Dlaczego pompuję balony?

Niektóre ćwiczenia oddechowe, których uczę wymagają używania balona. Zwykłego, kolorowego balonika, a mogą dawać niezwykłe rezultaty.

Balon to narzędzie do ćwiczeń

Pompowanie balona jest narzędziem, które uczy zarządzania ciśnieniem wewnętrznym. Bo najprościej rzecz ujmując oddychanie to zmiana ciśnień w klatce piersiowej. 

Przepona oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Na wdechu się obniża poszerzając klatkę piersiową, co powoduje spadek w niej ciśnienia (dzięki temu zachodzi wdech- napływ powietrza do płuc/ na wydechu dzieje się odwrotnie), ale pod przeponą mamy jamę brzuszną oraz miednicę, i jej obniżenie zmniejsza w nich miejsce, czyli zwiększa się tam ciśnienie. 

Proces oddychania – ruchy klatki piersiowej i płuc

Rozszerzanie i zmniejszanie się klatki piersiowej (wdech i wydech), względne utrzymywanie narządów wewnętrznych na swoim miejscu, zmiany ciśnień w jamie brzusznej, to wszystko wymaga zarządzania ciśnieniem poprzez mięśnie budujące cały cylinder oddechowy. A są to również mięśnie, które przyczepiają się do miednicy, kręgosłupa i klatki piersiowej. 

Balon jako ciężarek dla oddechu

Opór, który stwarza balon trenuje Twoją zdolność kontroli przepływu powietrza, poprawia ruchomość oddechową klatki piersiowej, a przede wszystkim uczy Cię angażowania do oddechu, we właściwy sposób, przepony i pozostałych mięśni oddechowych. 

Opór, który stwarza balon wymusza silniejszą aktywację mięśni wspierających wydech, a więc ruch żeber do dołu, co pomaga osiągać optymalną strefę apozycji przepony, dzięki czemu może się ona efektywniej kurczyć, a co za tym idzie – usprawnić dostarczanie powietrza do płuc. Wraz z życiodajnym tlenem. Kontrolowane pompowanie balona (tutaj masz ćwiczenie podstawowe) pomaga utrzymywać aktywność mięśni również na wdechu, tak by pracowały w innych rodzajach skurczów. 

I gdy zrozumie się w jaki sposób przepona zarządza ciśnieniem w klatce piersiowej oraz w brzuchu i miednicy, to można wykorzystywać balon do różnych celów terapeutycznych. Można stosować go w różnych pozycjach i ćwiczeniach, ucząc jak utrzymywać i kontrolować przepływ ciśnienie i powietrza przy różnym obciążeniu.

Nie jest to jednak uniwersalne narzędzie. Zawsze trzeba wiedzieć kiedy warto i można go zastosować i przede wszystkim pompować go świadomie, w jakimś konkretnym celu terapeutycznym. 

No chyba, że pompujesz balony na imprezę 😉 

Źródła:

Boyle KL, Olinick J, Lewis C. The value of blowing up a balloon. N Am J Sports Phys Ther. 2010 Sep;5(3):179-88. PMID: 21589673; PMCID: PMC2971640.

Kızılcık Özkan Z, Yanık F, Ünver S, Yıldız Fındık Ü. The Effect of Balloon-Blowing Exercise on Postoperative Pulmonary Functions in Patients Undergoing Total Hip Arthroplasty. Orthop Nurs. 2021 May-Jun 01;40(3):182-188. doi: 10.1097/NOR.0000000000000758. PMID: 34004618.

Seo K, Cho M. The effects of a balloon-blowing exercise in a 90/90 bridge position using a ball on the pulmonary function of females in their twenties. J Phys Ther Sci. 2018 Oct;30(10):1267-1270. doi: 10.1589/jpts.30.1267. Epub 2018 Oct 12. PMID: 30349162; PMCID: PMC6181651.

Kanniappan V, Manivannan V. Efficacy of Balloon Blowing Exercise on Peak Expiratory Flow Rate in Young Adult Smokers. J Lifestyle Med. 2020 Jul 31;10(2):116-120. doi: 10.15280/jlm.2020.10.2.116. PMID: 32995339; PMCID: PMC7502888.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Poznaj Tajemnice Dziecięcego Nosa

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmienia się nos naszych najmłodszych w miarę ich dorastania? Dziś zabieram Was w fascynującą podróż do świata dziecięcego noska, odkrywając

Oddechowy prezentownik 2023

Prezenty, które zwiększą oddechową świadomość: dla dzieci i dla dorosłych 🎅🏻🎄🎁 Prezenty dla dzieci: Prezenty dla dorosłych: Mam nadzieję, że prezentownik pomoże wybrać prezent dla

3 wskazówki jak układać trening oddechowy

Zaburzenia oddychania to trudne do jednoznacznego zdefiniowania i wieloaspektowe dysfunkcje oddechowe, które powodują pogorszenie zdrowia i/lub jakości życia. Jakiś czas temu pisałam Ci o diagnostyce,

Oddech jako zasób

Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci się wyregulować! Naucz się z tego korzystać! Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci