Ćwiczenia oddechowe – mój codzienny trening

Czy ćwiczenia oddechowe muszą być wymagające? Czy wykonując trening oddechowy musisz poświęcać na niego dużo czasu? Niekoniecznie! Najważniejsza jest regularność i znalezienie odpowiednich ćwiczeń oddechowych dla siebie.

Codziennie rano, gdy otwieram oczy, w sypialni jest przytłumione światło, bo na noc zawsze zaciągamy rolety. Jeszcze gdy rodzina śpi wstaję, delikatnie się rozciągam idąc do salonu, gdzie kąpię swą twarz w porannym słońcu. Włączam ulubioną muzykę klasyczną, rozkładam matę, siadam na niej i zaczynam swoje ćwiczenia oddechowe.

Najpierw się rozciągam, potem wzmacniam mięśnie, a na koniec robię 20. minutową medytację. Gdy wybija 7, jestem już po treningu, gotowa do działania. I idę robić moje wegańskie, bezglutenowe śniadanie, które popiję matchą. 

Spokojnie. Też się nieźle uśmiałam czytając tę fikcję literacką 😀

To oczywiście zupełnie nieprawda, choć wiele osób mnie o to podejrzewa. Ani nie wstaję ciut świt, ani nie wstaję nigdy sama (moja córeczka od razu wyczuwa, że mnie nie ma w sypialni i mam ok. 15 minut na poranną toaletę w samotności), ani nie rozkładam maty na godzinny trening oddechowy.

Prawda jest taka, że gdy zaczynam pracować, to nim siądę do komputera, robię szybki trening, który opracowałam indywidualnie pod siebie. Ma być szybki i efektywny, ale dający też poczucie spokoju i skupienia. 

➡️ Kluczem do opracowania takiego treningu jest znajomość siebie i swoich potrzeb. Również potrzeb ciała. 

Warto jest też znać możliwości jakie dają ćwiczenia oddechowe. 

Dobrze skonstruowany trening oddechowy obejmuje: 

  • ćwiczenia poprawiające mobilność oddechową, 
  • ćwiczenia odbudowy strefy apozycji przepony, 
  • trening oddechu przeponowego,
  • ćwiczenia relaksacyjne i/lub mentalne. 


Wydaje się dużo? Trening, który widzisz na filmiku trwał nieco ponad 7 minut (jest przyspieszony 7x), a wykorzystałam wszystkie powyższe elementy. 

Mój trening jest po prostu dobrze dobrany pode mnie. Żeby go opracować sprawdzałam i trenowałam. Diagnozowałam siebie i oceniałam efekty ćwiczeń. Gdy mam czas, to robię też spokojne długie treningi, ale nie będę Cię oszukiwać, że to moja codzienna rutyna. Na co dzień ćwiczę optymalny oddech, optymalnie opracowanym treningiem.

W moich eBookach znajdziesz kilkadziesiąt ćwiczeń i całe sekwencje treningowe – masz z czego wybierać by stworzyć SWÓJ trening oddechowy. I nie martw się – podpowiadam też jak zoptymalizować trening. A jak potrzebujesz więcej to wpadaj na szkolenia i warsztaty. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Trening siłowy i cardio w reeduakcji oddechowej

Reedukacja oddechowa to temat, który stale budzi zainteresowanie – szczególnie w kontekście pracy nad poprawą wzorca oddechowego. Każdy, kto zgłębia techniki oddychania, wie, jak ważne

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i