Rib Flare czyli odstające żebra

 

Rib Flare czyli krótko mówiąc odstawanie dolnych żeber. Jednym odstają bardziej innym mniej. 

Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wpisie: Odstające żebra i jak je schować. 

Zawsze jednak o czymś to świadczy – szczególnie, tak jak na zdjęciach, gdy widzimy asymetrię między lewą a prawą częścią klatki piersiowej. 

Co się dzieje? 
1. Żebra są stale ustawione w rotacji zewnetrznej co powinno mieć miejsce tylko podczas fazy wdechowej -takie ustawienie dolnych żeber świadczy o wdechowym ustawieniu klatki piersiowej – Twoja przepona jest ustawiona w obniżonej pozycji spoczynkowej = zmniejszona strefa apozycji przepony. Oddychanie jest mniej efektywne. Nie wykorzystujesz optymalnie powierzchni sowich płuc- oddychasz głównie powietrzem z górnych płatów. 
2. Ustawienie to zmienia funkcje przepony z oddechowej na posturalną – przepona zamiast pompować powietrze pracuje na swoich przyczepach przy kręgosłupie = każdy oddech obciąża kręgosłup. 
3. Rib flare świadczy o braku prawidłowej aktywności mięśni skośnych brzucha. Napięcie tych mięśni daje stabilizację przeponie poprzez utrzymywanie strefy apozycji. 
4. Większe odstawanie żeber z lewej strony jest przejawem działania lewego Anterior Interior Chain (łańcucha mięśniowego) co związane jest z wewnętrzną asymetrią ciała. Lewa i prawa cz. Przepony różnią się i maja inne tendencje do ustawienia. Związane jest to również z pozycją miednicy. 
5. Zmienione ustawienie klatki piersiowej zaburza mechanikę pracy oddechowej i angażuje do oddychania mięśnie oddechowe dodatkowe już w spoczynku. Co przeciąża układ ruchu. 

Co wiec robić? 
Zacznij prawidłowo oddychać przeponą czyli torem dolnożebrowym. 
Jak to zrobić? 
1. Odbuduj strefę apozycji przepony poprzez przywrócenie aktywności mięśni brzucha. 
2. Pracuj nad przywróceniem neutralności i symetrii pozycji ciała. 
3. Pracuj nad repozycją miednicy. 
4. Zredukuj i uspokój swój oddech. 
5. Ćwicz i oddychaj ze schowanymi dolnymi żebrami – trzymaj optymalne napięcie mięśni skośnych wewnętrznych – dowiesz się jak to robić z eBooka „Oddech w stresie”. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i

Interocpecja, czyli dodatkowy zmysł

Interocpecja, czyli nasza wewnętrzna zdolność do odczuwania sygnałów z ciała, jest kluczem do lepszego rozumienia naszych potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Od uczucia głodu po rozpoznawanie

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Sposoby na Oddech w Ciągu Dnia

Dzisiaj chcę podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi sposobami na to, jak wpleść świadome oddychanie w codzienne czynności, aby dni było trochę jaśniejsze i spokojniejsze

Poznaj Tajemnice Dziecięcego Nosa

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmienia się nos naszych najmłodszych w miarę ich dorastania? Dziś zabieram Was w fascynującą podróż do świata dziecięcego noska, odkrywając