Jak pompować balon?

Pompowanie balonów to jedno z moich ulubionych ćwiczeń oddechowych. Sprawdź na video jak robić to dobrze!

Nie wystarczy po prostu wyciskać z siebie powietrze 🙂 Warto robić to mądrze, by jak najlepiej wykorzystać potencjał przepony w tym ćwiczeniu. To ćwiczenie bowiem jest wspaniałym treningiem przepony. Dlaczego? Pisałam kiedyś we wpisie „Dlaczego pompuję balony?”

Krótko mówiąc, trening oddechowy z balonem:

  • trenuje zdolność kontroli przepływu powietrza
  • poprawia ruchomość oddechową klatki piersiowej
  • toruje (wzmacnia) mięśnie brzucha, czego konsekwencją jest opuszczanie i rotacja żeber oraz optymalizacja strefy apozycji.

Jak ćwiczyć z balonem?

Podstawowe zasady:

  • Nie pompuj twarzą i szyją (nadymanie policzków)
  • Nie unoś i nie napinaj barków i karku.
  • Siła wydechu idzie z przepony i brzucha! Po każdym wydechu zatrzymaj oddech na 1-3 sekundy.
  • Spróbuj trzymać skurcz ekscentryczny na wdechu (czyli pozwól na powolne i kontrolowane unoszenie się żeber i brzucha) – zrobisz to nie zaciskając szyjki balona podczas wdechu. Na wdechu trzymaj język za górnymi zębami i na podniebieniu twardym (u góry).

Zobacz jak to robię na poniższym filmiku! 🙂

Gdy już wiesz jak pompować balon – sprawdź proste ćwiczenie, które wykorzystuje balon do utrzymania kontroli mięśni core:

  1. Weź w ręce roller lub lekką butelkę. Razem z wdechem unieś ramiona nad głowę. Utrzymuj je stabilnie nad głową przez całe ćwiczenie.
  2. Z każdym wydechem opuszczaj żebra do dołu i utrzymuj aktywne mięśnie brzucha.
  3. Z każdym wdechem kontroluj powietrze „uciekające” z balona utrzymując aktywne mięśnie brzucha.
  4. Wszystkie ćwiczenia z balonem wykonujemy w 3 seriach po 3-4 oddechy (zależy ile powietrza zmieści się w balonie). Między seriami oddychaj spokojnie nosem.

Przeciwwskazania do wykonania ćwiczeń z balonem:

Ciąża, udar, Odma opłucnowa, niekontrolowany refluks oraz nadciśnienie tętnicze.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Jak sprawdzić czy dobrze oddycham?

Regularna ocena własnego oddechu jest ważnym elementem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowałam krótki przewodnik, który pomoże Ci samodzielnie ocenić swój oddech 👇🏻 Krok

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze

Poznaj Tajemnice Dziecięcego Nosa

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmienia się nos naszych najmłodszych w miarę ich dorastania? Dziś zabieram Was w fascynującą podróż do świata dziecięcego noska, odkrywając