Nie mogę głęboko oddychać

Czy zdarza Ci się, że nie możesz głęboko oddychać? Czujesz, że nie możesz odetchnąć pełną piersią? Jeżeli tak, to mam dla Ciebie kilka wskazówek, co zrobić, by łatwej było oddychać.

Problem z wzięciem głębokiego oddechu może mieć różne przyczyny. Na wstępie chciałabym zaznaczyć, ze nie mówię tutaj o duszności – ta jest objawem samym w sobie i wiąże się często z poważnymi schorzeniami. Pisałam o tym!

👉🏼Natomiast trudność z wzięciem pełnego oddechu może wiązać się z:

 • Uczuciem “przytkania”
 • Ograniczeniem wypełniania klatki piersiowej powietrzem 
 • Niemożnością dopełnienia płuc powietrzem
 • Sztywnością klatki piersiowej
 • Trudność ze zmianą tempa oddechu
 • Szybkim i płytki oddechem.

Odczucia są bardzo subiektywne więc możliwe, że odczuwasz to w inny sposób. Ogólnie możemy powiązać to z mechanicznym ograniczeniem oddechowym. 

👉🏼Jakie mogą być przyczyny uczucia ograniczenia głębokiego oddechu?

 1. Hiperwentylacja – stałe nadmierne oddychanie związane z oddechem na małych objętościach powietrza. Przyczyną może być przewlekły stres. 
 2. Zbyt krótki wydech – zwiększone zaleganie powietrza w drogach oddechowych. Najczęściej wynik zbyt szybkiego oddechu. 
 3. Przykurczenie i sztywność mięśni klatki piersiowej – zmniejszona mobilność oddechowa klatki piersiowej. Może być to związane z małą ilością ruchów ciała, co wpływa na ograniczenia ruchomości żeber i całej klatki piersiowej oraz zwiększonym napięciem mięśni w wyniku stresu. 
 4. Ograniczenie pracy przepony – obniżona pozycja spoczynkowa przepony w klatce piersiowej (zmniejszona strefa apozycji przepony). Wynik nieprawidłowych wzorców oddechowych, wad postawy, nawyków ruchowych, ale również reakcji stresowych. 

👉🏼Jak sobie z tym radzić?

 1. Praca nad wolnym i spokojnym oddechem z długim wydechem.
 2. Osiąganie pełnej pozycji wdechowej i wydechowej klatki piersiowej, co pozwoli na sprawną zmianę ciśnień w jej wnętrzu. 
 3. Odbudowa strefy apozycji przepony – praca nad postawą ciała i oddechem przeponowym.
 4. Przeciwdziałanie hiperwentylacji – zwiększanie swojej tolerancji na CO2 – trening ośrodków oddechowych.
 5. Rozluźnianie i rozciąganie klatki piersiowej – masaż i terapia manualna mogą być dobrym pomysłem. 

💡Konkretnych rozwiązań jest u mnie pełno także zachęcam do szperania na moim blogu i w eBookach. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Dlaczego wzdychamy?

Po co nam wzdychanie? Czy można wzdychać za dużo? Czy wzdychanie pomaga, a może szkodzi? Dowiedz się więcej na temat wzdychania! Zdrowa osoba dorosła wzdycha

Jak sobie radzić z hiperwentylacją?

Jeżeli ktoś się z Tobą założy, że dłużej niż Ty wstrzyma powietrze to co wtedy zrobisz? Prawdopodobnie dobrym rozwiązaniem wyda Ci się wzięcie kilku szybkich