Gdyby odpowiedź byłaby prosta, pewnie już dawno stres nie stanowiłby dla ludzi problemu. A jednak wciąż jest. Ja mogę dać Ci parę wskazówek z działki, na której się najlepiej znam – oddechu.
Określ czym jest Twój stres
Zacznijmy od tego, że każdy z nas ma swoje własne „stresy”. I jest to pierwsza rzecz, z której warto zdać sobie sprawę. Co jest dla Ciebie stresem? Jak w tych sytuacjach reagujesz? Co się dzieje z Twoim ciałem? Co się dzieje z Twoim oddechem?
Pamiętaj – o ile stres nie wiąże się z zagrożeniem życia, to może oznaczać, że niepokój, który się w Tobie pojawia informuje Cię o czymś innym:
- Czujesz lęk przed egzaminem? Może ocena na studiach, sprawdzenie wiedzy po wielogodzinnym przygotowaniu jest dla Ciebie WAŻNĄ informacją, ważnym zamknięciem tematu…
- Czujesz stres, gdy nie wywiązujesz się ze swoich obowiązków? Może to informacja o tym, że czyjaś opinia się dla Ciebie liczy, że nie umiesz odpuszczać, że stawiasz dla siebie wysokie wymagania?
Mam nadzieję, że te przykłady pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie “Dlaczego czujesz stres?” W Twoich życiowych sytuacjach.
I wiesz co to oznacza? Że stres może Cię informować o czymś głębszym. Może być dla Ciebie ochroną i drogowskazem. A co najważniejsze może dodawać Ci energii i odwagi do podejmowania rozwojowych działań. Stres to zaburzenie równowagi, która ma za zadanie dostosowanie odpowiedniej reakcji organizmu na czynnik stresujący. Stres może być siłą.
Oddech w stresie
W stresie często przeszkodą mogą być reakcje fizjologiczne naszego ciała. Po prostu natura nie przewidziała takich scenariuszy, że w stresie będziemy musieli dalej efektywnie działać intelektualnie. Trzęsą nam się nogi i ręce, szybciej oddychamy, czujemy napięcie, załamuje się nam głos. Trudno wtedy skupić się na negocjacji, czy prowadzeniu prezentacji.
I tu z pomocą przychodzi oddech. Bo gdy opanujesz negatywne objawy stresu, pobudzenie wytworzone przez układ nerwowy, możesz wykorzystać, by efektywniej działać.
Proponuję Ci dwie strategie:
- Redukcja stresu przewlekłego – to zapobiega przegrzaniu systemu i umożliwi adekwatne reakcje do czynników zewnętrznych. Relaksuj się, medytuj i dbaj o oddech na co dzień.
- Naucz się kontroli oddechu na sytuacje nagłe – w odpowiedzi na stres, zamiast poddawać się fizjologii, dzięki spowolnieniu oddechu, opanujesz pobudzenie i wykorzystasz jego potencjał.
Jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego oddech wpływa na stres i jak oddychać w stresie sięgnij po eBooka “Oddech w stresie”.