Jedna rada na 2021 – czyli jak przepona pomoże Ci lepiej żyć.

Jeżeli mam napisać cokolwiek o tym co robić, by 2021 był lepszy niż 2020, to jest to właśnie przekazanie Ci tej wiedzy. Jak przepona pomoże Ci lepiej żyć.

Zwykły dzień. Wciąż jest 2020 więc do wielu rzeczy się przyzwyczaiłam. Siedzę i pracuję. Odpisałam już na wszystkie maile i zabieram się za pisanie newslettera, gdy dostaję wiadomość “Czy słyszałam już o nowym lockdownie?” 

I może jestem przyzwyczajona, że lockdowny raz są, raz ich nie ma, że ludzie chorują w tysiącach. Przyzwyczaiłam się do tego, że raz jakiś czas słyszę, że ktoś z bliskiego otoczenia jest chory. Ale wciąż gdy słyszę te informacje odczuwam stres i niepokój. 

Mój oddech przyspiesza. Serce zaczyna szybciej bić, a ręce robią się mokre. Te reakcje wyzwala współczulna część autonomicznego układu nerwowego. 

2020 przejdzie do historii jako ciężki i trudny rok. Nawet jeżeli osobiście nam się powodziło, to globalnie niestety nie możemy tak powiedzieć. Był to czas wyzwań i odnajdowania się w nowych warunkach. 

Z każdej strony docierały do nas stresujące informacje, które u wielu osób wywoływały niepokój. 

Pandemia, wybory, strajki i lockdowny. To wszystko wpływało na nasze samopoczucie. 

Oddech jest furtką do i z układu nerwowego. W odpowiedzi na stres zmienia się poza naszą kontrolą. Jednak dzięki świadomości możemy panować nad naszym oddechem, a tym samym nad stresem. Oddychanie może regulować reakcje autonomiczne.

Ważne znaczenie ma tutaj przepona, która jest głównym mięśniem oddechowym. Nie musisz myśleć o tym, że ma cały czas pracować, ale gdy o tym pomyślisz możesz zmienić jej pracę. 

Sposób w jaki oddychamy wpływa też na pracę naszego mózgu i serce. Gdy jesteśmy zestresowani i oddychamy szybko, w naszym mózgu aktywują się rejony odpowiedzialne za odczucie stresu. Więc jeżeli chcesz poczuć spokój – oddychaj wolno. Dodatkowo wdech przyspiesza bicie serca, a wydech je spowalnia (tzw. niemiarowość zatokowa oddechowa). A więc trenuj wydech, a uspokoisz też serce.

Nie możesz obniżyć stresu myśląc “dobrze teraz spowolnię swoje serce”, ale możesz kontrolować pracę przepony i spowolnić oddech, który uspokoi Twoje serce, a to z kolei da sygnał dla Twojego mózgu “wyluzuj”. 

I z tą właśnie wiedzą wejdź w rok 2021. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Jak sprawdzić czy dobrze oddycham?

Regularna ocena własnego oddechu jest ważnym elementem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowałam krótki przewodnik, który pomoże Ci samodzielnie ocenić swój oddech 👇🏻 Krok

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze

Interocpecja, czyli dodatkowy zmysł

Interocpecja, czyli nasza wewnętrzna zdolność do odczuwania sygnałów z ciała, jest kluczem do lepszego rozumienia naszych potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Od uczucia głodu po rozpoznawanie

Poznaj Tajemnice Dziecięcego Nosa

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmienia się nos naszych najmłodszych w miarę ich dorastania? Dziś zabieram Was w fascynującą podróż do świata dziecięcego noska, odkrywając