Zgrzytanie zębami i oddech

Zgrzytasz zębami? Możliwe, że masz też zaburzony oddech!

Co to jest bruksizm?

Bruksizm jest rodzajem parasomnii, czyli zaburzenia, które nasila się podczas snu. Bruksizm często współwystępuje z obturacyjnym bezdechem sennym. 

Bruksizm polega na zaciskaniu szczęk i zgrzytaniu zębami, co doprowadza do ścierania powierzchni zębów oraz zaburzeń napięcia mięśni. Nocne zgrzytanie zębami może doprowadzać do bólów stawów skroniowo-żuchwowych, bólów głowy, a także bólów zębów.

Prawdopodobnymi przyczynami bruksizmu są zaburzenia snu i pobudzenie autonomiczne (różnego rodzaju stres). Możliwe też, że zgrzytanie zębami jest sposobem na rozładowanie napięcia i stresu z całego dnia. Warto tutaj zaznaczyć, że przewlekły stres może przejawiać się jako hiperwnetylacja, która wprowadza dodatkowe obciążenie na ciało, układ nerwowy i oddech. Bruksizm może również towarzyszyć przewlekłemu oddychaniu przez usta.

Zgrzytanie zębami często występuje wraz z zaburzeniami oddychania podczas snu oraz refluksem nocnym. Wszystkie te dysfunkcje skutecznie utrudniają zdrowy regenerujący sen.
A pomocną terapią zarówno w problemach ze snem oraz refluksem jest praca z… oddechem.

Podsumowując: bardzo możliwe, że jeżeli zgrzytasz zębami, to masz też problemy ze swoim oddechem. A jeżeli chcesz przestać zgrzytać zębami, to popracuj nad przywróceniem zdrowego oddechu.

Co robić?

  • Jeżeli zgrzytasz zębami warto zrobić badanie snu – polisomnografię, żeby wykluczyć niebezpieczny obturacyjny bezdech senny.
  • Odwiedź też ortodontę w celu dobrania odpowiednich nakładek, które zmniejszą ścieranie i nacisk na zęby, a także zredukują obciążenia jakie pojawiają się obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, przyczyniając się do bólów głowy. Ortodonta może też pomóc Ci z dobraniem innego rodzaju terapii.
  • Jeżeli masz nawyk oddychania przez usta, to pracuj nad jego eliminacją – pomocne mogą być plasterki stosowane na czas snu oraz odpowiednie ćwiczenia oddechowe.
  • Dobrym kierunkiem terapii może być również terapia miofunkcjonalna, która usprawni pracę języka oraz mięśni ustno-twarzowych i żucia.
  • Stosuj ćwiczenia oddechowe, które uspokoją autonomiczny układ nerwowy i wyciszą stres, a także zmniejszą hiperwentylację.

Źródła:

Oh JS, Zaghi S, Ghodousi N, Peterson C, Silva D, Lavigne GJ, Yoon AJ. Determinants of probable sleep bruxism in a pediatric mixed dentition population: a multivariate analysis of mouth vs. nasal breathing, tongue mobility, and tonsil size. Sleep Med. 2021 Jan;77:7-13. doi: 10.1016/j.sleep.2020.11.007. Ep

Tamkin J. Impact of airway dysfunction on dental health. Bioinformation. 2020;16(1):26-29. Published 2020 Jan 15. doi:10.6026/97320630016026

Bender SD. CRITICAL APPRAISAL. Sleep Bruxism and Sleep-Disordered Breathing. J Esthet Restor Dent. 2016 Jan-Feb;28(1):67-71. doi: 10.1111/jerd.12190. Epub 2016 Jan 25. PMID: 26808360.

Bader G, Lavigne G. Sleep bruxism; an overview of an oromandibular sleep movement disorder. REVIEW ARTICLE. Sleep Med Rev. 2000 Feb;4(1):27-43. doi: 10.1053/smrv.1999.0070. PMID: 12531159.

Huynh N, Kato T, Rompré PH, Okura K, Saber M, Lanfranchi PA, Montplaisir JY, Lavigne GJ. Sleep bruxism is associated to micro-arousals and an increase in cardiac sympathetic activity. J Sleep Res. 2006 Sep;15(3):339-46. doi: 10.1111/j.1365-2869.2006.00536.x. PMID: 16911037.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Co ma oddech do zdrowia seksualnego?

Oddech to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystywać jako wsparcie terapeutyczne w różnych zaburzeniach. W tym zaburzeniach seksualnych. Oddech jest bardzo uniwersalnym narzędziem, które w swojej

Czy potrzebujesz treningu oddechowego?

O tym, że oddech jest ważny, to chyba już nie muszę nikogo przekonywać. W końcu czytasz moje posty i bloga. Jednak kiedy tak naprawdę wiedzieć,

Znajdź swoją przeponę! – ćwiczenie

Masz problem z poczuciem i znalezieniem oddechu przeponowego? To znajdź przeponę 🙂Trochę śmieszne, ale ciekawe ćwiczenie, które pokaże Ci jak pracuje przepona oraz pokaże jej

Wzorce oddechowe – jak oddychać?

To jak w końcu oddychać? Przeponowo, do dolnych żeber do brzucha? Czy to wszystko nie opisuje tego samego? Jaki jest ten “idealny” wzorzec oddechowy? ⁣

Co wpływa na zaburzenia oddychania?

Czujesz, że wyjątkowo ciężko Ci się oddycha? Czujesz, że Twój oddech jest szybki i płytki? Sprawdź jakie czynniki mogą powodować zmiany w Twoim oddechu. Jednym