrzna asymetrią i działaniem tzw. wzorca stresu.
Dlaczego odstają dolne żebra?
Przyczyną może być tzw. hiperinflacja dynamiczna – pod tym pojęciem kryje się w sumie proste zjawisko – Twoich płuc nie opuszcza wystarczająca ilość powietrza. Po prostu nim zrobisz wydech o pełnej objętości to już zaczyna się kolejny wdech. Zwiększa się pojemność zalegająca w płucach przez co klatka piersiowa przyjmuje WDECHOWE ustawienie. A takie ustawienie związane jest z uniesieniem i rotacją zewnętrzną żeber – tzw. rib flare. Wdechowe ustawienie ogranicza objętość wdychanego powietrza więc oddech staje się płytki i szybki (not good).
Ok, ale skąd się to bierze?
- Stres – hiperwentylacja. Oddech przyspiesza i się spłyca więc skraca to fazę wydechu.
- Nadaktywność m. prostego brzucha podczas oddychania wynikająca z osłabienia działania m. skośnych brzucha oraz m. poprzecznego. Wiąże się to z zaburzeniem pracy cylindra oddechowego (core).
- A może po prostu genetyka, ale tutaj będziemy zakładać, że towarzyszą temu również inne objawy związane z zaburzonym wzorcem oddechowym.
Jak to wpływa na mechanikę oddychania?
- Zmniejsza się Strefa Apozycji przepony (spłaszczona przepona)- zmniejsza się jej siła skurczu, a tym samym wydajność oddechowa. Rekrutuje to do pracy mięśnie oddechowe dodatkowe. Czyli mięśnie karku i grzbietu (wzmożone napięcie i ból).
- Mogą się też tworzyć inne strategie oddychania np. wypinanie klatki piersiowej poprzez przeprost kręgosłupa.
- Skraca się wydech, a więc zwiększa się pobudzenie układu współczulnego odpowiedzialnego za stres.
- To wszystko to krótka droga do różnych dysfunkcji w obrębie ciała.
- Dodatkowym problemem jest asymetria, która może być związana z tzw. Wzorcem stresu.
Jak to wpływa na trening?
- Pobudzenie reakcji “walcz/uciekaj” – ciągłe napięcie ciała, problem z rozluźnieniem i regeneracją.
- Zmiana krzywizn kręgosłupa:
Spłaszczenie kifozy piersiowej – Osłabienie m. czworobocznego i/lub zębatego przedniego.
Zwiększenie lordozy lędźwiowej – przodopochylenie miednicy -osłabienie m. kulszowo-goleniowych i pośladków.
- Ograniczenie ruchów w stawach – poprzez zmianę płaszczyzny ustawienia w stawach.
Co robić?
- Wzmacniać głębokie mięśnie brzucha poprzez PRAWIDŁOWY ODDECH oddech dolnożebrowy oraz odbudowę postawy ciała. Przykładowa korekcja oddechowa na filmiku.
Czy musisz się tym martwić?
Wszystko zależy od tego jak się czujesz i jak funkcjonujesz. Nasz organizm jest sprytny i zawsze będzie szukał drogi do utrzymania funkcji. Wytworzy różne kompensacje – jedne utrzymają optymalne funkcjonowanie, inne przyczynia się do powstania dysfunkcji.
Czy warto uwzględnić pozycję żeber w planowaniu swojego treningu?
Oddech powinien być zawsze podstawą w planowaniu treningowym. Odstające żebra dają Ci informacje o stanie mechaniki oddychania, a więc pozwolą na zbudowanie optymalnego programu reedukacji oddechowej. Jeżeli masz wątpliwości warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Pamiętaj, że sporo materiałów znajdziesz na moim IG i blogu 🙂
Obszerne instrukcje odnośnie oddychania przeponowego we wzorcu dolnożebrowym znajdziesz w eBooku „Oddech w stresie”.