5 wskazówek jak obserwować swój oddech

Podczas medytacji, ćwiczeń oddechowych oraz praktykowania uważności często padają polecenia, by skoncentrować się na swoim oddechu, czuć swój oddech oraz go obserwować. Co to właściwie znaczy i jak to robić? Odpowiadam w tym wpisie.

Czucie swojego oddechu

Jest to naprawdę bardzo przydatna umiejętność, ponieważ czucie swojego oddechu może pomóc nam w ocenie naszego stanu psychicznego, może pomóc zatrzymać rozwijające się objawy stresu i niepokoju.  Dodatkowo silny stres, uraz lub trauma mogą zaburzać i odcinać odczuwanie swojego ciała. Nie pozwalając na wgląd w emocje i potrzeby fizyczne. Warto jest więc trenować uważność oddechu, by wspierać zdrowie ciała i umysłu.  

Ale jak to właściwie powinno się robić? Gdzie czuć ten oddech? 

5 wskazówek jak obserwować swój oddech:

  1. Zauważ oddech oddech jako “falę”- gdy oddychasz Twoje ciało unosi się na wdechu i opada na wydechu. Poczuj to jako powtarzający się przypływ i odpływ. Gdzie szukać tych fal? Oddech możesz poczuć w swojej klatce piersiowej, w dolnych żebrach – na wysokości przepony, w brzuchu oraz ramionach i barkach. Skoncentruj uwagę na tych obszarach i postaraj się poczuć po prostu gdzie najbardziej czujesz ten unoszący się i opadający ruch. 

  2. Połóż ręce na mostku i pomiędzy dolnymi żebrami, u góry brzucha, nad pępkiem – dłonie mogą pomóc Ci zaobserwować unoszenie się i opadanie ciała. Obserwuj co się dzieje, z luźno ułożonymi dłońmi. Zaobserwuj ich wznoszenie i opadanie. To ułatwi zlokalizowanie ruchów oddechowych w Twoim ciele. 

  3. Wykorzystaj wszystkie zmysły – czy słyszysz swój oddech? Przepływ powietrza przez nozdrza? Czy czujesz jego temperaturę? Poczuj różnicę w powietrzu, które wdychasz i wydychasz. Jest zimne czy ciepłe? Czy możesz ocenić powietrze, które przepływa przez Twoje gardło i na tylnej części języka? Jest ono mokre czy suche? Poświęć kilka chwil na odczuwanie oddechu w ten sposób. 

  4. Oceń prędkość oddechu – oddychasz szybko, czy wolno? Jak to się ma w kontekście do momentów gdy jesteś w stresie lub gdy odpoczywasz na kanapie? Co jest dłuższe wdech czy wydech? Robisz jakieś pauzy? Czy oddech jest regularny?
     
  5. Nie krytykuj siebie za oddech – obserwacja jest obserwacją, czuciem ciała. Nie wystawiaj sobie ocen: oddycham dobrze/oddycham żle. To może dodatkowo wywołać Twój niepokój. Jeżeli wykonujesz ćwiczenie korekcyjne, wtedy jego instrukcje będą Cię prowadzić tak, by korygować oddech. Jeżeli masz czuć po prostu swój oddech to bądź obserwatorem, który przyjmie wysyłane przez ciało informacje. Pamiętaj też co ma na celu wykonywane ćwiczenie. 

💡PRO-TIP 

Już sama koncentracja na oddechu może być sposobem na medytację. Gdy masz problem z utrzymaniem uwagi na oddechu może Ci pomóc wtedy liczenie podczas oddychania. Wdech – 1, wydech -2, wdech – 3 itd. Gdy odpłyniesz wracaj myślami do odliczania. 

Obserwacja oddechu może wymagać treningu, ale już poświęcenie kilku chwil sprawi, że Twój układ nerwowy bardziej go zauważy, a wtedy łatwiej będzie Ci go kontrolować.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Interocpecja, czyli dodatkowy zmysł

Interocpecja, czyli nasza wewnętrzna zdolność do odczuwania sygnałów z ciała, jest kluczem do lepszego rozumienia naszych potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Od uczucia głodu po rozpoznawanie

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Sposoby na Oddech w Ciągu Dnia

Dzisiaj chcę podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi sposobami na to, jak wpleść świadome oddychanie w codzienne czynności, aby dni było trochę jaśniejsze i spokojniejsze

Oddech jako zasób

Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci się wyregulować! Naucz się z tego korzystać! Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci

Oddech w trudnych chwilach

To, że sprawnie posługuję się oddechem nie czyni mnie niezniszczalną. To co daje mi oddech to przewaga nad tym jaka byłam kiedyś i umiejętność kontroli

Ciepełko – ćwiczenie na długi wydech

Chcesz chwili wytchnienia? Złap wydech! Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. ⁣Sprawdź jak robić długi wydech.