Jak nie oddychać za dużo, czyli o przeciwdziałaniu hiperwentylacji.

Przypomnij sobie imprezę urodzinową, na którą trzeba było napompować wiele balonów. Podczas pompowania pierwszych 2 wszystko szło całkiem ok, aż przy trzecim nagle zaczęło Ci się robić ciemno przed oczami, zakręciło się w głowie, a może nawet pojawił się nieprzyjemny ból. Jeżeli brzmi to znajomo to… zdarzyło Ci się doświadczyć hiperwentylacji, czyli oddychania za dużo.

Gdy pompujesz balony, podczas mocnych wydechów, dochodzi do nadmiernego wydychania CO2, którego obniżony poziom powoduje liczne zaburzenia w całym ciele (bo CO2 nie jest tylko zbędnym produtem przemiany materii). 

Spadek CO2 wiąże się ze zmniejszeniem przepływu krwi w mózgu, co powoduje te wszystkie nieprzyjemne odczucia towarzyszące mocnemu pompowaniu balonów lub… (czasami) treningowi oddechowemu, co skutecznie może zniechęcać do treningu oddechowego. 

Bo po co robić coś co powoduje nieprzyjemne odczucia, ból głowy, mrowienie palców, ból w klatce piersiowej, a może dyskomfort w brzuchu i nasilenie niepokoju?! (Tak to wszystko mogą być objawy hiperwentylacji i towarzyszącej jej zasadowicy oddechowej).

Dlatego trenując oddech pamiętaj o 10 Zasadach Treningu Oddechowego, które ograniczają hiperwentylację:

  1. Oddech powinien być prowadzony wolno i spokojnie.
  2. Rób akcenty na dłuższy wydech i krótkie pauzy po wydechu.
  3. Oddychaj tylko nosem (wdech/wydech) lub wykonuj wydech przez lekko zaciśnięte usta.
  4. Po ćwiczeniach z pogłębianiem oddechu stosuj przerwy na wolny i spokojny oddech lub wstrzymywanie powietrza (jeżeli możesz je wykonywać!).
  5. Ograniczaj powtórzenia oraz serie ćwiczeń oddechowych do kilku.
  6. Osoby niedoświadczone w treningu oddechowym nie powinny ćwiczyć oddechu dłużej niż 20 minut.
  7. W oddechu mniej znaczy lepiej – dlatego lepiej zrobić za mało ćwiczeń niż za dużo.
  8. Jeżeli trenujesz oddech poprzez hiperwentylację, to upewnij się, że ona Ci służy oraz wzbogać treningi o wstrzymywanie powietrza (co gromadzi CO2 w ciele) i/lub wolny oddech.
  9. Gdy czujesz dyskomfort i/lub niepokój – odpuśći odpocznij, aż przywróci się normalny rytm Twojego oddechu.
  10. Zawsze po ćwiczeniach oddechowych obserwuj co dzieje się z Twoim ciałem, czy rzeczywiście przeprowadzony trening działa na Ciebie pozytywnie.


Zachowanie tych środków ostrożności sprawi, że trening oddechowy będzie rzeczywiście przynosił ukojenie i oczekiwane rezultaty. A przede wszystkim – będzie bezpieczny 🙂 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Zrób wydech! Dlaczego wydech uspokaja?

Częściej ode mnie usłyszycie “zrób wydech” niż “oddychaj głęboko!” Dlaczego? Bo wydech ma potencjał nas uspokajać. Ale tak właściwie dlaczego? W tym wpisie tłumaczę kilka