Jak zwiększyć bliskość w związku za pomocą oddechu?

Czy zauważyliście, że często osoby, które mieszkają ze sobą, rodziny, partnerzy zaczynają podobnie się zachowywać, a nawet poruszać? Tak naprawdę może się to pojawiać nawet między ludźmi, którzy po raz pierwszy ze sobą rozmawiają. Naśladujemy gesty, mimikę. Jest to tzw. Efekt kameleona. Możliwe, że u jego podstaw leży synchronizacja oddechu.

Efekt Kameleona prowadzi do budowania bliższych i głębszych relacji z innymi ludźmi. Ma wzbudzać bliskość i zacieśniać więzi społeczne. Tak ważne dla przetrwania i dobrego samopoczucia.

Oprócz bezpośrednich relacji z innymi, ludzie koordynują swoje ruchy podczas tańca, gry na instrumentach oraz śpiewu, bez względu na kulturę i społeczność w jakiej żyją. 

Ludzie się synchronizują w grupie. 

Mówi się nawet o zjawisku „muscular bonding” – /więzi mięśniowej/. Czym ona jest? Poczuciem euforii i więzi między grupą ludzi, która np. razem tańczy. 

Dlaczego się tak dzieje?

Do końca nie wiemy, ale możliwe, że jest to związane z autonomicznym układem nerwowym. Wykazano, że osoby, które śpiewają razem w chórze synchronizują swój oddech oraz bicie serca. Wydaje się to oczywiste, w końcu śpiewają jedną piosenkę, a więc ich oddech będzie podobny, co wpłynie również na pracę serca. Wiemy też, że ludzie synchronizują się autonomicznie przy wspólnym, dużym zaangażowaniu emocjonalnym. np. matka synchronizuje się ze swoim dzieckiem w wieku niemowlęcym oraz ludzie oglądający emocjonujące przedstawienie.

Jednak wykazano coś jeszcze bardziej niesamowitego.

Ludzie synchronizują swoje oddechy nawet gdy po prostu przebywają blisko siebie, bez konkretnych celów i instrukcji, a nawet gdy się nie znają. Po prostu dostosowujemy rytm swojego oddechu do osób blisko nas. A im bliżej z kimś jesteśmy, tym oddech synchronizuje się jeszcze bardziej. Dodatkowo przyjmowanie pewnych wzorców oddechowych wywołuje odpowiednie uczucia emocjonalne. Oddech wpływa więc na odczuwanie emocji.

Wzmacnianie więzi społecznych może być głęboko zapisanym mechanizmem będącym poza naszą świadomością. Ma prawdopodobnie swoje fizjologiczne podstawy.

Tak jakby człowiek był stworzony po to by być blisko z innym człowiekiem. 

Moja propozycja ćwiczenia oddechowego dla zwiększenia bliskości w związku.

Ćwiczenie RAZEM

Pozycja wyjściowa: ​siedzenie na podłodze, tyłem do partnera, stykając się plecami.

Czas trwania:​ 10 minut.

Wykonanie:

  1. Zamknijcie oczy. W kompletnej ciszy wsłuchajcie się w swoje oddechy. Bez oceniania, po prostu słuchajcie swoich oddechów. Poczujcie jak ruszają się Wasze plecy podczas wdechu i wydechu. Skoncentrujcie uwagę na oddechu drugiej osoby.
  2. Pomyśl o uczuciach jakie czujesz do swojego partnera/dziecka. Jeżeli przychodzi jakaś emocja, nazywaj ją jednym słowem i pozwól odpłynąć.
  3. Gdy poczujecie spokój, a Wasze oddechy będą powolne i spokojne, spróbujcie zsynchronizować swoje oddychanie.
  4. Nie manipulujecie oddechami. Po prostu zacznijcie w podobnym tempie robić wdechy i wydechy nosem, cały czas czując wsparcie pleców przez drugą osobę.
  5. Oddychajcie razem przez kilka minut. Nie powinno to w Was wywoływać zmęczenia oraz zaburzać rytmu oddychania.
  6. Zakończcie praktykę aktem bliskości: przytuleniem, głaskaniem lub czymkolwiek, co wzmacnia Waszą więź.

Ćwiczenie pochodzi z eBooka „Oddech w stresie”, gdzie znajdziesz wskazówki oraz wiele innych ćwiczeń oddechowych.

Żródło:

Codrons E, Bernardi NF, Vandoni M, Bernardi L. Spontaneous group synchronization of movements and respiratory rhythms. PLoS One. 2014;9(9):e107538. Published 2014 Sep 12. doi:10.1371/journal.pone.0107538

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo 7-dniowy Mini Kurs Oddechowy, czyli łagodne i ciekawe wprowadzenie do świata oddechu

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Atak paniki – jak sobie z nim radzić?

“Jesteśmy potomkami ludzi żyjących w strachu”*.  Lęk naszych przodków sprawił, że żyli oni ostrożniej, uważali na zagrożenia i chronili swoich bliskich. Przeżyli, a więc mieli

Zdrowie psychiczne i zaburzenia oddychania

Wyobraź sobie, że siedzisz na prawie pustej plaży. Kawałek dalej grupka młodzieży gra w piłkę plażową, wesoło się śmiejąc. Przed Tobą bezkres oceanu. W oddali

Obszary zaburzeń oddychania

Oddychanie wpływa na wiele różnych funkcji naszego ciała. Oprócz tego, że dostarcza Ci tlenu, może też wpływać na to jak radzisz sobie ze stresem, wysiłkiem

Jak myślenie zmienia oddech?

Jak oddychać, żeby lepiej myśleć i mieć większą efektywność w pracy? Przypomnij sobie jak oddychasz gdy musisz wykonywać precyzyjne zadania. Co dzieje się z Twoim