Jak prawidłowo oddychać?Oddech 360 stopni

Jeżeli chcesz się nauczyć oddychać prawidłowo musisz poznać parę informacji na temat cech optymalnego oddechu. Jedną z nich jest ruchomość klatki piersiowej we wszystkich kierunkach, czyli tzw. Oddech 360 stopni.

Ten typ oddechu jest zarazem celem i ćwiczeniem, od którego warto zaczynać reedukację oddechową. 

Oddech 360 stopni opisuje ruchy klatki piersiowej we wszystkich kierunkach. Tak jak kiedyś Wam opisywałam klatka piersiowa składa się z wielu mechanicznych połączeń i na jej poziomie zachodzą różne typy ruchów z każdej jej strony: z przodu, z boku oraz z tyłu. Wszystko po to by jak najefektywniej oddychać i dostarczać powietrze do płuc w zależności od zapotrzebowania organizmu. 

Oddech 360 stopni w ćwiczeniu Rozciąganie Mięśni Międzyżebrowych. 

Im oddech jest głębszy tym te ruchy będą bardziej widoczne, ale nawet gdy siedzisz i oddychasz spokojnie Oddech 360 stopni zachodzi, ale z mniejszą amplitudą.

Klatka piersiowa gdy zwiększa swój wymiar za sprawą pracy mięśni oddechowych powoduje spadek ciśnienia w płucach, co zasysa do ich wnętrza powietrze wraz z tlenem.  

Trenowanie mobilności klatki piersiowej pozwoli Ci na efektywniejsze otwieranie jej dla powietrza. Jest to potrzebne podczas wykonywania wszelkich aktywności, które wymagają większych dostaw powietrza, czyli np. Aktywności fizycznej. 

Gdy ćwiczysz lub się poruszasz Twoje ciało przyjmuje wiele pozycji, które mogą zamykać poszczególne części klatki piersiowej. Dlatego warto mieć możliwość oddechu w innych jej częściach. 

Pełna amplituda oddechowa (od wdechu do wydechu) jest ważnym elementem warunkującym prawidłową pracę układu oddechowego wraz z mechaniką oddychania. 

Poza tym płuca oraz klatka piersiowa tracą elastyczność wraz z wiekiem. Dlatego warto jak najdłużej utrzymać optymalną ruchomość by opóźniać starzenie się płuc. 

Z powyższych powodów warto jest trenować ruch 360st. klatki piersiowej by przygotowywać ją na różnego rodzaju ruchy oddechowe. 

Jak to osiągnąć? Do swojego treningu oddechowego dołącz:

  • Ćwiczenia oddechu dolnożebrowego.
  • Zwiększanie Strefy Apozycji przepony.
  • Inhibicja mięśni przykręgosłupowych.
  • Ćwiczenia mobilności kręgosłupa.
  • Rozciąganie mięśni międzyżebrowych.
  • Trening gibkości mięśni tułowia.
  • Poprawa mobilności łopatek.
  • Trenowanie długiego wydechu.
  • Manualne rozluźnianie klatki piersiowej.
  • Ćwiczenia relaksacyjne.

Wszystkie rodzaje ćwiczeń znajdziesz w moich eBookach dostępnych w sklepie.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Trening siłowy i cardio w reeduakcji oddechowej

Reedukacja oddechowa to temat, który stale budzi zainteresowanie – szczególnie w kontekście pracy nad poprawą wzorca oddechowego. Każdy, kto zgłębia techniki oddychania, wie, jak ważne

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i