Metod i technik oddechowych jest bardzo dużo. Naprawdę nie dziwię się, że można się w tym zagubić. Gdy nie ma się specjalistycznej wiedzy trudno jest określić co nam sprzyja, a co może jest złym pomysłem. Zobacz jak rozpoznawać korzystne dla zdrowia techniki oddechowe.
Uważam, że to bardzo dobrze, że reedukacja oddechowa stała się czymś bardziej rozpoznawalnym i że ludzie mogą się o oddechu uczyć z różnych miejsc.
🏋🏻♀️To jest bardzo podobnie jak z każdym innym treningiem – część osób chce zacząć treningi 1:1 z trenerem, a część odnajdzie się wśród dostępnych gotowych nagrań. Ktoś ma swoich ulubionych twórców. I w każdej grupie będą osoby, które na tym skorzystają lub nie.
👉🏼Dlatego tak ważna jest edukacja i dostęp do sprawdzonej wiedzy. Musimy sobie wszyscy zdawać sprawę, że świat fitnessu i treningu, dopiero raczkuje. Stąd tak wiele szkół i…błędów.
💪🏻Ale jedno jest niezmienne i zawsze będzie prawdą: anatomia i fizjologia. I na tym ja staram się zawsze opierać stosowane metody oddechowe.
👉🏼W ocenie doboru technik pomaga mi ta analiza:
- Czy sprzyja odbudowie strefy apozycji przepony? – ta część funkcjonalna przepony odpowiada za jej wydajność. Wpływa na nią balans mięśniowy oraz pozycja klatki piersiowej i miednicy.
- Czy poprawia modulacje w AUN? – Optymalny oddech to taki, który pomaga utrzymywać równowagę układu nerwowego, zwiększa nasze możliwości adaptacji do czynników zewnętrznych, dzięki czemu lepiej sobie radzimy w zmiennym środowisku.
- Czy usprawnia wymianę gazową? – najważniejszym działaniem oddechu jest dostarczanie tlenu. Najefektywniej działa wtedy gdy sprzyja równowadze biochemicznej krwi.
💪🏻Odp to TAK? Ta technika jest funkcjonalna oddechowo. Super!
👉🏼Oczywiście mamy szereg technik, które są gdzieś “około”, a może nie bezpośrednio wpływają na funkcjonalność, ale są jakimś środkiem do celu. Tutaj wtedy sprawdza się diagnostyka i planowanie przez specjalistę, który wie co i dlaczego robi.
I dlatego tak dużo mówię o teorii oddechu. Bo wierzę, że nauka zawsze przynosi najwięcej korzyści. Wtedy każdy sam lepiej sobie radzi w tym oddechowym świecie.