Techniki oddechowe – skąd wiedzieć, że są dla Ciebie dobre?

Metod i technik oddechowych jest bardzo dużo. Naprawdę nie dziwię się, że można się w tym zagubić. Gdy nie ma się specjalistycznej wiedzy trudno jest określić co nam sprzyja, a co może jest złym pomysłem. Zobacz jak rozpoznawać korzystne dla zdrowia techniki oddechowe.

Uważam, że to bardzo dobrze, że reedukacja oddechowa stała się czymś bardziej rozpoznawalnym i że ludzie mogą się o oddechu uczyć z różnych miejsc.

🏋🏻‍♀️To jest bardzo podobnie jak z każdym innym treningiem – część osób chce zacząć treningi 1:1 z trenerem, a część odnajdzie się wśród dostępnych gotowych nagrań. Ktoś ma swoich ulubionych twórców. I w każdej grupie będą osoby, które na tym skorzystają lub nie.

👉🏼Dlatego tak ważna jest edukacja i dostęp do sprawdzonej wiedzy. Musimy sobie wszyscy zdawać sprawę, że świat fitnessu i treningu, dopiero raczkuje. Stąd tak wiele szkół i…błędów.

💪🏻Ale jedno jest niezmienne i zawsze będzie prawdą: anatomia i fizjologia. I na tym ja staram się zawsze opierać stosowane metody oddechowe.

👉🏼W ocenie doboru technik pomaga mi ta analiza:

  • Czy sprzyja odbudowie strefy apozycji przepony? – ta część funkcjonalna przepony odpowiada za jej wydajność. Wpływa na nią balans mięśniowy oraz pozycja klatki piersiowej i miednicy.
  • Czy poprawia modulacje w AUN? – Optymalny oddech to taki, który pomaga utrzymywać równowagę układu nerwowego, zwiększa nasze możliwości adaptacji do czynników zewnętrznych, dzięki czemu lepiej sobie radzimy w zmiennym środowisku.
  • Czy usprawnia wymianę gazową? – najważniejszym działaniem oddechu jest dostarczanie tlenu. Najefektywniej działa wtedy gdy sprzyja równowadze biochemicznej krwi.

💪🏻Odp to TAK? Ta technika jest funkcjonalna oddechowo. Super!

👉🏼Oczywiście mamy szereg technik, które są gdzieś “około”, a może nie bezpośrednio wpływają na funkcjonalność, ale są jakimś środkiem do celu. Tutaj wtedy sprawdza się diagnostyka i planowanie przez specjalistę, który wie co i dlaczego robi.

I dlatego tak dużo mówię o teorii oddechu. Bo wierzę, że nauka zawsze przynosi najwięcej korzyści. Wtedy każdy sam lepiej sobie radzi w tym oddechowym świecie.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Poznaj Tajemnice Dziecięcego Nosa

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmienia się nos naszych najmłodszych w miarę ich dorastania? Dziś zabieram Was w fascynującą podróż do świata dziecięcego noska, odkrywając

Oddechowy prezentownik 2023

Prezenty, które zwiększą oddechową świadomość: dla dzieci i dla dorosłych 🎅🏻🎄🎁 Prezenty dla dzieci: Prezenty dla dorosłych: Mam nadzieję, że prezentownik pomoże wybrać prezent dla

3 wskazówki jak układać trening oddechowy

Zaburzenia oddychania to trudne do jednoznacznego zdefiniowania i wieloaspektowe dysfunkcje oddechowe, które powodują pogorszenie zdrowia i/lub jakości życia. Jakiś czas temu pisałam Ci o diagnostyce,

Oddech jako zasób

Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci się wyregulować! Naucz się z tego korzystać! Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci