Techniki oddechowe – skąd wiedzieć, że są dla Ciebie dobre?

Metod i technik oddechowych jest bardzo dużo. Naprawdę nie dziwię się, że można się w tym zagubić. Gdy nie ma się specjalistycznej wiedzy trudno jest określić co nam sprzyja, a co może jest złym pomysłem. Zobacz jak rozpoznawać korzystne dla zdrowia techniki oddechowe.

Uważam, że to bardzo dobrze, że reedukacja oddechowa stała się czymś bardziej rozpoznawalnym i że ludzie mogą się o oddechu uczyć z różnych miejsc.

🏋🏻‍♀️To jest bardzo podobnie jak z każdym innym treningiem – część osób chce zacząć treningi 1:1 z trenerem, a część odnajdzie się wśród dostępnych gotowych nagrań. Ktoś ma swoich ulubionych twórców. I w każdej grupie będą osoby, które na tym skorzystają lub nie.

👉🏼Dlatego tak ważna jest edukacja i dostęp do sprawdzonej wiedzy. Musimy sobie wszyscy zdawać sprawę, że świat fitnessu i treningu, dopiero raczkuje. Stąd tak wiele szkół i…błędów.

💪🏻Ale jedno jest niezmienne i zawsze będzie prawdą: anatomia i fizjologia. I na tym ja staram się zawsze opierać stosowane metody oddechowe.

👉🏼W ocenie doboru technik pomaga mi ta analiza:

  • Czy sprzyja odbudowie strefy apozycji przepony? – ta część funkcjonalna przepony odpowiada za jej wydajność. Wpływa na nią balans mięśniowy oraz pozycja klatki piersiowej i miednicy.
  • Czy poprawia modulacje w AUN? – Optymalny oddech to taki, który pomaga utrzymywać równowagę układu nerwowego, zwiększa nasze możliwości adaptacji do czynników zewnętrznych, dzięki czemu lepiej sobie radzimy w zmiennym środowisku.
  • Czy usprawnia wymianę gazową? – najważniejszym działaniem oddechu jest dostarczanie tlenu. Najefektywniej działa wtedy gdy sprzyja równowadze biochemicznej krwi.

💪🏻Odp to TAK? Ta technika jest funkcjonalna oddechowo. Super!

👉🏼Oczywiście mamy szereg technik, które są gdzieś “około”, a może nie bezpośrednio wpływają na funkcjonalność, ale są jakimś środkiem do celu. Tutaj wtedy sprawdza się diagnostyka i planowanie przez specjalistę, który wie co i dlaczego robi.

I dlatego tak dużo mówię o teorii oddechu. Bo wierzę, że nauka zawsze przynosi najwięcej korzyści. Wtedy każdy sam lepiej sobie radzi w tym oddechowym świecie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Nie mogę głęboko oddychać

Czy zdarza Ci się, że nie możesz głęboko oddychać? Czujesz, że nie możesz odetchnąć pełną piersią? Jeżeli tak, to mam dla Ciebie kilka wskazówek, co

Dlaczego wzdychamy?

Po co nam wzdychanie? Czy można wzdychać za dużo? Czy wzdychanie pomaga, a może szkodzi? Dowiedz się więcej na temat wzdychania! Zdrowa osoba dorosła wzdycha

Jak sobie radzić z hiperwentylacją?

Jeżeli ktoś się z Tobą założy, że dłużej niż Ty wstrzyma powietrze to co wtedy zrobisz? Prawdopodobnie dobrym rozwiązaniem wyda Ci się wzięcie kilku szybkich