3 sposoby na oddech przeponowy

Oddychanie to coś, co robimy automatycznie – ale czy zawsze efektywnie? Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasz oddech może nas lepiej wspierać, jeśli odpowiednio zadbamy o pracę przepony. Oddychanie torem przeponowym, czyli dolnożebrowym, to podstawa zdrowego i świadomego oddechu.

Funkcjonalny oddech przeponowy wymaga m.in. dwóch rzeczy: mobilnych dolnych żeber i wsparcia mięśni brzucha. To właśnie dzięki nim przepona może swobodnie poruszać się w górę i w dół, zapewniając odpowiednie dostawy tlenu oraz funkcjonowanie ciała.

Jak działa oddech dolnożebrowy?
Podczas wdechu dolne żebra unoszą się, a przy wydechu opadają. Ten subtelny, ale kluczowy ruch to znak, że przepona pracuje prawidłowo. Brzmi skomplikowanie? Mam dla Ciebie trzy proste sposoby, które pomogą Ci poczuć, jak działa Twoja przepona i zacząć lepiej oddychać.

3 sposoby na świadome oddychanie przeponowe

1️⃣ Guma lub taśma na dolnych żebrach
Owiń gumę lub taśmę wokół dolnych żeber. To narzędzie daje lekki opór, dzięki czemu łatwiej poczujesz kierunek ruchu w tzw. 360 stopniach – w przód, na boki i do tyłu. Jeśli nie masz gumy, możesz użyć paska lub chusty. A w podstawowej wersji użyj dłoni, by wyczuć pracę żeber podczas wdechu i wydechu.

2️⃣ Woreczek na brzuchu
Połóż się na plecach i umieść lekki woreczek (może to być np. woreczek z ryżem) na brzuchu – w górnej jego części. Obserwuj, jak przy wdechu unosi się, a przy wydechu opada. Nie wymuszaj tego ruchu – po prostu go obserwuj. To ćwiczenie pomoże Ci wyczuć subtelną falę oddechu i zrelaksować ciało.

3️⃣ Miękka piłka
Miękka piłka, umieszczona pod klatką piersiową lub przy dolnych żebrach, delikatnie masuje te obszary i toruje kierunek ruchu. Połóż się na boku i pozwól, by piłka podtrzymywała żebra. To ćwiczenie pomaga zarówno w relaksacji, jak i w uświadomieniu sobie pracy przepony.

Jak oddychać lepiej?

Każde z tych ćwiczeń wymaga chwili skupienia. Znajdź spokojne miejsce, połóż się lub usiądź wygodnie i oddychaj powoli. Obserwuj ruchy swojego ciała i poczuj, jak oddech przepływa przez dolne żebra.

Jeśli mimo wszystko oddech dolnożebrowy wciąż sprawia Ci trudność, nie martw się – istnieje wiele innych technik, które mogą Ci pomóc. Podstawy znajdziesz tutaj.

Zainspiruj się!
👉 Czy znasz te metody? A może masz trudności z oddechem przeponowym?
👩🏻‍🎓 Jeśli chcesz nauczyć się pracy z oddechem na poziomie profesjonalnym, zapraszam na szkolenie „Oddech SOS”. Ostatnie miejsca na edycję styczniową czekają na Ciebie.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Czy można oddychać za dużo?

Oddychanie to proces, który zwykle przebiega nieświadomie, a jednak w chwili stresu, wysiłku czy emocji potrafi wymknąć się spod kontroli. Jednym z najczęściej spotykanych problemów