Mechanika oddychania – wdech i wydech

Piękny i naprzemienny rytm, który towarzyszy nam przez całe życie. Na co dzień nie zauważamy tych ruchów, choć utrzymują one nas przy życiu. Tak proste i podstawowe, a tak bardzo dla nas ważne. I co najważniejsze – genialne w swojej prostocie.

Przedstawiam Wam – wdech i wydech! Bohaterów dzisiejszego wpisu 🙂 

Wdech i wydech składają się na 1 cykl oddechowy. 

Ich znaczenie dla mechaniki oddychania oraz pracy ciała się różnią i warto znać ich funkcje, by potrafić z nich korzystać w odpowiedni sposób.

Wdech:

 • Cel: dostarczanie powietrza do płuc i tlenu do komórek. 
 • Spokojny oddech wymaga pracy mięśni oddechowych właściwych (podstawowych). Gdy zapotrzebowanie na tlen wzrasta dochodzi do aktywacji mięśni oddechowych dodatkowych.  
 • Podczas wdechu przepona się obniża, obniżając ciśnienie w płucach, co zasysa do nich powietrze. Praca przepony rotuje żebra na zewnątrz oraz je unosi, co zwiększa wymiary klatki piersiowej.
 • Powietrze powinno być równomiernie dostarczane do całych płuc. Ruch klatki piersiowej 360 stopni.
 • Podczas wdechu dochodzi do ekscentrycznego skurczu mięśni brzucha oraz mięśni dna miednicy. 
 • Faza związana z częścią współczulną układu autonomicznego – pobudzenie. 


Wydech:

 • Cel: usunięcie powietrza z płuc i zrównoważenie poziomu CO2 w ciele
 • W spokojnym oddechu faza związana z relaksem mięśni. Wzmożony wysiłek oraz śpiewanie, mówienie lub krzyczenie wymaga dodatkowej kontroli od strony mięśni oddechowych dodatkowych.
 • Przepona się unosi, powracając do kopulastego kształtu (najlepiej do optymalnej ZOA – strefy apozycji) pomagając wyciskać powietrze z płuc (wzrost ciśnienia)
 • Akt pasywny – świadoma aktywacja jest treningiem mięśni oddechowych.
 • Dochodzi do rotacji wewnętrznej oraz obniżenia żeber. Zwiększanie wydechu – zwiększa również rotację żeber. 
 • Wydech wiąże się z koncentryczną pracą mięśni brzucha oraz mięśni dna miednicy. 
 • Faza związana z częścią przywspółczulną (stymulacja nerwu błędnego) układu autonomicznego – relaks. 

Prawda, że niesamowity ten mechanizm? Czy tylko ja jestem takim świrem? 🙂 

Jak pracować z oddechem uczę w moich eBookach – sprawdź w sklepie:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Po co rozciągać boki klatki piersiowej?

Ćwiczeń oddechowych nie robimy tylko po to, żeby się zrelaksować. Rozciąganie boków klatki piersiowej wiąże się z rozluźnianiem i rozciąganiem mięśni międzyżebrowych. Po co to

Oddech i brzuch

Twój brzuch potrzebuje Twojego oddechu. A Twoja przepona potrzebuje Twojego brzucha. Przepona jest głównym mięśniem oddechowym, który wykonuje około 80% pracy oddechowej. Oddziela klatkę piersiową od

Zdrowy Oddech

Czy naprawdę trzeba pracować nad tym całym oddechem? Nie, nie trzeba. Tylko odpowiedz sobie na pytanie: Czy czujesz się w pełni zdrowia psychicznego i fizycznego?  To

Nie mogę głęboko oddychać

Czy zdarza Ci się, że nie możesz głęboko oddychać? Czujesz, że nie możesz odetchnąć pełną piersią? Jeżeli tak, to mam dla Ciebie kilka wskazówek, co