Małe porcje oddechu – ćwiczenie

Trudno jest Ci robić długi wydech podczas ćwiczeń oddechowych?
Jest to problem, który często spotykam w swojej pracy. Jedną z metod nauki wydechu, którą stosuję jest kontrola oddechu, z krótkimi pauzami.

Problem z długim wydechem, może wynikać z wielu różnych przyczyn. Najczęściej powodem, krótkiego wydechu jest hiperinflacja, czyli pozostawanie w płucach zbyt dużej ilości powietrza. Oddychamy tak szybko, że powietrze z wcześniejszego wdechu, nie zostaje wypuszczone w trakcie wydechu przed kolejnym wdechem.

Co jest nam potrzebne żeby mógł zajść długi wydech?

  • musimy efektywnie opróżnić płuca z powietrza
  • przepona musi być wydajna oddechowo
  • potrzebna jest dobra kontrola pracy mięśni oddechowych
  • klatka piersiowa musi być mobilna.

Jeżeli na co dzień oddychasz szybko i płytko, a Twoja klatka piersiowa jest napięta, to przepona też nie będzie działa optymalnie.

💡Tak! Praca nad oddechem bywa bardzo wielowymiarowa. Musimy zadbać o przeponę, o mobilność, o wolny oddech oraz o spokój układu nerwowego.

Czasami pierwszym krokiem jest poprawa kontroli motorycznej mięśni oddechowych. Poznaj ćwiczenie Małe porcje oddechu na video:

👉🏼 Wykorzystujemy świadomą kontrolę nad przebiegiem faz oddechowych wprowadzając wstrzymywanie powietrza. Wymaga to skupienia, uważnego prowadzenia objętości wdychanego i wydychanego powietrza oraz spowolnienia oddechu.

Moje doświadczenie pokazuje, że po kilku cyklach małych wdechów i wydechów mobilność oddechowa klatki piersiowej się poprawia (co widzimy w ostatnim etapie ćwiczenia).

❗️Nie trenuj tak oddechu jeżeli masz tendencję do wstrzymywania powietrza.

👉🏼 Jeżeli chcesz mądrze prowadzić trening oddechowy sprawdź moje eBooki.
Dla specjalistów, którzy chcą ćwiczyć oddech ze swoimi pacjentami lub podopiecznymi przygotowałam pakiet eBooków Pełen Wiedzy.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Znajdź swoją przeponę! – ćwiczenie

Masz problem z poczuciem i znalezieniem oddechu przeponowego? To znajdź przeponę 🙂Trochę śmieszne, ale ciekawe ćwiczenie, które pokaże Ci jak pracuje przepona oraz pokaże jej

Uspokój oddech – ćwiczenie na stres

Niespokojny, szybki oddech? Narastający stres i niepokój? Spróbuj tego ćwiczenia. Jeżeli czujesz, że Twój oddech zaczyna się robić niespokojny, narasta poziom stresu, a może czujesz,

Co wpływa na zaburzenia oddychania?

Czujesz, że wyjątkowo ciężko Ci się oddycha? Czujesz, że Twój oddech jest szybki i płytki? Sprawdź jakie czynniki mogą powodować zmiany w Twoim oddechu. Jednym

Rola przepony w utrzymywaniu równowagi

Stanie to tak naprawdę nie-upadanie. Człowiek przez całe swoje życie dąży do tego, by pokonywać grawitację. Niemowlę od pierwszych dni życia rozwija się w kierunku

Ćwiczenie na poprawę stabilności

Praca nad strefą apozycji przepony, ma na celu optymalizację jej funkcji, co przydaje się w niemalże każdym treningu. Zobacz na video jak najprościej trenować oddech

Ćwiczenie – długi wydech

Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. Chodź ze mną pooddychać! 🙂 Ćwiczenie – długi wydech Usiądź