Przerywany wydech – na spokój, na rozluźnienie i na trening długiego wydechu.
Jak oddychać w tym ćwiczeniu?
Długi wydech – Wdech na 5 – Pauza na 5 – I Wydech na 1 – Pauza na 4 – II Wydech na 2 – Pauza na 3 – III Wydech na 3 – Pauza na 2 (Następne cykle zaczynaj od Wdechu na 5)
Wskazówki:
Oddychaj cały czas nosem.
I Wydech powinien opróżnić górną część płuc, II wydech środkową część – za mostkiem, III Wydech dolną część płuc – dolne żebra. Możliwe, że musisz napinać mięśnie, ale staraj się tego nie forsować. Oddech ten nie powinien Cię stresować, męczyć i napinać mięśnie. Skup się na spokojnym wydychaniu. Powtarzaj w skupieniu, tyle ile potrzebujesz (do 15 minut).
❕Ważne: Jeżeli czujesz, że to ćwiczenie jest za trudne za pierwszym razem, to spróbuj na spokojnie raz jeszcze. Wszystko przychodzi z praktyką. Jeżeli wciąż trudno Ci oddychać w tym tempie i z taką kontrolą oddechu, spróbuj innych ćwiczeń, a na to jeszcze przyjdzie pora. ❤️
❗️NIE RÓB TEGO ĆWICZENIA JEŻELI JESTEŚ W CIĄŻY!
Przerywany wydech – dlaczego warto wykonywać to ćwiczenie?
Ćwiczenie to inspirowane jest jogą i praktyką Viloma (gdzie wykonuje się również przerywane wdechy oraz kombinacje wdech/wydech). Długa faza wydechowa oraz pauzy po wydechu zwiększają poziom CO2 w organizmie dzięki czemu możesz przeciwdziałać hiperwentylacji i trenować ośrodki oddechowe. Długa faza wydechowa stymuluje nerw błędny i wzmacnia działanie układu przywspółczulnego, dzięki czemu przywraca balans pobudzonego układu autonomicznego, wycisza i rozluźnia. Treningi z przerywaniem wydechu pomocne są też przy nauce wydłużania wydechu – wtedy zaczynamy od krótkich wydechów i bezdechów swobodnie zwiększając czasy faz wydechowych.
*Źródło: The Illuminated Breath, Dylan Werner