Co wpływa na wzorzec oddechowy?

Oddychanie przeponowe? Oddychanie klatką piersiową? Dlaczego są osoby, które zawsze oddychają przeponą, a inne nie? W prosty sposób staram się to dziś wyjaśnić i pomogę Ci sprawdzić, co u Ciebie wpływa na to jak wygląda Twój oddech.

Co sprawia, że niektórzy oddychają klatką piersiową, a inni przeponą? (Tak naprawdę wszyscy zawsze oddychamy przeponą, ale nie zawsze efektywnie

Co zrobić by to zmienić?

Żeby odpowiedzieć na te pytania trzeba zagłębić się w fizjologię oddechu. Ponieważ, koniec końców, oddychanie jest funkcją fizjologiczną. 

Na to jak wygląda nasz wzorzec oddechowy bezpośrednio wpływa Ośrodkowy Generator Wzorca Oddechu w pniu mózgu. Reaguje on na zmiany pH w naszym ciele oraz zmiany stężeń gazów oddechowych – czyli tlenu i dwutlenku węgla. 

W najbardziej podstawowej wersji działa to w ten sposób, że gdy robimy wdech dostarczamy tlen, a gdy robimy wydech to usuwamy zbędny dwutlenek węgla. 

A więc gdy będziemy oddychać szybciej, głębiej, płycej, górnożebrowo, dolnożebrowo – będzie dochodziło do zmian objętości i szybkości dostarczania i usuwania gazów oddechowych. 

Schemat ten przedstawia co wpływa na pracę ośrodka oddechowego, a tym samym na to jak wygląda wzorzec oddechowy.

Mechanicznie to wszystko wykonują mięśnie oddechowe i klatka piersiowa. 

Wszystko po to by dostarczać odpowiednią ilość tlenu do naszego mózgu, mięśni i generalnie wszystkich narządów, podczas różnych sytuacji fizjologicznych i.. mentalnych. 

  • No bo jak oddychasz gdy odczuwasz niepokój lub stres? Szybko i płytko. 
  • Jak oddychasz gdy odczuwasz podniecenie? Wolno i głęboko.
  • Jak oddychasz gdy się męczysz na siłowni? Bardzo szybko i głęboko. 
  • Jak oddychasz gdy oglądasz seriale na Netflixie? Wolno i spokojnie.

Bez względu na sytuacje, chodzi o to by dostosować głębokość i szybkość oddechu tak by odpowiednio usuwać nadmiar CO2 i dostarczać tlen. 

To wpływa właśnie na to jak wygląda nasz wzorzec oddechowy. 

Dlatego zastanów się:

  • W jakim stanie psychicznym się znajdujesz? 
  • Odczuwasz na co dzień niepokój czy relaks? 
  • Jakie towarzyszą Ci emocje? 
  • Czy Twoje oddychanie dostaje odpowiednią dawkę ćwiczeń fizycznych? 
  • Czy pozwalasz mięśniom oddechowym na odpoczynek? 
  • Jak wygląda Twoja postawa ciała? 

Gdy poznasz odpowiedzi na te pytania będziesz wiedzieć co zrobić, by uwolnić oddech przeponowy, który przywróci siłę i balans w całym organizmie.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Poznaj Tajemnice Dziecięcego Nosa

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmienia się nos naszych najmłodszych w miarę ich dorastania? Dziś zabieram Was w fascynującą podróż do świata dziecięcego noska, odkrywając

Oddechowy prezentownik 2023

Prezenty, które zwiększą oddechową świadomość: dla dzieci i dla dorosłych 🎅🏻🎄🎁 Prezenty dla dzieci: Prezenty dla dorosłych: Mam nadzieję, że prezentownik pomoże wybrać prezent dla

3 wskazówki jak układać trening oddechowy

Zaburzenia oddychania to trudne do jednoznacznego zdefiniowania i wieloaspektowe dysfunkcje oddechowe, które powodują pogorszenie zdrowia i/lub jakości życia. Jakiś czas temu pisałam Ci o diagnostyce,