Czy ćwiczenia oddechowe muszą być wymagające? Czy wykonując trening oddechowy musisz poświęcać na niego dużo czasu? Niekoniecznie! Najważniejsza jest regularność i znalezienie odpowiednich ćwiczeń oddechowych dla siebie.
Codziennie rano, gdy otwieram oczy, w sypialni jest przytłumione światło, bo na noc zawsze zaciągamy rolety. Jeszcze gdy rodzina śpi wstaję, delikatnie się rozciągam idąc do salonu, gdzie kąpię swą twarz w porannym słońcu. Włączam ulubioną muzykę klasyczną, rozkładam matę, siadam na niej i zaczynam swoje ćwiczenia oddechowe.
Najpierw się rozciągam, potem wzmacniam mięśnie, a na koniec robię 20. minutową medytację. Gdy wybija 7, jestem już po treningu, gotowa do działania. I idę robić moje wegańskie, bezglutenowe śniadanie, które popiję matchą.
Spokojnie. Też się nieźle uśmiałam czytając tę fikcję literacką 😀
To oczywiście zupełnie nieprawda, choć wiele osób mnie o to podejrzewa. Ani nie wstaję ciut świt, ani nie wstaję nigdy sama (moja córeczka od razu wyczuwa, że mnie nie ma w sypialni i mam ok. 15 minut na poranną toaletę w samotności), ani nie rozkładam maty na godzinny trening oddechowy.
Prawda jest taka, że gdy zaczynam pracować, to nim siądę do komputera, robię szybki trening, który opracowałam indywidualnie pod siebie. Ma być szybki i efektywny, ale dający też poczucie spokoju i skupienia.
➡️ Kluczem do opracowania takiego treningu jest znajomość siebie i swoich potrzeb. Również potrzeb ciała.
Warto jest też znać możliwości jakie dają ćwiczenia oddechowe.
Dobrze skonstruowany trening oddechowy obejmuje:
- ćwiczenia poprawiające mobilność oddechową,
- ćwiczenia odbudowy strefy apozycji przepony,
- trening oddechu przeponowego,
- ćwiczenia relaksacyjne i/lub mentalne.
Wydaje się dużo? Trening, który widzisz na filmiku trwał nieco ponad 7 minut (jest przyspieszony 7x), a wykorzystałam wszystkie powyższe elementy.
Mój trening jest po prostu dobrze dobrany pode mnie. Żeby go opracować sprawdzałam i trenowałam. Diagnozowałam siebie i oceniałam efekty ćwiczeń. Gdy mam czas, to robię też spokojne długie treningi, ale nie będę Cię oszukiwać, że to moja codzienna rutyna. Na co dzień ćwiczę optymalny oddech, optymalnie opracowanym treningiem.
W moich eBookach znajdziesz kilkadziesiąt ćwiczeń i całe sekwencje treningowe – masz z czego wybierać by stworzyć SWÓJ trening oddechowy. I nie martw się – podpowiadam też jak zoptymalizować trening. A jak potrzebujesz więcej to wpadaj na szkolenia i warsztaty.