Rib Flare czyli odstające żebra

 

Rib Flare czyli krótko mówiąc odstawanie dolnych żeber. Jednym odstają bardziej innym mniej. 

Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wpisie: Odstające żebra i jak je schować. 

Zawsze jednak o czymś to świadczy – szczególnie, tak jak na zdjęciach, gdy widzimy asymetrię między lewą a prawą częścią klatki piersiowej. 

Co się dzieje? 
1. Żebra są stale ustawione w rotacji zewnetrznej co powinno mieć miejsce tylko podczas fazy wdechowej -takie ustawienie dolnych żeber świadczy o wdechowym ustawieniu klatki piersiowej – Twoja przepona jest ustawiona w obniżonej pozycji spoczynkowej = zmniejszona strefa apozycji przepony. Oddychanie jest mniej efektywne. Nie wykorzystujesz optymalnie powierzchni sowich płuc- oddychasz głównie powietrzem z górnych płatów. 
2. Ustawienie to zmienia funkcje przepony z oddechowej na posturalną – przepona zamiast pompować powietrze pracuje na swoich przyczepach przy kręgosłupie = każdy oddech obciąża kręgosłup. 
3. Rib flare świadczy o braku prawidłowej aktywności mięśni skośnych brzucha. Napięcie tych mięśni daje stabilizację przeponie poprzez utrzymywanie strefy apozycji. 
4. Większe odstawanie żeber z lewej strony jest przejawem działania lewego Anterior Interior Chain (łańcucha mięśniowego) co związane jest z wewnętrzną asymetrią ciała. Lewa i prawa cz. Przepony różnią się i maja inne tendencje do ustawienia. Związane jest to również z pozycją miednicy. 
5. Zmienione ustawienie klatki piersiowej zaburza mechanikę pracy oddechowej i angażuje do oddychania mięśnie oddechowe dodatkowe już w spoczynku. Co przeciąża układ ruchu. 

Co wiec robić? 
Zacznij prawidłowo oddychać przeponą czyli torem dolnożebrowym. 
Jak to zrobić? 
1. Odbuduj strefę apozycji przepony poprzez przywrócenie aktywności mięśni brzucha. 
2. Pracuj nad przywróceniem neutralności i symetrii pozycji ciała. 
3. Pracuj nad repozycją miednicy. 
4. Zredukuj i uspokój swój oddech. 
5. Ćwicz i oddychaj ze schowanymi dolnymi żebrami – trzymaj optymalne napięcie mięśni skośnych wewnętrznych – dowiesz się jak to robić z eBooka “Oddech w stresie”. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Ciepełko – ćwiczenie na długi wydech

Chcesz chwili wytchnienia? Złap wydech! Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. ⁣Sprawdź jak robić długi wydech.

Test głębokiego oddechu

Test głębokiego oddechu to szybko sposób na to, by sprawdzić swój oddech. Zobacz jak go wykonać oraz interpretować 👇🏼⁣ Gdy automatycznie bierzesz głęboki wdech, to

Oddychanie nosem – niezbędnik

Chcesz zacząć swoją przygodę z oddychaniem nosem? A może w ogóle chcesz się nauczyć czegoś więcej na temat oddechu? Ten wpis jest dla Ciebie! Po

Dlaczego Iga Świątek zakleja usta plastrem?

“Igą Świątek zakleja usta plastrem!” – świat oddechu oszalał. Moją rolkę na Instagramie na ten temat obejrzano już prawie 300 tysięcy razy. Można powiedzieć, że

Jak “lepiej” wzdychać?

Jednym z moich ulubionych ćwiczeń na stres jest tzw. fizjologiczne westchnienie. Z doświadczenia jednak wiem, że przysparza treningowych trudności. Sprawdź jak dobrze z niego korzystać!