Asymetria przepony

Przepona jest asymetryczna.
Płuca są asymetryczne.
Narządy wewnętrzne są asymetryczne.
Działanie mózgu jest asymetryczne.
Codzienne życie wymusza na nas asymetryczne funkcjonowanie. To wszystko może sprawić, że Twoja postawa ciała i ruch będą asymetryczne. A to dobra droga do problemów i dysfunkcji.

Jakich ruchów najwięcej wykonujemy podczas każdego, 24-godzinnego dnia? Są to ruchy wdechu i wydechu. Dlatego tak, myślę, że warto respektować asymetrię przepony.

Dlatego przyjrzyjmy się bliżej jak asymetria układu oddechowego wpływa na funkcjonowanie naszego ciała:

  1. Asymetria anatomiczna – Prawe płuco zbudowane jest z trzech płatów, a lewe z dwóch. Prawa kopuła przepony sięga wyżej niż lewa. Prawa odnoga przepony jest dłuższa i silniejsza niż lewa odnoga. Przyczynia się to do bardziej optymalnej strefy apozycji po prawej stronie przepony.
  2. Na pozycję i „postawę” klatki piersiowej wpływa przepływające przez nią powietrze i jak widzisz, przepływ ten, niestety przez asymetrię anatomiczną, może również być asymetryczny.
  3. Jeżeli Twoje ciało (mięśnie i układ nerwowy) nie potrafi zrównoważyć tej asymetrii, to powietrze w jamie klatki piersiowej będzie nierównomiernie rozłożone powodując asymetrię w ustawieniu ciała, tym samym wpływając na pozycję stawów i mięśni.

Jak sobie wyobrazić te różnice?
Wyobraź sobie, że w lewym płucu masz większy balonik niż w prawym.

  • lewa cz. Klatki piersiowej będzie w hiperinflacji – problem z wydechem, a prawa w hipoinflacji – problem z wdechem.

Jakie są tego konsekwencje?
Klatka piersiowa porusza się w trójwymiarze. W raz z tułowiem prostuje i zgina, robi skłony boczne i się rotuje. I tak asymetryczne wypełnienie spowoduje asymetrię tych ruchów oraz przesunie kręgosłup do prawej strony (skrzywienie boczne). W uproszczeniu: tułów będzie w pozycji skłonu bocznego w prawą stronę.

Co robić?
Praca jak zawsze powinna być indywidualna, ale dobry początkiem jest WYDECH z lewego płuca oraz WDECH do prawego płuca.

Jak zrobić wydech?

  • Pracuj nad aktywnym oddechem dolnożebrowym ze szczególną aktywnością mięśni po lewej stronie brzucha.

Jak zrobić wdech?

  • Pracuj nad rozluźnieniem prawej części klatki piersiowej, np. rozluźnianie mięśni międzyżebrowych.

Wiele pomocnych ćwiczeń i treningów znajdziesz w moich eBookach.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Ten uciążliwy kaszel!

Zakładam, że nikt z nas nie lubi kaszlu, ale kaszel jest po to, by nas bronić. Kaszel jest mimowolnym lub świadomym manewrem oddechowym, który ma na

Medytacja Oceanu

Zobacz film i poznaj instrukcję robienia medytacji, która poprawi Ci humor 🙂 Są takie miejsca i chwile, o których gdy myślę czuję spokój i szczęście.

Spięte biodra a oddech

Ból lędźwi, miednica pochylona do przodu, pogłębiona lordoza lędźwiowa i ograniczenie wyprostu biodra. Brzmi znajomo?  Może nawet coś wiesz na temat mięśni biodrowo-lędźwiowych (zginacze bioder),

Co możesz powiedzieć o swoim oddechu?

Jak minął Ci dzień? Co się dziś wydarzyło?Pewnie gdy wracasz do domu lub gdy rozmawiasz z kimś bliskim potrafisz na te pytania szczegółowo i barwnie

Zgrzytanie zębami i oddech

Zgrzytasz zębami? Możliwe, że masz też zaburzony oddech! Co to jest bruksizm? Bruksizm jest rodzajem parasomnii, czyli zaburzenia, które nasila się podczas snu. Bruksizm często

Oddychanie przez zasznurowane usta

Czyli jak w łatwy sposób pomóc sobie z ciężkim oddechem. Czy zaszywanie ust to kolejny poziom mojego zwalczania przewlekłego oddychania przez usta? Nie, tym razem