Zgrzytanie zębami i oddech

Zgrzytasz zębami? Możliwe, że masz też zaburzony oddech!

Co to jest bruksizm?

Bruksizm jest rodzajem parasomnii, czyli zaburzenia, które nasila się podczas snu. Bruksizm często współwystępuje z obturacyjnym bezdechem sennym. 

Bruksizm polega na zaciskaniu szczęk i zgrzytaniu zębami, co doprowadza do ścierania powierzchni zębów oraz zaburzeń napięcia mięśni. Nocne zgrzytanie zębami może doprowadzać do bólów stawów skroniowo-żuchwowych, bólów głowy, a także bólów zębów.

Prawdopodobnymi przyczynami bruksizmu są zaburzenia snu i pobudzenie autonomiczne (różnego rodzaju stres). Możliwe też, że zgrzytanie zębami jest sposobem na rozładowanie napięcia i stresu z całego dnia. Warto tutaj zaznaczyć, że przewlekły stres może przejawiać się jako hiperwnetylacja, która wprowadza dodatkowe obciążenie na ciało, układ nerwowy i oddech. Bruksizm może również towarzyszyć przewlekłemu oddychaniu przez usta.

Zgrzytanie zębami często występuje wraz z zaburzeniami oddychania podczas snu oraz refluksem nocnym. Wszystkie te dysfunkcje skutecznie utrudniają zdrowy regenerujący sen.
A pomocną terapią zarówno w problemach ze snem oraz refluksem jest praca z… oddechem.

Podsumowując: bardzo możliwe, że jeżeli zgrzytasz zębami, to masz też problemy ze swoim oddechem. A jeżeli chcesz przestać zgrzytać zębami, to popracuj nad przywróceniem zdrowego oddechu.

Co robić?

  • Jeżeli zgrzytasz zębami warto zrobić badanie snu – polisomnografię, żeby wykluczyć niebezpieczny obturacyjny bezdech senny.
  • Odwiedź też ortodontę w celu dobrania odpowiednich nakładek, które zmniejszą ścieranie i nacisk na zęby, a także zredukują obciążenia jakie pojawiają się obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, przyczyniając się do bólów głowy. Ortodonta może też pomóc Ci z dobraniem innego rodzaju terapii.
  • Jeżeli masz nawyk oddychania przez usta, to pracuj nad jego eliminacją – pomocne mogą być plasterki stosowane na czas snu oraz odpowiednie ćwiczenia oddechowe.
  • Dobrym kierunkiem terapii może być również terapia miofunkcjonalna, która usprawni pracę języka oraz mięśni ustno-twarzowych i żucia.
  • Stosuj ćwiczenia oddechowe, które uspokoją autonomiczny układ nerwowy i wyciszą stres, a także zmniejszą hiperwentylację.

Źródła:

Oh JS, Zaghi S, Ghodousi N, Peterson C, Silva D, Lavigne GJ, Yoon AJ. Determinants of probable sleep bruxism in a pediatric mixed dentition population: a multivariate analysis of mouth vs. nasal breathing, tongue mobility, and tonsil size. Sleep Med. 2021 Jan;77:7-13. doi: 10.1016/j.sleep.2020.11.007. Ep

Tamkin J. Impact of airway dysfunction on dental health. Bioinformation. 2020;16(1):26-29. Published 2020 Jan 15. doi:10.6026/97320630016026

Bender SD. CRITICAL APPRAISAL. Sleep Bruxism and Sleep-Disordered Breathing. J Esthet Restor Dent. 2016 Jan-Feb;28(1):67-71. doi: 10.1111/jerd.12190. Epub 2016 Jan 25. PMID: 26808360.

Bader G, Lavigne G. Sleep bruxism; an overview of an oromandibular sleep movement disorder. REVIEW ARTICLE. Sleep Med Rev. 2000 Feb;4(1):27-43. doi: 10.1053/smrv.1999.0070. PMID: 12531159.

Huynh N, Kato T, Rompré PH, Okura K, Saber M, Lanfranchi PA, Montplaisir JY, Lavigne GJ. Sleep bruxism is associated to micro-arousals and an increase in cardiac sympathetic activity. J Sleep Res. 2006 Sep;15(3):339-46. doi: 10.1111/j.1365-2869.2006.00536.x. PMID: 16911037.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Ten uciążliwy kaszel!

Zakładam, że nikt z nas nie lubi kaszlu, ale kaszel jest po to, by nas bronić. Kaszel jest mimowolnym lub świadomym manewrem oddechowym, który ma na

Medytacja Oceanu

Zobacz film i poznaj instrukcję robienia medytacji, która poprawi Ci humor 🙂 Są takie miejsca i chwile, o których gdy myślę czuję spokój i szczęście.

Spięte biodra a oddech

Ból lędźwi, miednica pochylona do przodu, pogłębiona lordoza lędźwiowa i ograniczenie wyprostu biodra. Brzmi znajomo?  Może nawet coś wiesz na temat mięśni biodrowo-lędźwiowych (zginacze bioder),

Co możesz powiedzieć o swoim oddechu?

Jak minął Ci dzień? Co się dziś wydarzyło?Pewnie gdy wracasz do domu lub gdy rozmawiasz z kimś bliskim potrafisz na te pytania szczegółowo i barwnie

Oddychanie przez zasznurowane usta

Czyli jak w łatwy sposób pomóc sobie z ciężkim oddechem. Czy zaszywanie ust to kolejny poziom mojego zwalczania przewlekłego oddychania przez usta? Nie, tym razem

Jak oddychać po chorobie?

Czy znasz to denerwujące uczucie, gdy nie możesz oddychać przez katar i zatkany nos? Gdy musisz oddychać przez usta? To jest równie niekorzystne jak sama