Małe porcje oddechu – ćwiczenie

Trudno jest Ci robić długi wydech podczas ćwiczeń oddechowych?
Jest to problem, który często spotykam w swojej pracy. Jedną z metod nauki wydechu, którą stosuję jest kontrola oddechu, z krótkimi pauzami.

Problem z długim wydechem, może wynikać z wielu różnych przyczyn. Najczęściej powodem, krótkiego wydechu jest hiperinflacja, czyli pozostawanie w płucach zbyt dużej ilości powietrza. Oddychamy tak szybko, że powietrze z wcześniejszego wdechu, nie zostaje wypuszczone w trakcie wydechu przed kolejnym wdechem.

Co jest nam potrzebne żeby mógł zajść długi wydech?

  • musimy efektywnie opróżnić płuca z powietrza
  • przepona musi być wydajna oddechowo
  • potrzebna jest dobra kontrola pracy mięśni oddechowych
  • klatka piersiowa musi być mobilna.

Jeżeli na co dzień oddychasz szybko i płytko, a Twoja klatka piersiowa jest napięta, to przepona też nie będzie działa optymalnie.

💡Tak! Praca nad oddechem bywa bardzo wielowymiarowa. Musimy zadbać o przeponę, o mobilność, o wolny oddech oraz o spokój układu nerwowego.

Czasami pierwszym krokiem jest poprawa kontroli motorycznej mięśni oddechowych. Poznaj ćwiczenie Małe porcje oddechu na video:

👉🏼 Wykorzystujemy świadomą kontrolę nad przebiegiem faz oddechowych wprowadzając wstrzymywanie powietrza. Wymaga to skupienia, uważnego prowadzenia objętości wdychanego i wydychanego powietrza oraz spowolnienia oddechu.

Moje doświadczenie pokazuje, że po kilku cyklach małych wdechów i wydechów mobilność oddechowa klatki piersiowej się poprawia (co widzimy w ostatnim etapie ćwiczenia).

❗️Nie trenuj tak oddechu jeżeli masz tendencję do wstrzymywania powietrza.

👉🏼 Jeżeli chcesz mądrze prowadzić trening oddechowy sprawdź moje eBooki.
Dla specjalistów, którzy chcą ćwiczyć oddech ze swoimi pacjentami lub podopiecznymi przygotowałam pakiet eBooków Pełen Wiedzy.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Interocpecja, czyli dodatkowy zmysł

Interocpecja, czyli nasza wewnętrzna zdolność do odczuwania sygnałów z ciała, jest kluczem do lepszego rozumienia naszych potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Od uczucia głodu po rozpoznawanie

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Sposoby na Oddech w Ciągu Dnia

Dzisiaj chcę podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi sposobami na to, jak wpleść świadome oddychanie w codzienne czynności, aby dni było trochę jaśniejsze i spokojniejsze

Oddech w trudnych chwilach

To, że sprawnie posługuję się oddechem nie czyni mnie niezniszczalną. To co daje mi oddech to przewaga nad tym jaka byłam kiedyś i umiejętność kontroli

Ciepełko – ćwiczenie na długi wydech

Chcesz chwili wytchnienia? Złap wydech! Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. ⁣Sprawdź jak robić długi wydech.

Oddech w psychoterapii

Czy oddech może być skutecznym narzędziem w gabinecie psychoterapeuty? Oczywiście 🙂 W końcu oddech może pomóc nam się uspokoić, wyciszyć, osiągnąć stan relaksu i odpoczynku, a