4 sposoby na duszność – jak sobie radzić z uczuciem duszności?

Duszność jest uczuciem, które może przytrafić się każdemu z nas w różnych okolicznościach. W przypadku powtarzających się duszności najważniejsza jest diagnostyka i określenie przyczyny jej powstawania. Natomiast w momencie gdy pojawia się duszność, warto zastosować techniki oddechowe przedstawione w tym wpisie.

Duszność – to subiektywne odczucie dyskomfortu w oddychaniu, które składa się z indywidualnych odczuć o różnej intensywności. 

Duszność powiązana jest z odczuciami takimi jak: wysiłek, głód powietrza lub niewystarczający oddech. Znaczenie emocjonalne oraz uczucie dyskomfortu z powodu tych odczuć są zmienne i mogą się osobniczo różnić w nasileniu. Oznacza to, że każdy może odczuwać poszczególne składowe duszności w inny sposób. Na doświadczenie duszności wpływają interakcje między wieloma czynnikami fizjologicznymi, psychologicznymi, społecznymi i środowiskowymi. Jej percepcja zależy od świadomego rozpoznawania i interpretacji bodźców sensorycznych. 

Duszność jest objawem samym w sobie i nie powinna być mylona z przyspieszonym oddechem oraz używaniem dodatkowych mięśni oddechowych. Niemniej jednak często występują razem i wzajemnie mogą powodować wzmocnienie objawów. 

Gdy dochodzi do zaobserwowania u siebie duszności, jest ona oceniana przez pryzmat osobistych doświadczeń i, w zależności od okoliczności w jakich się pojawia, jej postrzeganie może być różne. Inaczej ocenisz duszność podczas wysiłku, a inaczej duszność która pojawi się np. w zatłoczonym miejscu. 

Ponadto duszność może być odczuciem zagrożenia powiązanym z odczuwaniem niepokoju, strachu lub depresji oraz może być objawem chorobowym.  Lęk przed odczuciem duszności może zniechęcać do wykonywania czynności wywołujących objawy, co sprzyja siedzącemu trybowi życia!

Jak radzić sobie z dusznością?

Przede wszystkim kiedy duszność zdarza się często lub nagle pojawia się silna i ostra duszność, należy znaleźć przyczynę jej występowania. U jej podłoża mogą leżeć choroby kardiologiczne, pulmonologiczne, a nawet cukrzyca lub czynniki psychologiczne, takie jak: depresja, niepokój, lęk. 

W momencie napadu duszności warto pamiętać, że:

  • Duszność może wywoływać niepokój, który wtórnie będzie nasilał duszność i trudności z oddychaniem. Dodatkowo przy odczuciu duszności może pojawić się hiperwentylacja, która również zaostrza objawy stresowe. Żeby zmniejszyć duszność i niepokój warto stosować ćwiczenia łagodzące stres, które pomagają opanować hiperwentylację. Np. Oddech Kontrolowany. 
  • Przyspieszony i spłycony oddech będzie rekrutował do pracy mięśnie oddechowe dodatkowe. Zwiększa to wysiłek oddechowy. Jeżeli chcesz wspomóc mechanikę oddychania podczas napadu duszności przerwij czynność, którą wykonujesz i przyjmij pozycję wspierającą oddychanie. Najprościej jest wtedy oprzeć ręce lub ramiona o stół lub kolana i odpocząć w tej pozycji do momentu uspokojenia oddechu. 
  • Oddychanie torem przeponowym spowalnia oddech i pomaga się uspokoić. Oddech przeponowy dostarcza również więcej tlenu naszemu ciału, co pomoże z odczuciem duszności.
  • Ludzie są istotami społecznymi, a środowisko, w którym żyją ma często znaczący wpływ na percepcje wewnętrznych odczuć i możliwości. Osoby które doświadczają wsparcia rodziny, przyjaciół oraz pracownikow medycznych mogą dużo lepiej znosić objawy, a odczucie duszności może szybko zostać złagodzone. Z kolei przy izolacji społecznej, samotności lub depresji, które dodatkowo obniżają jakość życia, duszność może się pogarszać oraz prowadzić do dodatkowych zaburzeń fizjologicznych. Dlatego jeżeli chcesz pomóc komuś z dusznością to pamiętaj o wsparciu i zrozumieniu.

Podsumowując – gdy chcesz sobie lub komuś pomóc z odczuwaniem duszności, pamiętaj o:

  1. Uspokojeniu poprzez ćwiczenie kontroli oddechu.
  2. Przyjęciu odpowiedniej pozycji ciała.
  3. Oddychaniu przeponowym.
  4. Proszeniu o pomoc i wsparcie.

Więcej na temat DUSZNOŚCI znajdziesz w eBooku „Oddychaj na zdrowie”

Źródła:

Parshall MB, Schwartzstein RM, Adams L, et al. An official American Thoracic Society statement: update on the mechanisms, assessment, and management of dyspnea. Am J Respir Crit Care Med. 2012;185(4):435-452. doi:10.1164/rccm.201111-2042ST

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Jak skutecznie układać treningi oddechowe?

Jeżeli chcesz, żeby Twój trening oddechowy był skuteczny, to musisz przeprowadzić dobrą diagnostykę. Dowiedz się jak przeprowadzać diagnostykę dla potrzeb reedukacji oddechowej. Jeżeli chcesz, żeby

Test głębokiego oddechu

Test głębokiego oddechu to szybko sposób na to, by sprawdzić swój oddech. Zobacz jak go wykonać oraz interpretować 👇🏼⁣ Gdy automatycznie bierzesz głęboki wdech, to