4 sposoby na duszność – jak sobie radzić z uczuciem duszności?

Duszność jest uczuciem, które może przytrafić się każdemu z nas w różnych okolicznościach. W przypadku powtarzających się duszności najważniejsza jest diagnostyka i określenie przyczyny jej powstawania. Natomiast w momencie gdy pojawia się duszność, warto zastosować techniki oddechowe przedstawione w tym wpisie.

Duszność – to subiektywne odczucie dyskomfortu w oddychaniu, które składa się z indywidualnych odczuć o różnej intensywności. 

Duszność powiązana jest z odczuciami takimi jak: wysiłek, głód powietrza lub niewystarczający oddech. Znaczenie emocjonalne oraz uczucie dyskomfortu z powodu tych odczuć są zmienne i mogą się osobniczo różnić w nasileniu. Oznacza to, że każdy może odczuwać poszczególne składowe duszności w inny sposób. Na doświadczenie duszności wpływają interakcje między wieloma czynnikami fizjologicznymi, psychologicznymi, społecznymi i środowiskowymi. Jej percepcja zależy od świadomego rozpoznawania i interpretacji bodźców sensorycznych. 

Duszność jest objawem samym w sobie i nie powinna być mylona z przyspieszonym oddechem oraz używaniem dodatkowych mięśni oddechowych. Niemniej jednak często występują razem i wzajemnie mogą powodować wzmocnienie objawów. 

Gdy dochodzi do zaobserwowania u siebie duszności, jest ona oceniana przez pryzmat osobistych doświadczeń i, w zależności od okoliczności w jakich się pojawia, jej postrzeganie może być różne. Inaczej ocenisz duszność podczas wysiłku, a inaczej duszność która pojawi się np. w zatłoczonym miejscu. 

Ponadto duszność może być odczuciem zagrożenia powiązanym z odczuwaniem niepokoju, strachu lub depresji oraz może być objawem chorobowym.  Lęk przed odczuciem duszności może zniechęcać do wykonywania czynności wywołujących objawy, co sprzyja siedzącemu trybowi życia!

Jak radzić sobie z dusznością?

Przede wszystkim kiedy duszność zdarza się często lub nagle pojawia się silna i ostra duszność, należy znaleźć przyczynę jej występowania. U jej podłoża mogą leżeć choroby kardiologiczne, pulmonologiczne, a nawet cukrzyca lub czynniki psychologiczne, takie jak: depresja, niepokój, lęk. 

W momencie napadu duszności warto pamiętać, że:

  • Duszność może wywoływać niepokój, który wtórnie będzie nasilał duszność i trudności z oddychaniem. Dodatkowo przy odczuciu duszności może pojawić się hiperwentylacja, która również zaostrza objawy stresowe. Żeby zmniejszyć duszność i niepokój warto stosować ćwiczenia łagodzące stres, które pomagają opanować hiperwentylację. Np. Oddech Kontrolowany. 
  • Przyspieszony i spłycony oddech będzie rekrutował do pracy mięśnie oddechowe dodatkowe. Zwiększa to wysiłek oddechowy. Jeżeli chcesz wspomóc mechanikę oddychania podczas napadu duszności przerwij czynność, którą wykonujesz i przyjmij pozycję wspierającą oddychanie. Najprościej jest wtedy oprzeć ręce lub ramiona o stół lub kolana i odpocząć w tej pozycji do momentu uspokojenia oddechu. 
  • Oddychanie torem przeponowym spowalnia oddech i pomaga się uspokoić. Oddech przeponowy dostarcza również więcej tlenu naszemu ciału, co pomoże z odczuciem duszności.
  • Ludzie są istotami społecznymi, a środowisko, w którym żyją ma często znaczący wpływ na percepcje wewnętrznych odczuć i możliwości. Osoby które doświadczają wsparcia rodziny, przyjaciół oraz pracownikow medycznych mogą dużo lepiej znosić objawy, a odczucie duszności może szybko zostać złagodzone. Z kolei przy izolacji społecznej, samotności lub depresji, które dodatkowo obniżają jakość życia, duszność może się pogarszać oraz prowadzić do dodatkowych zaburzeń fizjologicznych. Dlatego jeżeli chcesz pomóc komuś z dusznością to pamiętaj o wsparciu i zrozumieniu.

Podsumowując – gdy chcesz sobie lub komuś pomóc z odczuwaniem duszności, pamiętaj o:

  1. Uspokojeniu poprzez ćwiczenie kontroli oddechu.
  2. Przyjęciu odpowiedniej pozycji ciała.
  3. Oddychaniu przeponowym.
  4. Proszeniu o pomoc i wsparcie.

Więcej na temat DUSZNOŚCI znajdziesz w eBooku “Oddychaj na zdrowie”

Źródła:

Parshall MB, Schwartzstein RM, Adams L, et al. An official American Thoracic Society statement: update on the mechanisms, assessment, and management of dyspnea. Am J Respir Crit Care Med. 2012;185(4):435-452. doi:10.1164/rccm.201111-2042ST

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Test głębokiego oddechu

Test głębokiego oddechu to szybko sposób na to, by sprawdzić swój oddech. Zobacz jak go wykonać oraz interpretować 👇🏼⁣ Gdy automatycznie bierzesz głęboki wdech, to

Oddychanie nosem – niezbędnik

Chcesz zacząć swoją przygodę z oddychaniem nosem? A może w ogóle chcesz się nauczyć czegoś więcej na temat oddechu? Ten wpis jest dla Ciebie! Po

Oddech w psychoterapii

Czy oddech może być skutecznym narzędziem w gabinecie psychoterapeuty? Oczywiście 🙂 W końcu oddech może pomóc nam się uspokoić, wyciszyć, osiągnąć stan relaksu i odpoczynku, a

Co ma oddech do zdrowia seksualnego?

Oddech to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystywać jako wsparcie terapeutyczne w różnych zaburzeniach. W tym zaburzeniach seksualnych. Oddech jest bardzo uniwersalnym narzędziem, które w swojej

Czy potrzebujesz treningu oddechowego?

O tym, że oddech jest ważny, to chyba już nie muszę nikogo przekonywać. W końcu czytasz moje posty i bloga. Jednak kiedy tak naprawdę wiedzieć,