Jak sobie radzić z hiperwentylacją?

Jeżeli ktoś się z Tobą założy, że dłużej niż Ty wstrzyma powietrze to co wtedy zrobisz?

Prawdopodobnie dobrym rozwiązaniem wyda Ci się wzięcie kilku szybkich i głębokich oddechów, wypełnienie płuc powietrzem i wtedy dopiero wstrzymanie oddechu.
Na czas takiego zakładu – pomysł bardzo słuszny.

👉🏼Dlaczego?
W ten sposób zmagazynujesz w płucach więcej powietrza z tlenem oraz, przede wszystkim pozbędziesz się CO2

❓Dlaczego to jest tak istotne w procesie wygrywania tego zakładu?

Ponieważ to CO2 sprawia, że nasze ośrodki oddechowe wyzwalają potrzebę oddechu. CO2 jest głównym stymulatorem oddychania w naszym ciele.

Więc gdy go szybko usuniesz z płuc podczas takiej wymuszonej hiperwentylacji przez moment zmniejszysz szansę na potrzebę oddechu. A im bardziej elastyczne są Twoje ośrodki oddechowe tym masz większe szanse na wygranie tego zakładu.

❓Czym są te ośrodki oddechowe?
To “Centra Zarządzania Oddechem”. Znajdują się one w pniu mózgu, który leży u podstawy Twojej czaszki i łączy się z rdzeniem przedłużonym. W tym miejscu znajdują się ośrodki regulujące podstawowe funkcje życiowe m.in.: bicie serca, ciśnienie krwi, żucie i połykanie oraz oddech.

👉🏼Ośrodki oddechowe działają na autopilocie, a ich regulacja jest zależna od informacji, które napływają do nich m.in. z receptorów, które reagują na zmiany stężenia gazów – w szczególności na podwyższony poziom CO2.

👉🏼Sytuacja metaboliczna zwiększa poziom CO2?
Ośrodki oddechowe stymulują wydech, by się go pozbyć i w ten sposób oddech przyspiesza. A gdy organizm się uspokaja oddech zwalnia. I tak sobie oddychamy adekwatnie do zapotrzebowania.

☠️Na szczęście nie musimy o tym myśleć cały czas i spokojnie możemy iść spać bez obawy, że wtedy oddech nam się zatrzyma bo o tym nie myślimy.

🎈Zapewne znasz stan gdy musisz przygotować na domówkę balony do zawieszenia pod sufitem. Kilka głębokich oddechów i zaczyna kręcić Ci się w głowie. To nagle spadł poziom CO2, pH ciała jest mniej kwasowe i niektóre procesy w ciele zachodzą nieprawidłowo. Gdy raz napompujesz dużo balonów nic się nie stanie 😉

🎚Ale jak to z regulatorami bywa, mogą się… rozregulować. I zmienić oddech na stałe.

👉🏼Gdy się np. stresujesz przez dłuższy czas, oddychając szybko i wydychając CO2 w nadmiarze “oddechostat” może się przestawić na inny poziom normy CO2.

😰I wtedy spacerujesz spokojnie, aż nagle bez większego powodu Twój oddech zaczyna przyspieszać. Ośrodki stwierdziły, ze za dużo jest CO2, możliwe, że i za mało O2 i wyzwalają u Ciebie szybki oddech. Zaczynasz się niekontrolowanie hiperwentylować. Może to wyzwolić atak paniki, a przerażenie może być tak wielkie, że wylądujesz na SORze.

💪🏻Jakie jest rozwiązanie?

  • Oddychaj wolnym oddechem z dłuższym wydechem niż wdech – to pomaga zwiększyć poziom CO2 w ciele i trenuje ośrodki oddechowe. Uspokaja oddech i przywraca równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
  • Wykonuj ćwiczenia oddechowe z bezdechem po wydechu. To pomaga przywrócić właściwe działanie ośrodków oddechowych. Zwiększa ich odporność na zmiany w stężeniu CO2.
  • Podczas ataku hiperwentylacji oddychaj w dłonie złożone w miseczkę, z wydechem 2x dłuższym niż wdech. Trenuj to poza atakami, by być gotowym na stresującą sytuację.

💸Wtedy też bez problemu wygrasz zakłady na najdłuższe wstrzymanie oddechu 💪🏻

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Jak skutecznie układać treningi oddechowe?

Jeżeli chcesz, żeby Twój trening oddechowy był skuteczny, to musisz przeprowadzić dobrą diagnostykę. Dowiedz się jak przeprowadzać diagnostykę dla potrzeb reedukacji oddechowej. Jeżeli chcesz, żeby

Test głębokiego oddechu

Test głębokiego oddechu to szybko sposób na to, by sprawdzić swój oddech. Zobacz jak go wykonać oraz interpretować 👇🏼⁣ Gdy automatycznie bierzesz głęboki wdech, to

Oddychanie nosem – niezbędnik

Chcesz zacząć swoją przygodę z oddychaniem nosem? A może w ogóle chcesz się nauczyć czegoś więcej na temat oddechu? Ten wpis jest dla Ciebie! Po

Oddech w psychoterapii

Czy oddech może być skutecznym narzędziem w gabinecie psychoterapeuty? Oczywiście 🙂 W końcu oddech może pomóc nam się uspokoić, wyciszyć, osiągnąć stan relaksu i odpoczynku, a

Co ma oddech do zdrowia seksualnego?

Oddech to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystywać jako wsparcie terapeutyczne w różnych zaburzeniach. W tym zaburzeniach seksualnych. Oddech jest bardzo uniwersalnym narzędziem, które w swojej